Każdy związek jest dynamiczny, nieustannie się zmienia i przechodzi różne fazy rozwoju nazywane etapami związku. W zależności od rodzaju i długości związku albo jego formalnego braku, nie wszystkie etapy, co oczywiste, pojawiają się w każdej relacji, jednak zawsze następują w tej samej liniowej kolejności.

W opisanych etapach związku nie został uwzględniony tzw. efekt zakochania się, który choć najczęściej pojawia w pierwszych trzech etapach, a w kolejnych zanika (Wg naukowców taki stan, związany z wydzielaniem odpowiednich substancji chemicznych trwa od pół roku do maksymalnie 3 lat.), to w niektórych przypadkach może pojawić się na innych etapach lub wcale.

1. Zainteresowanie

Ma charakter emocjonalny i intuicyjny. Podoba nam się druga osoba choć jej nie znamy i nic o niej nie wiemy. To wzbudza w nas ciekawość i mamy chęć poznania jej bliżej. Jeśli druga osoba zorientuje się, że nam się podoba, może zdecydować w jakim stopniu chce się przed nami odkryć i z której strony zaprezentować. Jeśli do tego będzie odwzajemniać zainteresowanie, na pewno stanie się bardziej otwarta i zmotywowana do poznania się bliżej. Na tym etapie nie musi być zainteresowania seksualnego, chodzi bowiem o samą ciekawość tego, kim jest druga osoba. Możemy być zainteresowani ubiorem, sposobem zachowania lub mówienia itd. W ten sposób szukamy potwierdzenia naszych ukrytych nieświadomych wzorców, które jeśli byśmy znali, to doskonale byśmy zdawali sobie sprawę co i dlaczego nas interesuje w tej osobie. Taka świadomość jednak rzadko się zdarza, zazwyczaj ograniczamy się do stwierdzenia „ma coś w sobie”. Gdy zagłębimy się w relację i odkryjemy, że możemy łączyć się z tą osobą na kilku poziomach podobieństwa (wspólne zainteresowania, potrzeby, wartości), to zaczynamy czuć się przy tej osobie swobodnie i bezpiecznie. W rozmowach może pojawiać się flirt, zaczynamy również czuć pociąg seksualny.

2. Weryfikacja

Na tym etapie weryfikujemy wcześniej postawione założenia i wyobrażenia dotyczące drugiej osoby oraz sprawdzamy czy pasujemy do siebie na głębszych poziomach. Emocjonalnym – czy dobrze się przy niej czuje i bawię? Ambicjonalnym – czy mamy podobne plany, cele i czy może być z tego coś więcej. Intymnym – czy czujemy się bezpiecznie, wyjątkowo, z szansą na zbudowanie głębokiej więzi. Spotykając się i chodząc na randki sprawdzamy to wszystko i gdy pojawia się połączenie na tych poziomach zaczynamy snuć pierwsze wspólne plany. Na tym etapie również zaczynamy ze sobą sypiać.

3. Wejście w rolę – związek

Na tym etapie wchodzi się w związek. Świadomie lub nie ustala się swoje role pełnione w tym związku, ustalacie warunki jego funkcjonowania, ramy w których będzie się poruszał oraz związane z nim koszty : czasowe (spędzanie razem czasu ogranicza możliwości jego poświęcenia na inne rzeczy), uczuciowe (czy jeśli się zaangażuje lub zakocham, to nie zostanę zraniony?), finansowe, rodzinne, zawodowe itd, ponieważ każdy związek wpływa na wszystkie te obszary. Gdy bilans zysów i strat wychodzi na plus związek zaczyna ewoluować i zaczyna pojawiać intymność, więź, poczucie synergii, tworzenie czegoś tylko waszego – waszego intymnego świata. Na tym etapie jednak myślimy egocentrycznie, co oznacza, że głównym priorytetem jest chęć zaspokojenia naszych potrzeb emocjonalnych i seksualnych.

4. Więź i intymność – my

Gdy dalej związek rośnie w siłę i  pogłębia  się poczucie „my”, pojawiają się większe wspólne przedsięwzięcia jak wspólne wakacje, zamieszkanie razem, wspólne plany na przyszłość czy plany o małżeństwie. Para zaczyna na siebie liczyć i wspólnie się rozwijać, co jest warunkiem niezbędnym do dalszych etapów, bo na tym etapie może wkradać się już poczucie nudy, stagnacji z robienia ciągle tego samego. Na tym etapie pojawiają się też pierwsze poważniejsze konflikty, które jeśli zostaną pokonane jeszcze bardziej spajają związek.

Jeśli związek przetrwał pierwsze poważne konflikty, to się bardzo umocnił, więzi emocjonalne pogłębiły, intymność nabrała nowego wymiaru – silnego połączenia „na dobre i na złe”. Znamy już swoje dobre i słabe strony, ograniczenia, wiemy o sobie wiele wstydliwych i trudnych rzeczy, pierwsze wewnętrzne demony zostały pokonane i nauczyliśmy się rozwiązywać wiele problemów, co bardzo mocno spaja partnerów i  łączy ich emocjonalnie.

5. Wspólna wizja przyszłości

Zaczynamy więc myśleć o związku jak o wspólnocie, widzimy się ze sobą „do końca życia”, snujemy realne plany o małżeństwie, które wydają się naturalną koleją rzeczy na tym etapie, a wizja posiadania wspólnego dziecka staje się tematem rozmów. Związek staje się priorytetem.  O ile na etapie trzecim myślenie o potrzebach było egocentryczne i dążyło się przede wszystkim do zaspokojenia swoich własnych, o tyle na tym etapie ważniejsze stają się potrzeby związku jako jednego ciała.

Drugą część lekcji znajdziesz tutaj: 30 Lekcja Miłości: 10 etapów związku cz. II

 

(Visited 898 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Recommended
Choć w ostatnim tygodniu opisaliśmy 6 najczęściej spotykanych przeszkód na…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: