Oczekiwanie Miłości od drugiej osoby bierze się zawsze z poczucia niedostatku jej w sobie. To niestety jest najczęstszy powód wchodzenia ludzi w związki. Niedostatek ten w najpopularniejszych formach przejawia się jako poczucie samotności i pragnienia kochania choć jego form jest dużo więcej, od braku bezpieczeństwa emocjonalnego przez niedostatki finansowe aż po stanie się kim wyjątkowym.

Gdy czegoś nam brakuje (np. gdy czujemy się samotni) uważamy, że jedynym sposobem zaspokojenia tego braku jest dostanie tego z zewnątrz, w tym przypadku od drugiej osoby, która ma nam zapewnić miłość, bezpieczeństwo, status, poczucie ważności, przygodę, rozrywkę, rozwój intelektualny, pieniądze, dzieci, dom itd., ta lista może nie mieć końca, każdy może znaleźć w sobie inny brak, który będzie uważał, że musi zapełnić i może to zrobić tylko druga osoba.

 

Poszukiwania „miłości”

Wyruszasz wtedy w świat w poszukiwaniu „miłości”, w poszukiwaniu wyjątkowej osoby, która to zapełni wszystkie twoje braki, zaspokoi wszystkie twoje potrzeby, byś ty w końcu mógł być szczęśliwy i „kochany”. Znajdując kogoś takiego – wyjątkową osobę, o wyjątkowych atrybutach, przymiotach i cechach – postanawiasz (oczywiście najczęściej nieświadomie), że ten ktoś zaspokoi twoje wyjątkowe potrzeby. Inaczej mówiąc – twoje potrzeby spotykają się z pewnymi wyjątkowymi przymiotami drugiej osoby, które mogą je zaspokoić. I gdy ta osoba zaspokoi twoje wyjątkowe potrzeby uznasz, że cię kocha, uznasz siebie za kochanego – wreszcie pełnego – przez tą jedną, jedyną wyjątkową osobę, która ci to wszystko dała.

Oczywiście działa to w dwie strony. Gdy ty będziesz mógł zaspokoić jej wyjątkowe potrzeby, ona będzie cię kochała. Z punktu widzenia świata stworzycie wyjątkowy związek miłości.

 

To nie Miłość

Czy jednak naprawdę taki niepisany handel wymienny swoich cech i przymiotów naprawdę może być miłością? Czy nie lepszym określeniem byłaby „zależność”? Stajemy się zależni od tego, że ten drugi będzie zaspokajał nasze potrzeby, i sprawiamy, że on jest zależny od tego, że my zaspokajamy jego potrzeby. To nieświadomie podpisana umowa o pracę, umowa o „miłość” – ale na pewno nie Miłość, o której piszemy od kilku tygodni.  To związek, którego przeznaczeniem jest kompensowanie postrzeganego braku w nas samych poprzez używanie drugiej osoby do tego, by ową lukę wypełniła.  Dopóki wypełnia mówimy o szczęśliwym związku, jednak gdy przestaje wypełniać (a w końcu zawsze tak się dzieje, bo nieustannie się zmieniamy i zmieniają się nasze potrzeby) – związek zaczyna się zmieniać w relacje pełną nienawiści (w przyszłości rozwiniemy ten wątek), którą tak naprawdę był od samego początku, jedynie skrywany pod płaszczem zaspokajanych potrzeb.

 

Miłość jest pełna

W jednym zdaniu dla przypomnienia – Prawdziwa Miłość jest pełna sama w sobie więc nie szuka substytutu, który by ją dopełnił – nie ma co dopełniać. Jedyne co można wtedy robić, to dzielić się Miłością. Jeśli czujesz brak miłości, to nie zaspokoisz go niczym z zewnątrz. Ona znajduje się w Tobie i jedynie czeka na to byś  ją wybrał – wtedy zacznie przemieniać Ciebie i twoje związki z ludźmi z opartych na zależności, na pełne wolności i miłości.

 

Koniecznie przypomnij sobie kilka lekcji w których była o tym mowa:

11 Lekcja: MIŁOŚĆ DAJE WSZYSTKO, WSZYSTKIM

15 Lekcja Miłości: JAK OBUDZIĆ W SOBIE MIŁOŚĆ?

17 Lekcja Miłości: KOCHAJ TYLE ILE MOŻESZ, Z POZYCJI W KTÓREJ SIĘ AKURAT ZNAJDUJESZ

22 Lekcja Miłości: PROSTE SŁOWA O WIELKIEJ MOCY: KOCHAM CIĘ!

 

 

(Visited 456 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
  Zastanów się. Czy udało Ci się kiedyś przeżyć choć…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: