Każdy ma swój obraz rzeczywistości

Od pierwszych dni życia uczymy się tego, jaki jest świat. Z czasem zaczynamy dostrzegać pozytywne i negatywne aspekty rzeczywistości. Bliscy uczą nas, jakie zachowanie w danej sytuacji jest odpowiednie, jak powinno wyglądać sprzątanie, kiedy się myć i jak często. Czy ciało jest czymś, czego należy się wstydzić, czy może jest na tyle ważne, że poświęca mu się wiele godzin uwagi. Moja córka, która ma 4 lata uważa, że jestem najpiękniejsza i że chce być w przyszłości, taka jak ja. Większość dzieci postrzega rodziców jako wzór do naśladowania.

Być może twierdzisz, że Rosjanie są groźni, mimo że nie poznałeś żadnego z nich, wierzysz, że jesteś katolikiem, choć nie miałeś szansy na to, by poznać inną religię. Dziecko naśladując dorosłych wyrabia sobie nie tylko opinię na temat świata, powstają u niego również nawyki. Jeśli rodzice kłócą się i krzyczą na siebie, dziecko także będzie osiągać cele poprzez stosowanie agresji. Każda metoda, która prowadzi do osiągnięcia celu jest według dziecka dobra.

Nasze przekonanie kontra przekonania innych

Uważając, że wszystko jest czarne lub białe, może nam się wydawać, że dla innych osób również takie jest. Nasza wiedza jest ograniczona wyłącznie do wycinka rzeczywistości z którego stworzyliśmy swoją mapę. Każdy z nas ją ma. Niektóre są do siebie bardziej podobne, inne zupełnie różnią się różnią, dlatego chcąc stworzyć udaną relację z drugą osobą zapamiętaj: Nic nie musi być takie, jak wydaje Ci się, że powinno być, a to w co do tej pory wierzyłeś, wcale nie musi być prawdą. Druga osoba może mieć zupełnie inne spojrzenie na sytuację, może zareagować mniej lub bardziej emocjonalnie. Nikt nie wie co myślisz, ani co czujesz. Można się tego jedynie domyślać. To ty ponosisz odpowiedzialność za komunikację. Im dokładniej przedstawisz coś i opiszesz, tym większe prawdopodobieństwo, że druga osoba zrozumie twoje słowa zgodnie z twoją intencją.

Przekonania, które dotyczą większości osób

Za naszymi codziennymi zmartwieniami oraz problemami, które pojawiają się raz na jakiś czas w życiu, kryją przekonania. Może wydawać się, że mamy różne problemy. Pozornie tak to wygląda. Czy wiesz co przyczynia się do ich powstania? Jest to zwykle jedno z trzech podstawowych przekonań:

  • Nie jestem dość dobry;
  • Nie jestem wart miłości;
  • Świat to niebezpieczne miejsce.

Pamiętaj, że to czego doświadczasz jest uzależnione od przekonań w które uwierzyłeś. Jeśli uwierzysz, że ludzie są niebezpieczni, będziesz wycofany i zamknięty w sobie, jeśli uwierzysz, że coś może ci zaszkodzić, będziesz unikał coraz większej ilości sytuacji i produktów. D. Hawkins twierdzi, iż na poziomie odwagi wpływ czynników zewnętrznych na nasze ciało zaczyna mieć coraz mniejsze znaczenie. Na kolejnych poziomach cukier, czy gluten nie będą mieć wpływu na twój organizm. Zachęcam cię do tego, byś zaczął świadomie wychwytywać swoje przekonania i je unieważniać, odbierając im wartość.

“Wszyscy jesteśmy tu po to, by przekraczać nasze dawne ograniczenia, jakiekolwiek one są. Jesteśmy tu po to, by uznać naszą wspaniałość i boskość bez względu na to, co nam wmawiano. – Louise Hay”

Recommended
Czy żyjąc możemy nie być sobą? Jakby tak się dobrze…