Jak się przejawia duma

Niewinne z pozoru zachowania, mogą świadczyć o dumie. Niektóre jej formy są wręcz hołubione w obecnych czasach. Przejawy dumy to: perfekcjonizm, stwarzanie pozoru osoby, której nie można nic zarzucić, punktualnej, pedantycznej. Robienie rzeczy dla lajków na FB, czy Instagramie. Są to również powszechnie akceptowalny pracoholizm, wygórowane ambicje oraz bezustanne dążenie do sukcesu. Zaznaczam, że nie twierdzę, iż punktualność, czy utrzymywanie czystości są złymi cechami. Wszystko zależy od tego, dlaczego postępujemy w dany sposób. Czy sprzątam z umiłowania porządku, czy dlatego, że nie sprzątają tylko “brudasy”, więc muszę być od nich lepszy. Najbardziej rzucającymi się w oczy przejawami dumy są: narcyzm, arogancja, uprzedzenia, przemądrzałość, pyszałkowatość oraz próżność. Każde z wymienionych zachowań ma destrukcyjny wpływ na relacje.

Próżność

Chęć olśniewania innych, nazywany jest próżnością. Na początku osoba próżna może otrzymywać uwagę i aprobatę, dzięki swojemu wyglądowi, czy rzeczom materialnym. Z czasem jednak, tak jak to miało miejsce na planecie z książki pt. “Mały Książę”, którą zamieszkiwał Próżny, uznanie zaczyna gasnąć. Ludzie nudzą się i odchodzą. Szukasz poklasku wśród innych osób? Zastanów się, dlaczego to robisz? Co ci daje ten chwilowy blask?

“- Uwielbiać to znaczy uznać mnie za człowieka najpiękniejszego, najlepiej ubranego, najbogatszego i najmądrzejszego na planecie. – Ależ poza tobą nikogo na planecie nie ma! – Zrób mi tę przyjemność: uwielbiaj mnie mimo wszystko. – Uwielbiam cię – powiedział Mały Książę, lekko wzruszając ramionami – ale co ci to daje?” – Antoine de Saint Exupery

Narcyzm

Oczarowanie innych, to dopiero początek. Zdrowe relacje trwają dzięki wzajemnemu szacunkowi, wspólnym zainteresowaniom, działaniom i celom. W przypadku Narcyza, nie ma żadnego MY, jest on. Kiedy z tobą tańczy, jest zainteresowany sobą, domaga się komplementów, zwraca na siebie uwagę. Choć często piękny, Narcyz naraża się przez swoje zachowanie na samotność. Nie szanuje uczuć innych osób, nie zwraca uwagi na ich potrzeby, przez co przestaje być atrakcyjny, jako przyjaciel, czy partner. Tak samo, jak bohater mitu, Narcyz nigdy nie będzie mógł posiąść miłości swojego odbicia w tafli wody. Szukając aprobaty na zewnątrz, nie akceptuje siebie, dlatego potrzebuje pozytywnego feedbacku w celu bezustannego potwierdzania poczucia własnej wartości. Jest podatny na krytykę i zranienie.

“Moja racja jest mojsza, niż Twojsza”

Bartek w 70 Lekcji Miłości zadał ci pytanie: wolisz mieć rację, czy być szczęśliwy? Wiele osób twierdzi, że wie co będzie dobre dla drugiej osoby. Mimo szczerych chęci, jeśli ktoś nas nie pyta o zdanie, a my mówimy mu co ma zrobić, wtrącamy się do jego życia. Ingerujemy w jego rozwój, nie wiedząc, co dla niego jest w danym czasie najlepsze. Czasami ludzie muszą błądzić do momentu, aż postanowią zmienić coś w swoim życiu. Najlepsi terapeuci, nie dadzą ci odpowiedzi na tacy. Pozwolą byś to ty znalazł swoją prawdę. Naprowadzą cię, wskażą kierunek. Nikt, nie zna cię lepiej, niż ty sam. Narzucając komuś swoje zdanie, manipulując, nadymamy swoją dumę i niszczymy relację. Pojawiają się kłótnie i konflikty. Wymagająca postawa przyczynia się do stawiania oporu przez rozmówcę. Pozwól innym żyć tak, jak mają ochotę. Jeżeli będą chcieli Twojej pomocy, przyjdą do ciebie. Dzięki rezygnacji z dotychczasowych zachowań, będziesz mógł stworzyć zdrową relację Wygrany – Wygrany. Każdy może mieć swoją rację.

Recommended
W ostatniej Lekcji Miłości, Bartek napisał w jaki sposób uwalniać…