Rozstanie bywa nieuniknione. Dlaczego do niego dochodzi? Jakie sytuacje prowadzą do rozstania? We wczesnej fazie relacji, może nastąpić gwałtowne porzucenie. W przypadku, gdy jedna ze stron nie czuje się usatysfakcjonowana, nie odpowiada jej zachowanie partnera i pojawiają się pierwsze symptomy świadczące o obecności przywar, które wydają się nie do zniesienia, może nastąpić rozstanie.

Relacje narażone na porzucenie

? Kieliszek dla dobrego humoru. Na początku znajomości partner może zapraszać Cię do pubu. Zapraszając do mieszkania, proponuje alkohol. Z czasem okazuje się, że picie alkoholu, nie jest formą zabawy a potrzebą spożywania trunku każdego dnia. Związek z uzależnioną osobą jest trudny i burzliwy. Można się na niego zdecydować, aczkolwiek nie każdy ma ochotę na przeżywanie tego rodzaju doświadczeń. Alkoholik, czy narkoman jest porzucany, nim nastąpi głębokie zaangażowanie emocjonalne.

? Łatwa zdobycz. Mężczyźni lubią zdobywać kobiety. Wypatrują idealną kandydatkę, po czym zaczynają zabiegać o Jej względy. Im dłużej mogą starać o względy partnerki, nim nastąpi pierwszy seks, tym korzystniej wybranka będzie prezentować się w oczach partnera. W przypadku, gdy kobieta się narzuca lub idzie do mieszkania mężczyzny na pierwszej randce w wiadomym celu, staje się łatwą zdobyczą. Po odbyciu stosunku, to głównie od mężczyzny zależy czy będzie chciał pozostać u boku kobiety. W wielu przypadkach przestaje się odzywać, telefon milczy. Mężczyzna podświadomie czuje, że taka kobieta nie jest odpowiednia do budowania głębszej relacji. Zdarzają się przypadki, gdy to kobieta porzuca mężczyznę po seksie. Wtedy to on, nie może zrozumieć, co poszło nie tak. Niektórym kobietom wystarcza satysfakcja seksualna. Traktują wieczór jako dobrą zabawę i odskocznię od codziennego życia.

? Piotruś Pan. W tym przypadku nie ma dużego znaczenia, jak długo mężczyzna będzie się starał o kobietę. Jeżeli nie jest gotowy na wejście w związek, na pewno znajdzie powód który uniemożliwi  dalsze budowanie relacji. Piotruś Pan lubi zabawę. Nie myśli poważnie o życiu, a tym bardziej o stabilizacji i rodzinie. Kiedy pojawia się u Niego uczucie świadczące o zakochaniu, automatycznie ucieka z obawy przed tym, że jego życie może się diametralnie zmienić. Przerażają go trudności. Możliwe, że jego serce jest zamknięte i nawet nie dopuszcza do siebie możliwości, by darzyć drugą osobę uczuciem. Jest niedojrzały emocjonalnie a w seksie szuka zaspokojenia. Wydaje Mu się, że partnerka jest nieodpowiednia, bądź boi się że obciąży ją swoją osobą. Piotruś Pan często zmienia i porzuca kobiety.

? Kochanek z wakacji. Letni czas sprzyja zakochaniu. Piękne miejsce, wieczorne tańce, brak domowych obowiązków. Zwykle wakacyjna znajomość trwa kilka dni. Jest to żar namiętności, który potrafi pozostać  pamięci przez wiele lat. Mimo ogromnej sympatii, wakacyjna miłość bywa skazana na niepowodzenie. Kilometry dzielące kochanków, stają się trudną do pokonania przeszkodą. Zakochani muszą się rozstać.

Przyczyny rozstania

? Odległość jest jedną z najtrudniejszych prób dla związku. Podejmując się życia razem “na odległość” partnerzy muszą darzyć się dużym zaufaniem. W okolicy zawsze może znaleźć się “ktoś inny” z kim można by było miło spędzać wieczory, widywać się częściej i nie poświęcać czasu, ani pieniędzy na dojazdy. Brak możliwości bycia obok siebie fizycznie stwarza poczucie oddzielenia. Potrzeby fizyczne nie są zaspokajane. Tylko silna miłość oraz dążenie do bycia razem umożliwią sprostanie wyzwaniu i związek przetrwa próbę odległości. Brak kontaktu fizycznego może być również związany z częstymi wyjazdami służbowymi, pracą wymagającą spędzania czasu poza domem (kierowca lub kontrakt za granicą). Jeżeli borykacie się z takimi problemami, zachęcam Ci do przeczytania 42 lekcji.

? Osoba trzecia. Przyczyną rozstania może być zdrada o której pisaliśmy w poprzedniej lekcji (Zdrada). W przypadku, gdy uczucie wygasa może pojawić się ktoś, kto zapragnie być obok Ciebie lub obok twojego partnera. Czy wygasający płomień zdoła płonąć mocniej, niż dopiero co wzniecony żar pożądania?

? Niezgodność charakterów. Kiedy dwie osoby inaczej postrzegają świat, może być im ciężko żyć ze sobą. Brak płaszczyzny do porozumienia może doprowadzić do rozstania. Partnerzy mogą nie być świadomi swoich potrzeb. Ogromną przeszkodą są urazy i trzymane żale. Żeby uniknąć problemów przejawiających się w tym kontekście przeczytaj lekcje na temat komunikacji w związku. (Zasady komunikacji w związku)

? Zmiana sytuacji życiowej. Gdy dochodzi do gwałtownego pogorszenia się warunków życia, może dojść do licznych konfliktów. Powodem rozstania mogą być: utrata pracy, ciężka choroba, problemy psychiczne, wypadek, czy też narodzenie się chorego dziecka. Jeżeli partner nie potrafi sprostać napotkanym trudnościom, odchodzi.

? Kryzys wieku średniego. Jeżeli mężczyzna lub kobieta nie potrafią zaakceptować swojego wyglądu związanego ze starzeniem się, niejednokrotnie szukają partnera, który będzie odzwierciedlał ich wewnętrzne odczucie własnego wieku. Tak, więc jeżeli mężczyzna czuje się na 30 lat, będzie rozglądał się za kobietami w tym wieku. Poszukiwanie młodszego partnera może być również związane z potwierdzeniem sobie oraz osobom z otoczenia, że wciąż jest się atrakcyjnym dla płci przeciwnej. W tym okresie często następują rozstania. Odchodzący zaczynają spełniać młodzieńcze marzenia w postaci zakupu ścigacza, czy też wyścigowego auta.

Mały Książę mawiał:

” Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do Ciebie wróci, jest Twoje. Jeśli nie, nigdy Twoje nie było. “

Koniec, nie musi oznaczać cierpienia, może stać się początkiem czegoś nowego. Rozstanie powinno zostać poprzedzone szczerą rozmową w cztery oczy. Pamiętajcie, że rozstając się należy brać pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci. Zanim jednak podejmiesz decyzję o rozstaniu zastanów się, czy problemy w związkach nie są powielane. Być może odgrywasz jakiś schemat, który się powtarza, przez co stałeś się związkowym recydywistą (Typy partnerów). W takim przypadku przede wszystkim pozwól sobie na zrozumienie samego siebie. Skorzystaj z terapii lub coachingu, który pomoże Ci zmienić dotychczasowe zachowania i zbudować związek o jakim marzysz. Możecie się również wybrać na terapię dla par.

Recommended
Wierność i zdrada Wierność jest w cenie, a słowo zdrada…