Zakochanie ma niewiele wspólnego z osobą, która jest obiektem zainteresowania, bywa jednostronne. Zakochanie dotyczy wyobrażenia o bliskiej osobie, nie samej osoby. Widzimy głównie zalety. Wady są filtrowane przez różowe okulary. Wydaje nam się, że wszystko będzie dobrze, że znaleźliśmy wreszcie bratnią duszę, że już “zawsze” będziemy razem. Staramy się jak najlepiej wypaść w oczach wybranka, czy wybranki. Przyjemne odczucia mogą pojawić się już na samą myśl o obiekcie westchnień. Marzenia, plany, tworzenie wspólnej przyszłości, nie muszą być spójne z rzeczywistością.

Decyzje podejmowane przez osoby zakochane, często nie mają nic wspólnego z racjonalnością. W fazie zakochania może pojawić się spontaniczny ślub, czy ciąża. W łagodniejszych stanach, przy zachowaniu zdrowego rozsądku osoby zakochane dążą do tego, by móc się jak najczęściej spotykać.  Czują się w swojej obecności lepiej, niż przy kimkolwiek innym.

Z moich obserwacji wynika, że zakochanie nie jest przypadkowe. Jest bardzo przyjemnym wstępem do odbycia wspólnych lekcji. Choć zakochanie może pojawić się w różnych okolicznościach (zakochanie od pierwszego wejrzenia, zakochanie z powodu możliwości zaspokojenia jakiejś potrzeby np. materialnej, spontaniczne zakochanie w osobie, którą już znamy) jego funkcja jest podobna w każdym przypadku. Ma na celu zbliżenie do siebie dwóch osób w celu ukazania wypartych emocji, doświadczenia tego, co było potępiane przez nas u innych osób, tego czego nie mogliśmy sobie wyobrazić a miało miejsce w związkach z naszego otoczenia lub doświadczenia sytuacji, której się obawialiśmy. Wybranek staje się naszym lustrem. Wtedy zaczynają pojawiać się pierwsze rysy na szkle…

Osoby decydujące się na rozstanie zakochują się ponownie w kimś innym i powtarzają cały proces. Zwykle problemy, które zaczynają się pojawiać po fazie “odurzenia” są nad wyraz podobne do tych, które stanowiły problem w poprzedniej relacji.

Etapy zakochania

W Wikipedii czytamy, że “zakochanie to stan związania emocjonalnego z drugą osobą. Charakteryzuje się obsesyjnymi myślami o tej osobie, pragnieniem przebywania z nią. W przypadku niedostępności obiektu miłości, osoba zakochana cierpi”.

Choć dla każdego uczucie zakochania jest niezwykłym przeżyciem, magiczną mieszanką uczuć, emocji, myśli, motylków w brzuchu, pobudzenia seksualnego, blasku w oczach, serca walącego jak młot i zawężenia widzenia do tylko tej jednej, wyjątkowej, najwspanialszej i wyidealizowanej do granic możliwości osoby, to aktualnie współczesna psychologia i nauka dostarcza nam racjonalnych wyjaśnień tego procesu, sprowadzając go do konkretnych i mierzalnych procesów mentalnych i chemicznych. Często nam znane uczucie zakochania które moglibyśmy opisać jako siłę, która nas porywa w górę, tak że moglibyśmy się wznieść i odlecieć, to wg naukowców nic innego jak zalanie ciała substancją chemiczną o „wdzięcznej” i „romantycznej” nazwie – fenyloetyloamina – nazywaną potocznie narkotykiem miłości.

I tak możemy wyróżnić 3 główne etapy zakochiwania się, które charakteryzują się odpowiednimi reakcjami chemicznymi w ciele i mózgu. Ich podstawą są jednak procesy mentalne, które wyszukują odpowiednich wzorców, które, gdy akceptowalne wywołują reakcje chemiczne, gdy odrzucane, blokują ich wydzielanie.

Oto one:

ETAP I – ZBIERANIE INFORMACJI

Gdy patrzysz na drugą osobę, twoje zmysły zbierają setki danych –  oczy w ułamku sekundy informacje o wzroście, figurze, kolorze włosów i oczu, odzieży i szczegółach twarzy, a nawet sposobie poruszania się i postawie. Następnie z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę sygnały docierają do mózgu. Jednocześnie ucho wyławia barwę i ton głosu, sposób wypowiedzi i śmiechu, a nos rejestruje zapachy, w tym niewyczuwalne świadomie feromony. W mniejszym stopniu choć też bardzo ważne są informacje zbierane przez zmysł dotyku.

ETAP II – ANALIZA DANYCH

Teraz przyszedł czas na analizę dostarczonych danych. Umysł je wszystkie porównuje z przechowywanymi wzorcami doznań pozytywnych i negatywnych, wspomnieniami, wewnętrznymi wartościami, przekonaniami i pragnieniami. Jeżeli wykryty został sygnał negatywny – proces ulega zamrożeniu, jeżeli pozytywny – mózg przechodzi do etapu 3.

ETAP III – UCZUCIE ZAKOCHANIA

Podczas wykrycia sygnałów pozytywnych zaczyna się produkcja fenyloetyloaminy w organizmie. Początek tego procesu występuje zwykle ok. 4 sekundy. W tym czasie uderzenia serca zwiększają się ok. 50%, automatycznie oddech staje się szybszy, dodatkowo u kobiet oczy zaczynają błyszczeć, a źrenice się rozszerzają, a my doznajemy tych wszystkich ekstatycznych uczuć, które znamy ze stanu zakochania, czujemy się wręcz jakbyśmy byli na haju. Fenyloetyloamia wraz z innymi wydzielanymi substancjami są uzależniające. Naukowcy porównują stan zakochania nie tylko do stanu narkotykowego odurzenia, ale także do stanu psychotycznego.

A ile właściwie trwa proces zakochania? Biorąc pod uwagę chemię w mózgu, podobno od 6 miesięcy do nawet 6 lat, choć naukowcy są raczej skłonni do mówienia o granicy 2 do 4 lat. Zrozumiałym przez to staje się fakt, że uzależnieni od stanu zakochania najczęściej zmieniają partnerów co dwa, trzy, cztery lata, gdy narkotyk się kończy zaczynają pojawiać się wszystkie znane symptomy odstawienia i jedyne czego pragniemy, to ponowne zażycie narkotyku.

Zakochania nie należy mylić z miłością, która jest z goła czymś innym. Zakochanie może jednak doprowadzić do miłości partnerskiej. Zresztą to jego podstawowa funkcja. Dużo łatwiej jest stworzyć związek z kimś, w kim jesteśmy lub byliśmy zakochani.

Odnosząc zakochanie do 10 etapów związku można zauważyć, że stan ten najczęściej pojawia się i trwa w pierwszych trzech etapach związku, a w każdym kolejnym coraz bardziej opada. Wtedy, jeśli tylko nie uzależniliśmy się od zakochania i gdy świadomie dbamy o związek organizm zaczyna wytwarzać endorfinę i oksytocynę, która produkowana jest tylko w obecności partnera i daje poczucie bezpieczeństwa (od ok. 6 etapu związku), oraz stabilizacji życiowej.

Recommended
Zazdrość czyni ślepym. Jest bardzo destrukcyjna. Pojawia się po raz…