język miłości

Czy okazywałaś (okazywałeś) swojemu partnerowi miłość, by za jakiś czas od niego usłyszeć, że nie czuje się kochany albo, że nie czuje byś mu ją okazywała?

Albo czy ty sama pomimo starań partnera i jego zapewnień o miłości nie czułaś się kochana i sama nie wiedziałaś dlaczego, choć z jednej strony widziałaś jego starania, z drugiej jednak nie dawały ci najmniejszego odczucia miłości?

Jeśli te doświadczenia są ci bliskie, jest na to prosta odpowiedź z której nie zdawałaś sobie sprawy.

5 języków miłości

Otóż istnieje 5 języków miłości. Nie sposobów jej wyrażania, o których można przeczytać w licznych poradnikach czy artykułach w Internecie. Chodzi o język miłości jakim ty i twój partner się posługujecie. Jeśli mówicie w różnych językach, to choć będziecie dawać z siebie wszystko stając na głowie, próbując wielu sposobów by okazać sobie miłość, to nie będzie ona zrozumiała przez drugą osobę, tym samym nie zostanie przez nią rozpoznana i przyjęta. W konsekwencji oboje będziecie czuć rozgoryczenie, złość, smutek i żal – osoba ofiarowująca miłość ponieważ jej starania nie będą docenione, a partner ponieważ nie będzie czuł się kochany.

Dlatego teraz przedstawimy i krótko opiszemy każdy z języków miłości.

I. Słowa

Osoba komunikująca się w tym języku miłości potrzebuje słów, by czuć się kochana i sama ich używa, by ją wyrażać. Takiej osobie trzeba prawić komplementy, zachęcać słowami, formułować odpowiednie prośby, a nie żądania. Uwielbia rozmawiać o marzeniach, zainteresowaniach, o tym jak minął wam dzień, co się działo w pracy itp. Nie tylko rozmowy są dla niej ważne ale i dobór używanych słów, ton, głośność – czy są łagodne, pozytywne, wspierające, życzliwe, okazujące zainteresowanie czy też pełne żądań, wulgarne, szorstkie, ironiczne itd.

II. Czas

Dla partnera posługującego się tym językiem największym wyrazem okazanej miłości jest poświęcony mu czas – ale tylko jemu. Nie wliczają się w to wspólnie wykonywane obowiązki ponieważ ma to być czas spędzony na wspólnej celebracji tego co robicie i co jest dla niego ważne – może to być rozmowa o przyszłości, wspólne zaangażowanie w jakieś działanie, np. bieganie, spacery, gotowanie, a nawet wspólne oglądanie filmu w telewizji, pod warunkiem, że nie jest to oglądanie z nudy czy żeby ze sobą nie rozmawiać, a dlatego, że razem chcecie obejrzeć konkretny film o którym potem chętnie porozmawiacie wymieniając się spostrzeżeniami i emocjami jakie w was wywołał.

III. Prezenty

Prezenty są widocznym symbolem miłości. Prezentem mogą być rzecz jasna przedmioty ale także obecność partnera, wspólny wyjazd czy podzielenie się swoimi myślami i emocjami, którymi do tej pory z nikim się nie dzieliłeś. Osoba odbierająca miłość w tym języku potrzebuje coś dostać (rzecz, czas, emocje, słowa, wsparcie, pomoc) od partnera – wtedy czuje się ważna i kochana.

IV. Pomoc

Jeśli skarżysz się, ze partner nic dla ciebie nie robi, to twoim językiem miłości może być pomoc. Dla osoby używającej ten język miłości ważne w związku jest jej wspieranie i pomoc w rozwiązywaniu problemów, zarówno osobistych jak i bardziej ogólnych (związanych z domem, rodziną itp). Wtedy czuje się kochany. Otrzymywana pomoc jednak powinna być dobrowolna, niewymuszona, odpowiednia do potrzeb i oczekiwań. Dla takiej osoby zwykłe wyręczenie jej w umyciu naczyń, pomoc w wypełnieniu wniosku, wyniesienie śmieci, wymienienie żarówki czy podwiezienie do pracy będzie wyrazem szczerej miłości, w przeciwieństwie do kupienia jej drogiego prezentu, który może być całkowicie odrzucony.

V. Dotyk

Przytulanie, dotykanie, całowanie odpowiednie do każdej sytuacji, okazywanie wsparcia i uwagi przez dotyk (wraz ze słowami). To podstawowe elementy tego języka. Posługując się tym językiem można dostawać najwspanialsze wyrazy miłości ze wszystkich poprzednich języków, a i tak mogą zostać całkowicie niezrozumiałe jeśli zabraknie odpowiedniego dotyku ponieważ jest to najsilniejszą forma komunikacji w intymnych relacjach. Odpowiedniego dotyku – ponieważ musi być on dostosowany do sytuacji i okoliczności.

Jaki jest twój język miłości?

Czy po poznaniu 5 języków miłości i ich krótkiej charakterystyki jesteś w stanie rozpoznać swój język i język partnera? Jeśli nie, to jest na to wiele sposobów. W indywidualnej pracy z posługujemy się technikami coachingowymi (Life & Love Coaching) i metodami psychologii relacji, by jak najgłębiej eksplorować ich rozpoznanie, sprawdzić „zbiornik miłości” czyli jak dużo jej jest w rezerwuarze i uczymy konkretnych narzędzi okazywania jej w każdym z 5 języków tak by ten zbiornik zapełnić i by w związku zapanowała harmonia, a on sam wzniósł się na nowy poziom ?

Bez takiej pomocy, sam możesz umówić się z partnerem, że przez tydzień będziecie posługiwać się jednym językiem okazując sobie w nim miłość. Wymyślcie kilka konkretnych sposobów, a inne niech przychodzą spontanicznie. Na koniec tygodnia porozmawiajcie o tym języku, sprawdźcie na ile dobrze czuliście się okazując miłość, a na ile kochani czuliście się – otrzymując ją. I przejdźcie do ćwiczenia przez tydzień kolejnego języka. Po pięciu tygodniach omówcie wszystkie języki, będziecie już wiedzieć, które są wasze, a które nie i już zawsze będziecie wiedzieć jak okazywać sobie miłość, by była ona przyjmowana. To na pewno was do siebie zbliży i pozwoli umocnić wasz związek oraz uniknąć wiele niepotrzebnych konfliktów.

Będziemy super wdzięczni jeśli podzielisz się potem swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w komentarzu ?

 

Recommended
  W ostatnich dniach pisaliśmy długie lekcje i była to…