duma

Czym jest duma?

Ujmując to jednym zdaniem – duma, to zachwyt nad samym sobą. Oznacza to jednocześnie przekonanie, że inni muszą być w jakiś sposób gorsi lub mniej wartościowi. Poczucie dumy oparte jest na wyjątkowości, która jest podatna na zranienia, bo wszak uzależniona jest od świata zewnętrznego więc należy ją chronić. A robi się to przez atak różnej maści – zazdrość, ocenę, agresję, kłamstwa, tuszowanie, ukrywanie, rywalizację, zawiść, mściwość, „pokazywanie kto jest lepszy” itd.

Gloryfikacja dumy

W porównaniu z innymi opisywanymi stanami jak wstyd, wina, strach czy pożądanie poziom dumy ma w sobie dużo więcej energii i siły zdolnej do przekraczania wewnętrznych ograniczeń i mierzenia się z problemami życia codziennego oraz osiągania lepszych rezultatów i realizacji zamierzonych życiowych celów, co jest jej niepodważalną zaletą. Przez to wydaje się czymś dobrym i pożądanym, a w społeczeństwie cieszy się popularnością, dobrą opinią i jest gloryfikowana. W rzeczywistości jednak nadal jest ograniczającym, niestabilnym, podatnym na zranienia poziomem, posiadającym niewiele życiowej energii w porównaniu do wyższych stanów jak chociażby odwagi (o której zaczniemy pisać za kilka dni).

Wady dumy

Poza podatnością na zranienia i uzależnienie swojej wartości oraz szczęścia od zewnętrznych sukcesów i wygranych „bitew” ewidentnymi wadami dumy są arogancja i zaprzeczenie.

Arogancja często mylona jest z naturalną pewnością siebie i odwagą, która tak naprawdę skrywa pod spodem złość i strach przed upadkiem, przed przegraną, przed stratą „twarzy” itp. Prawdziwa pewność siebie zaczyna się w momencie porzucania egoistycznych i egocentrycznych opartych na dumie i chęci zysku pobudkach, a wybraniu działania dla dobra innych przy jednoczesnej akceptacji swojej niedoskonałości, pokorze i zrozumieniu, że szczęście nie zależy od wyników w życiu, a jest wewnętrznym wyborem i wiążącym się z tym porzuceniem przywiązań i nierealistycznych oczekiwań.

Zaprzeczenie z kolei uniemożliwia osobisty rozwój i przekroczenie problemów jak na przykład uzależnienie, przy którym niezbędnym krokiem jest przyznanie się do swojego problemu i nieumiejętności poradzenia sobie z nim. Potrzebna jest do tego wewnętrzna skrucha, pokora, obnażenie swojej ciemnej strony duszy i poproszenie o pomoc. Będąc dumnym nie jest to możliwe.

Inne wady tego stanu to zawziętość nieczuła na potrzeby innych; totalna „szczerość” i swoboda w wyrażaniu swoich opinii usprawiedliwiana wolnością słowa prowadząca do kłótliwości, niekończących się sporów i za wszelką cenę udowadniania swojej racji; zarozumiałość przejawiająca narcystyczne zachowania, charakteryzująca się nieustannym szukaniem poklasku, pochwał, potwierdzaniu swojej wyższości i nietolerującej sprzeciwu. Arsenałem broniącym swojego miejsca na piedestale, oprócz tych wymienionych na początku, jest krytyka, sarkazm, ośmieszanie, wytykanie błędów itd.  

Słabość dumy

Choć w chronieniu swojej twarzy człowiek ogarnięty dumą może bronić się w sposób brutalny, twardy, zawzięty, nieustępliwy, przybierając ekstremalne formy w tym paranoje, to paradoksalnie właśnie przez to jest bardzo kruche i podatne na zranienia. Broniąc egoistycznego i całkowicie złudnego, nieprawdziwego wizerunku siebie, bo opartego na opiniach, prestiżu, statusie i posiadaniu dóbr różnej maści duma narażona jest na łatwe obnażenie poczucia pustki, cierpienia, nieszczęścia i bezwartościowości. Jest jak wielki nadmuchany balon, który może imponować rozmiarem, jednak pusty w środku. Wystarczy przyłożyć igłę by pękł. Dlatego duma choć znajduje się najwyżej na drabinie negatywnych stanów i posiada najwięcej energii zdolnej do działania i zmian, równocześnie jest najbardziej podatna na całkowity upadek z powrotem na poziom winy i beznadziei. Stanowi też granicę w przekraczaniu negatywności i otwarciu się na stany charakteryzujące się wewnętrzną, prawdziwą mocą, pewnością, szczęściem, radością i Miłością.

Przekroczenie dumy

O jej wpływie i tym jak ją przekroczyć, by w końcu móc otworzyć się na wewnętrzną moc, intuicje i szczęście będziemy pisać przez następne kilka lekcji. Bądź z nami.

Do tego czasu zastanów się w jaki sposób duma przejawia się w twoim życiu i obserwuj jej wszechobecny zasięg oraz destrukcyjny wpływ, w szczególności na relacje z innymi, uzależnianie szczęścia od wizerunku i dóbr, wpływ na uzależnienia, wpływ na poziom agresji i krytyki.

Recommended
W lekcji Jak uwolnić złość opisałem 5 niezbędnych do tego…