konflikty w związku

 

Konflikty w związku. Dziś o nich porozmawiamy. Nie ma relacji w której by ich nie było i dobrze. Konflikty dają bowiem możliwość do rozwoju związku. Bez nich rozwój nie byłby możliwy, związek szybko by się wypalił. Nie unikaj konfliktów. Gdy zaczną się pojawiać, zmierz się z nimi podchodząc do nich jak do możliwości przekształcenia związku na wyższy poziom więzi, zamiast postrzegać je jako powód do jego zakończenia lub dowód na to, że związek się psuje. Popsuje się jak nic z tym nie zrobisz. Rozwiązanie konfliktu wpłynie bardzo pozytywnie na związek.

 

Najczęstsze rodzaje konfliktów

 

Pieniądze

Oczywisty rodzaj i jeden z najczęstszych w długich związkach w których partnerzy na co dzień ze sobą żyją. Rodzina ma ograniczony budżet i w każdym momencie musi decydować na co można wydać pieniądze, a na co nie. Partnerzy jednak często nadają różną wartość emocjonalną temu na co chcą przeznaczyć pieniądze, i tak dla jednego partnera, jedna rzecz, np. torebka, może mieć tak dużą wartość emocjonalną, że wydanie na niej 300zł jest uzasadnionym wydatkiem. Dla drugiego takiej wartości emocjonalnej jednak nie ma, a tym samym będzie mu trudno zaakceptować, że można wydać tyle pieniędzy na jedną torebkę. Podobnie może być z wyjazdem wakacyjnym, kupnem mebli, pójściem na obiad do restauracji. W każdym z tych wyborów dla jednej osoby może to być inwestycja i wartość, druga może postrzegać to jako stratę. W takich sytuacjach rodzą się konflikty.

Pamiętajcie więc by rozmawiać o pieniądzach, o tym czym dla was są i co oznaczają (jaką mają dla was wartość) rzeczy które chcecie za nie kupić. Ustalcie wspólny budżet, zaplanujcie najbliższy miesiąc i/lub rok, być może założycie wspólne konto lub znajdziecie inne wspólne satysfakcjonujące was rozwiązania.

 

Seks

A najczęściej jego brak. To jedna z przyczyn zdrad partnerskich. Jeśli jedna osoba od dłuższego czasu odmawia seksu partnerowi (przeczytaj więcej w lekcji: Seks oraz mity na jego temat), to prowadzi to do frustracji i konfliktów.

 

Brak równowagi pomiędzy pracą, a rodziną

Tzw. work-life balance jest bardzo ważny dla zachowania zdrowej równowagi i harmonii w pracy i rodzinie, tak by nie odbijał się na jednym, ani drugim, ponieważ zaniedbanie jednego wpływa na drugi, zbytnie zaangażowanie w jeden obszar bezpośrednio wpływa na konflikty w drugim, które to rzecz jasna odbijają się na pierwszym. Najczęstszym powodem konfliktów w tym obszarze jest sytuacja pracoholizmu i zaniedbywania domu. Choć intencją tej osoby może być miłość i chęć zapewnienia rodzinie jak najlepszego życia materialnego, to jednak nieuchronnie prowadzi to do poczucia zaniedbania i braku ważności przez rodzinę.

 

Ingerencja osób trzecich

Związek to zamknięty system w którym buduje się więź i intymność (przeczytaj więcej w: Zasady tworzenia więzi intymnych), do wstępu której nie powinien mieć nikt inny. Gdy jednak osoba trzecia próbuje ingerować w waszą relację, bez wyraźnej chęci i zgody obojga partnerów, to często jest to zarzewiem konfliktów. Najczęstszą sytuacją zapalną staje się ingerencja w sprawy partnerów mamy jednej ze stron, może to także być jakiś przyjaciel, terapeuta czy psycholog który mówi wam co powinniście robić, co zmienić, co jest dla was dobre, a co nie. Oni tego nie wiedzą. Tylko wy w ramach swojej intymnej unikatowej więzi macie prawo do odnalezienia w sobie rozwiązań i nikt z zewnątrz nie ma prawa wam tego narzucić.

 

Brak równowagi miedzy JA, TY, MY

W każdym związku automatycznie tworzą się trzy formy relacji – JA (relacja z samym sobą, moje indywidualne potrzeby), TY (moja relacja z partnerem i jego potrzeby), My (nasze wspólne życie, wartości i potrzeby). Brak równowagi w tym obszarze może objawiać się np. nadopiekuńczością (zbytnie skupienie na TY), egoizmem i nie liczeniem się ze zdaniem partnera (przeholowane Ja), lub zaniedbaniem własnych potrzeb, np. spotkań z kolegami przy piwie i konsoli (poświęcenie się formie MY). Brak równowagi pomiędzy tymi trzema formami BYCIA w związku prędzej czy później prowadzi do poważnych konfliktów. W lekcji Zasady tworzenia więzi intymnych znajdziesz wskazówki jak zadbać o taką harmonię, a w lekcji 4 rodzaje destrukcyjnych związków przeczytasz więcej o rodzajach destrukcyjnych związków, których świadomość pozwoli Ci uniknąć wchodzenia w takie relacje.

 

Dzieci

W każdym związku w którym pojawia się dziecko, pojawiają się konflikty. W szczególności wtedy, gdy rodzice nie ustalą wspólnej strategii wychowania, i każdy z nich stosuje metody sprzeczne z metodami drugiej osoby. Nie podjęli wspólnych decyzji co do tego jak chcą, by ich dziecko się rozwijało, co w tym rozwoju jest ważne i w jakim kierunku chcą, by podążało i jak mu pomagać, by odkrywało swój potencjał, pasje i ścieżkę życiową. Odbija się to zarówno na relacji partnerów jak i na dziecku. Oprócz spraw wychowawczych czynnikiem wywołującym konflikty jest również poświęcany czas dla dziecka – gdy rodzić dużo pracuje i nie poświęca mu w ogóle lub minimum uwagi, albo gdy tej uwagi poświęca mu zdecydowanie za dużo, ograniczając jego indywidualny rozwój.

 

Błahostki

Nieumyty talerz może być przyczyną konfliktu, tak samo zostawione skarpetki na podłodze, otwarte okno w zimę, zbyt głośny telewizor czy niewyrzucone śmieci. Dzieje się tak dlatego, że pod spodem kryje się wiele małych rzeczy które nie zostały ustalone i poprzez nawarstwienie w końcu doprowadzają do irytacji, a czasem i wybuchu złości. Można ich łatwo uniknąć ustalając zasady wykonywania tych czynności.

Możliwe też, że pod błahostką kryje się głębsza rana, która cały czas nie została zaleczona i byle pretekst ją rozdrapuje, co doprowadza partnera do negatywnych emocji i prowokowania konfliktu. Można wtedy zadać sobie pytanie: co mnie tak naprawdę irytuje w tym zachowaniu i co ono dla mnie oznacza? Odpowiedź może być zaskakująca i nie mieć nic wspólnego z tą powierzchowną błahostką.

 

W jutrzejszej lekcji przedstawimy konkretne sposoby rozwiązywania konfliktów, kilka ćwiczeń i technik, dzięki którym będziecie potrafili szybko, a przede wszystkim szybko przechodzić, rozwiązywać i wykorzystywać konflikty dla rozwoju i transformacji waszego związku.

 

(Visited 124 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
  Zasady dobrej komunikacji, to nic innego jak sztuka porozumiewania…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: