Zastanów się. Czy udało Ci się kiedyś przeżyć choć jeden w którym całkowicie i bez reszty wszystko akceptowałeś i nikogo nie oceniałeś? Dla większości ludzi to niezwykle trudne. Znam osoby u których co drugie zdanie, to ocena i nawet sobie tego nie uświadamiają. Jednocześnie są to osoby najbardziej zamknięte na odczuwanie Miłości, przepełnione żalem (Lekcja22), samotne, z niskim poczuciem własnej wartości, szukające aprobaty w świece zewnętrznym, jednocześnie nieustannie wszystkich i wszystko krytykujące, często też agresywne.

Gdy jesteśmy wśród ludzi, rzadko się zdarza, abyśmy choć raz nie ocenili, a przecież takich sytuacji w ciągu dnia mamy wiele tak więc jeśli przyjrzymy się temu, spostrzeżemy, że prawie każdy ocenia i krytykuje innych (ale i siebie) nawet kilkanaście razy dziennie.

 

Ocena zabija Miłość

Oceniasz, ponieważ patrzysz tunelowo – nie postrzegasz ludzi jako całości, widzisz tylko jeden jej fragment, odrzucając resztę. Postanawiasz go zinterpretować przez swój pryzmat, przez swoje przekonania i doświadczenia, całkowicie pomijając całość drugiej osoby (jej historie, przekonania, problemy, doświadczenia, emocje, a w szerszym kontekście jej przeznaczenie i wolę Boga dla niej której przecież nie możesz znać). Tak więc nie wiedząc o niej prawie nic, postanawiasz być jej sędzią, wyszukując w niej grzechy i w swoim umyśle skazując ją na potępienie. Zabiłeś tym sposobem Miłość w sobie, wybierając nienawiść (ocena, krytyka).

Poza tym każda krytyka innej osoby, atakujące myśli, nieprzyjemne słowa wypowiadane w jej kierunku i podejmowane czyny, działają jak bumerang. Gdy bombardujemy innych ocenami, niezależnie od tego czy robimy to werbalnie czy tylko w naszym umyśle, to one w końcu do nas wracają – część od razu, mając atakujące myśli, tworzysz negatywne emocje, które wpływają na Ciebie destrukcyjnie (w tym blokują Miłość); a część po jakimś czasie, często nie mając świadomości, że jest to wynikiem przeszłych wyborów, np. w postaci choroby czy nieprzyjemnego wydarzenia.

 

Miłość spogląda na to kim naprawdę jesteś

Miłość natomiast jest bardzo pokorna. Rozpoznaje, że ten bardzo ograniczony fragment, który widzi nie jest wszystkim (bo to tak jakby patrzeć na jeden z tysiąca kawałków puzzli i osądzać co znajduje się na całym obrazie) czym ta osoba jest – nie definiuje jej. Wiedząc, że nie ma wglądu w całą historię, zarówno przeszłą jak i przyszłą, danej osoby, osąd pozostawia Sile Wyższej (Bogu, Istnieniu, Wszechświatowi), która taki ogląd ma.

Choć ze swojej ograniczonej ciałem pozycji nigdy nie będziesz mógł zobaczyć drugiej osoby jako całości składającej się z ułożonych tysięcy kawałków puzzli, ograniczając to widzenie najwyżej do kilku na raz, to możesz postanowić nie oceniać jej za ten jeden, dwa czy trzy kawałki, które widzisz, a kochać ją za całość, tak jak robi to Bóg (Siła Wyższa).

 

Postanowienie

Postanów nie oceniać ludzi za ten jeden kawałek, a kochać za to kim naprawdę są – całością, tysiącem kawałków, które składają się na jeden obraz – Miłość, którą i Ty jesteś.

Postanów dzisiaj nie potępiać, nie oceniać, nie krytykować nikogo z kim się zetkniesz, ani nawet tego, o kim tylko pomyślisz wliczając w to siebie samego.

Za każdym razem gdy z kimś rozmawiasz lub o kimś myślisz (włączając w to siebie) zastosuj od razu jedną z poznanych metod wzbudzania Miłości (Więcej np. w lekcji 17 lub lekcji 22) – wyślij do niej Miłość, powiedz jej w myślach Kocham Cię i postanów widzieć ją jako całość!

 

Recommended
  Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego podobają Ci się określone…