Nasze lekcje na temat lęku dobiegają końca. W ostatnim czasie dzieliliśmy się z wami swoją wiedzą i spostrzeżeniami na temat lęku. Lęk towarzyszy każdemu z nas. Różnią się wyłącznie formy w jakich występuje oraz intensywność doświadczania lęku w umyśle, co powoduje bardziej lub mniej dotkliwe doznania w ciele. Dopóki nie zaakceptujemy naszego lęku, nie przyjrzymy mu się z szacunkiem i nie obdarzymy miłością, będziemy trwać na jego poziomie.

Wszystko się zmienia z wyjątkiem samego prawa zmiany. – Heraklit z Efezu

Nie lękaj się życia i śmierci

Komórki skóry i krwi żyją nie dłużej niż kilka tygodni. Część nas bezustannie przechodzi przez proces śmierci i odradzania. W naturze obserwujemy cyklicznie nastające narodziny i śmierć. Czy możesz sprawić, by wiatr przestał wiać, czy możesz się przyczynić do tego, by po jesieni nie nastąpiła zima? Nie możesz. To samo dotyczy twojego życia. Możesz podejmować różne działania, ale ich efekt nie jest zależny od ciebie. Z jednej strony musisz wziąć pełną odpowiedzialność za wszystko, co ci się przytrafia, co jest niezbędne do skonfrontowania się ze swoim wnętrzem, z drugiej strony to, co się wydarzy w twoim życiu jest poza twoją kontrolą. Gdy zbyt kurczowo trzymasz się czegoś, będziesz musiał to stracić, by nauczyć się żyć bez tego. Jeżeli czegoś bardzo chcesz, również stwarzasz barierę pomiędzy tobą, a rzeczą której pragniesz. Jeżeli twoim celem, jest to byś przestał się bać, nadal będziesz się lękał. Skonfrontowanie się z lękiem, zjednanie się z nim, przyjęcie do siebie, pozwala na transformację i wejście na kolejny poziom.

Życie jest ciągiem naturalnych i samoistnych zmian. Nie stawiaj im oporu – to tylko wywoła smutek. Pozwól rzeczywistości być rzeczywistością. Pozwól rzeczom biec ich naturalnym rytmem, tam gdzie chcą podążać. – Laozi

Zaakceptuj to, co nieuniknione

Coś odchodzi, coś przychodzi. O zmianie pisałam szerzej w lekcji pt. Lęk przed zmianą. Wczoraj byłam z 16 letnim psem u weterynarza. Bardzo źle się czuł. Zrobiono mu specjalistyczne badania. Dostał serię zastrzyków i kroplówkę. Usłyszałam, że i tak może umrzeć. Poczułam ogromny smutek, bałam się że umrze i że już nie będzie obok mnie kochanej włochatej mordki. Jest przy mnie od wielu lat i bardzo go kocham. Zaczęłam płakać. Gdybym zaakceptowała naturalny ciąg wydarzeń, przyjęłabym informację ze spokojem. Emocje, które do mnie przyszły przyjęłam, w sposób jaki opisałam w lekcji: Praktyka emocji.

Kiedy kogoś kocham, pragnę by był blisko mnie. Jednak droga drugiej istoty może być inna. Los nie musi łączyć się z moim lub drogi mogą się rozchodzić, bo to co miało się wydarzyć zostało wypełnione. Robię ze swojej strony wszystko, co może doprowadzić do wyzdrowienia psa, jednak ostateczny rezultat nie jest ode mnie zależny. Tak też funkcjonuje całe nasze życie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest akceptacja zaistniałych sytuacji. Nadchodzące wydarzenia, myśli, emocje w tym lęk przyjmuj z ufnością, otwórz dla nich ramiona i przytul do serca.

Kiedy weźmiesz odpowiedzialność za wszystko, co cię spotyka a zarazem nie będziesz przywiązany do ostatecznego wyniku, przyjmując ze spokojem i akceptacją to co się wydarza, twoje życie stanie się znacznie łatwiejsze. Będziesz płynął z nurtem życia, bez stawiania oporu zaistniałemu biegowi wydarzeń.

Nie uciekaj od lęku. Sposoby ucieczki Bartek opisał w lekcji pt. Jak uciekamy od lęku. Skonfrontuj się z nim o tym przeczytasz w lekcji pt. Uwolnij swój lęk. Możesz mu również wyjść naprzeciw:

John Powell w książce “Twoje szczęście jest w tobie” zaproponował takie oto działania:

“1. Emocja, której nigdy nie odczuwałem. Dziś podzielę z kimś ten rodzaj emocji.
2. Ryzyko, jakiego nie podjąłem. Dziś podejmę takie ryzyko.
3. Osiągnięcie, do którego nigdy się nie przymierzałem. Dziś podejmę próbę zmierzającą do takiego osiągnięcia.
4. Odrzucenie, któremu nigdy nie dałem szansy. Dziś dam szansę.
5. Potrzeba, do której nigdy nikomu się nie przyznałem. Dziś mam zamiar przyznać się do tej potrzeby.
6. Przeprosiny, na które nigdy nie mogłem się zdobyć. Dziś przeproszę.
7. Afirmacja, której zawsze odmawiałem. Dziś jej nie odmówię.
8. Sekret, którym nigdy się z nikim nie podzieliłem. Dziś zawierzę go komuś.
9. Przykrość, której nigdy nie ujawniłem. Dziś ujawnię tę przykrość.
10. Miłość, której nigdy nie okazywałem. Dziś powiem komuś: “Kocham cię”.”

Kocham cię ❤️

Recommended
Komunikacja między ludźmi nie jest doskonała. Istnieje wiele powodów, które…