Czy można kochać za bardzo? Jak rozpoznać zdrowe relacje od uzależnienia od drugiej osoby? Co charakteryzuje osoby uzależnione od “miłości”?

“Współuzależnienie”

W takiej relacji kobiety robią wszytko, co tylko mogą, by tylko zasłużyć na miłość. Przejmują wszystkie obowiązki domowe, nadmiernie skupiają się na partnerze. Jego potrzeby, są bardziej istotne, nie zauważają samych siebie. Kobiety będące w związku o tym modelu rezygnują z rozwoju osobistego, na rzecz kariery mężczyzny. Wspierają go we wszystkich działaniach. Często wybierają mężczyzn, którym można “pomóc”. Alkoholików, narkomanów, bezrobotnych. Wydaje im się, że miłość uzdrowi partnera, że one mu pomogą w tym, by stanął na nogi. Nieświadomie uzyskują odwrotny efekt. Zaczynają matkować i wyręczać. Kobieta nie potrafi znieść myśli o samotności. Wydaje jej się, że bez partnera nie będzie potrafiła odczuwać radości z życia codziennego, dlatego pozwala na to, by partner ją okłamywał, bądź zdradzał. Kobieta zatraca swój styl na rzecz dopasowania się do “ideału” partnera. Ubiera się tak, jak on chce, idzie powiększyć sobie piersi. Wszystko na nic. Nietrudno się domyśleć, że mężczyzna nie zmienia się za sprawą miłości, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wręcz przeciwnie. Nie dostrzega w kobiecie partnera, widzi sługę. Z czasem kobieta czuje się coraz bardziej nieszczęśliwa. Obwinia mężczyznę za wszystkie swoje niepowodzenia. Wchodzi w rolę ofiary.

“Miłość” wyimaginowana

Relacje tego typu są oparte o wyobrażenia na temat partnera. Nie liczy się to, jaki jest, a to jaki może się stać. Często po krótkim czasie znajomości, osoby posługujące się opisywanym wzorcem, pragną małżeństwa, bądź posiadania dzieci. Miłość jest utożsamiana z motylami w brzuchu. Odurzenie emocjonalne nie pozwala na to, by dostrzec fakty na temat partnera. Możliwe jest zakochiwanie w osobach z którymi stworzenie stałej relacji jest trudne, bądź wręcz niemożliwe. Z ojcami posiadającymi rodziny, z mężczyznami, którzy mieszkają w innym mieście i nie myślą o tym, się przeprowadzić. Kobieta z wzorcem zauroczeń i fantazjowania lubi być adorowana, flirtować i romansować, jednocześnie posiadając nieokreślony status relacji.

“Miłość” obsesyjna

Charakterystyczne dla tego rodzaju “miłości” jest bezustanne skupianie się na partnerze. Jest to utrzymywanie relacji mimo wszystko, wbrew rozumowi. Chęć Kontrolowania partnera i zazdrość. Przeszukiwanie kieszeni, myszkowanie w telefonie, ciągłe myśli związane z możliwością spotykania się partnera z inną. Bezustanne oczekiwanie na telefon, czy SMSa od ukochanego, chodzenie wszędzie z telefonem, bo być może akurat w tej chwili napisze. Taka relacja jest bardzo burzliwa, wiąże się z często powtarzającymi się kłótniami, przemocą fizyczną lub psychiczną. Kobieta jest upokarzana, bezustannie niedoceniana, wyzywana. Z czasem agresja może się również przejawiać u partnerki, której granice są przekraczane. Kiedy dojdzie do rozstania kobiety rozważają zemstę. Nie odpuszczają, śledzą poczynania partnera. Mogą mieć myśli samobójcze.

“Miłość” ambiwalentna

Ten rodzaj “miłości” charakteryzuje chęć bycia w związku, przy jednoczesnych obawach. “Chciałabym, a boję się”. Kobiety z tym wzorcem poszukują mężczyzn trudnych do zdobycia. Kiedy uda się im ich zdobyć, manipulują nimi w celu uzyskania władzy. Związek charakteryzują rozstania i powroty. Kiedy mężczyzna dąży do umocnienia związku, kobieta go zrywa, natomiast, gdy to on ucieka – ona go goni.

Robin Norwood opublikowała w swojej książce pt. „Kobiety, które kochają za bardzo” test, sprawdź, czy nie jesteś jedną z kobiet, które “kochają za bardzo”:

 1. Wychowałaś się w domu dysfunkcyjnym, który nie zaspokajał twych potrzeb emocjonalnych.
 2. Pozbawiona prawdziwej troski i wsparcia, usiłujesz odrobić tę zaległość w sposób namiastkowy, stając się czyjąś piastunką; najczęściej mężczyzny, który sprawia wrażenie potrzebującego.
 3. Nie zdołałaś zmienić rodziców (lub jednego z nich) w ciepłych i czułych opiekunów. Wobec tego reagujesz silnie na swojską postać kogoś, kto jest uczuciowo nieprzystępny.  Chcesz znów dokonać cudu. Czarodziejskim środkiem ma być twoja miłość.
 4. Boisz się panicznie opuszczenia; zrobisz więc wszystko, aby tylko związek trwał.
 5. Nic nie jest zbyt trudne, czasochłonne czy za drogie, jeżeli może „pomóc” twojemu mężczyźnie.
 6. Przywykłaś do braku wzajemności. Będziesz czekać, żywić nadzieję i wciąż próbować na nowo.
 7. Zawsze bierzesz na siebie ponad pięćdziesiąt procent odpowiedzialności i winy.
 8. Oceniasz samą siebie niezwykle nisko. W głębi ducha nie wierzysz, byś zasługiwała na szczęście. Sądzisz raczej, że musisz zapracować na przywilej cieszenia się życiem.
 9. Ponieważ nie zaznałaś w dzieciństwie poczucia bezpieczeństwa, przejawiasz ogromną potrzebę panowania nad partnerem i waszym związkiem. Władcze zapędy maskujesz chęcią „bycia pomocną”.
 10. W każdym układzie damsko-męskim kierujesz się nie tyle wglądem w rzeczywistą sytuację, ile swymi marzeniami o tym, jak mogłaby się ona przedstawiać.
 11. Nie umiesz się obejść bez mężczyzn i cierpień.
 12. Możesz mieć emocjonalne, a nawet biochemiczne predyspozycje do nałogowego picia, zażywania narkotyków lub lekarstw bądź objadania się, szczególnie słodyczami.
 13. Ciągnie cię do ludzi „trudnych”. Bezustannie zaplątujesz się w skomplikowane, chaotyczne i przykre afery miłosne. Unikasz w ten sposób skoncentrowania się na własnych problemach i własnym życiu.
 14. Przypuszczalnie często popadasz w depresję. Starasz się jej zapobiec, fundując sobie porcję podniecenia związanego z układem niepewnym i zawiłym.
 15. Nie podobają ci się mężczyźni zrównoważeni, spolegliwi, sympatyczni i wyraźnie tobą zainteresowani. Uważasz ich za „nudziarzy”.

Jeżeli chociaż część z odpowiedzi ma charakter twierdzący, jesteś kobietą, która kocha za bardzo. Chcesz to zmienić? Przeczytaj książkę „Kobiety, które kochają za bardzo” lub zdecyduj się na terapię w celu rozpoznania wzorca i świadomej zmiany swojego  życia.❤️

Recommended
Czy spostrzegłeś, że dziesiąte przykazanie, samo w sobie nie ma…