Dzisiaj kontynuujemy wczoraj zaczęty temat 10 etapów związku. Jeśli jeszcze nie czytałeś pierwszej części, to znajdziesz ją tutaj: Lekcja 30: 10 etapów związku cz. 1

6. Poczucie bezpieczeństwa

Po tym jak związek się umocnił po ostatnich dwóch etapach, w tym pojawia się poczucie bezpieczeństwa. Jesteście pewni swojego związku, swoich uczuć, potrzeb i pragnień. Często macie na tym etapie już wspólne mieszkanie lub dom, może kredyt. Bardzo poważnie myślicie o dziecku. W związku przeżywacie idyllę, sielankę, nie musicie już troszczyć się o siebie świadomie ponieważ wszystko na tym etapie przychodzi naturalnie, zazwyczaj jesteście zgraną drużyną, seks jest wspaniały, a wy jesteście jednym ciałem które funkcjonuje bez zastrzeżeń z poczuciem, że będzie już tak zawsze. Poczucie więzi, poczucie „my” jest na tym etapie bardzo silne jednak wyidealizowane, co w konsekwencji prowadzi do pierwszego kryzysu.

7. Pierwszy Kryzys

Przez brak świadomego zarządzania związkiem na poprzednim etapie pojawia się kryzys. Powtarzalność i przewidywalność zachowań, które dawały poczucie bezpieczeństwa i więzi teraz zaczynają być dla nas nudne, banalne i irytujące. Pojawia się uczucie stagnacji i wypalenia związku. Seks staje się mniej namiętny i trzeba się bardziej starać. Zaczynają się pojawiać pierwsze myśli o rozstaniu, uciekamy w dodatkowe zajęcia, by wypełnić czymś nudę, więcej pracujemy, wspólnie wyjeżdżamy na wakacje lub wręcz przeciwnie – decydujemy się scementować związek, np. dzieckiem, które mamy nadzieje z powrotem umocni i nas do siebie zbliży. Nic jednak to nie da, ponieważ jest to tylko spychanie wewnętrznych żalów, uraz i pragnień pod dywan. Para może się od siebie odsuwać lub na siłę próbować zbliżyć ale tylko świadoma praca nad problemami daje szansę na pokonanie kryzysu i transformacje związku w dojrzały związek, a nie jego rozwiązanie lub trwanie w nim będąc nieszczęśliwymi.

8. Chaos i transformacja

Na tym etapie pojawia się dziecko, co całkowicie zmienia sytuację w domu i wprowadza chaos. U partnerów muszą pojawić się nowe osobowości nazywane – matką i ojcem. Nowe, dotąd nieznane role i wymagające uwagi dziecko w pełni absorbuje uwagę i to te role stają się dominujące, spychając na margines relacje i więzi partnerskie. Seksu prawie w ogóle nie ma, wygasa namiętność i wspólne zainteresowanie sobą. Matka poświęca większość swojej uwagi dziecku przelewając na nie swoją miłość i troskę, które do tej pory były zarezerwowane dla partnera. Pojawia się duże ryzyko zdrady. Dodatkowe czynniki, takie jak niewyspanie, duże wydatki, brak umiejętności radzenia sobie z pojawiającymi się emocjami utrudnia przejście przez ten etap chaosu.

Chaos jest jednak elementem nauki, który jeśli zostanie przetrwany obudzi w związku nowe wartości i zasoby oraz przyniesie więcej dojrzałej miłości, wdzięczności, życzliwości, radości, które pochodzą z wyższych poziomów świadomości dostarczając nowego poziomu energii w relacji.

9. Rodzina

Poczucie „my” zostało zastąpione świadomością, że stanowimy teraz coś większego – Rodzinę, w której ważniejsze od egocentrycznych potrzeb stają się potrzeby wszystkich. To poczucie umacnia więzi, dodaje siły, łączy na nieznanym dotąd poziomie. Miłość, która spaja rodzinę, nie jest już tą emocjonalną i podniecającą huśtawką znaną z pierwszych etapów, teraz jest to dojrzałe spojrzenie obejmujące dużo większy zakres elementów całej rodziny i niepoddane na chwilowe wahania nastrojów.

10. Drugi kryzys

Po zbudowaniu rodziny i okresie stabilizacji na wierzch może wyjść jeden (lub kilka na raz) z problemów: problemy finansowe, utrata pracy, śmierć kogoś bardzo bliskiego, poważna choroba, czy zachwianie swoich własnych wewnętrznych wartości nazywane czasami „kryzysem wieku średniego” – doprowadza do naruszenia zasad panujących w systemie rodzinnym. W konsekwencji w związku mogą pojawić się kłamstwa, żale do partnera, silne konflikty, zdrada, dystans emocjonalny, ucieczka w różne uzależnienia itd. To może prowadzić do rychłego rozwodu. Jeśli jednak para to przetrwa dzięki wyuczonym, świadomym narzędziom pracy ze sobą i zarządzaniem systemem rodzinnym, to prawdopodobieństwo rozstania się jest niewielkie. Nauczone doświadczeniem wszystkich poprzednich etapów i wspierane konkretnymi narzędziami będzie skutecznie potrafiło rozwiązać każde z potencjalnych problemów, które mogą pojawić się w przyszłości.

A Ty na którym z etapów związku jesteś? Jak wyglądała Twoja droga z partnerem? Czy jeśli spojrzysz na swój związek z perspektywy czasu, to potrafisz dostrzec jego etapy?

Podziel się proszę z nami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.

 

 

(Visited 294 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Każdy związek jest dynamiczny, nieustannie się zmienia i przechodzi różne…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: