Wczoraj, gdy miałam wychodzić z moją czteroletnią córką z przedszkola, poprosiła mnie żebym chwilę zaczekała. Pobiegła z powrotem do dzieci i zaczęła je po kolei przytulać i całować na pożegnanie. Przyglądała się temu pani dyrektor przedszkola. Zapytałam Ją, czy dzieciom nie przeszkadza zachowanie mojej córki? Nie uzyskałam odpowiedzi. Niektóre dzieci wyglądały na zdziwione, u innych można było dostrzec zadowolenie. Po chwili Amelka podbiegła do mnie i powiedziała: “Mamusiu, bo ja kocham wszystkich ludzi”. Dobroć, jest postrzegana przez niektóre osoby jako słabość, nie zgadzam się. Według mnie dobroć to wielka siła.

Dlaczego jesteśmy dobrzy?

Tak jak wszystkie zachowania dobroć może wynikać z miłości lub lęku (przeczytaj więcej w lekcji pt. Lęk przeciwieństwem miłości). Dlatego też, podobne zachowania u różnych osób mogą być odzwierciedleniem innych motywów. I tak oto np. pracę charytatywną mogą wykonywać osoby, które:

? Mają niskie poczucie wartości, dlatego chcą zostać zauważone, zaakceptowane, docenione;

? Chcą czuć się lepsze od innych, od tych którzy “są egoistyczni i tylko myślą o pieniądzach”;

? Czują się winne, dlatego uważają że w ten sposób odpokutują swoje winy, poświęcają się;

? Nie akceptują świata i chcą go zmieniać, zbawiać (wszelkie zdarzenia mają swoją przyczynę, której zwykle nie znamy, jeżeli motywem działania jest złość, praca nie będzie pozytywnie wpływać na daną osobę);

? Ostatnią formą jest praca dla dobra innych jako przejaw życia. Praca wykonywana z miłości, z pełną akceptacją. Takie osoby nie potrzebują poklasku. Są życzliwe, ciepłe i pełne radości.

Źródło dobroci

Czakra serca odpowiada za wyrażanie miłości, empatię, otwartość. Kiedy trzymamy urazy i żale z przeszłości, nasze serce zamyka się. Powstaje blokada, która ma za zadanie ochronę przed cierpieniem. Drugą funkcją blokady jest odcięcie od uczuć. Zarówno wzniosłych, jak i tych, których wydaje nam się, że nie chcemy czuć. Wszystkie uczucia są równie potrzebne. Życie przynosi w pakiecie uczucia postrzegane jako pozytywne oraz negatywne. Blokada może doprowadzić do problemów emocjonalnych a także do chorób związanych z serem i układem krążenia.

Na stronie portalyogi.pl czytamy: ” Jeśli Twoja czakra serca je zablokowana możesz też odczuwać lęk, niewiarę w siebie a także brak wiary i nadziei w życie. Osoby z dysharmonią tego czakramu charakteryzuje chłód emocjonalny, mało elastyczne podejście do wielu tematów i dystans.”

Otwarcie czakry serca następuje w efekcie przebaczanie sobie lub innym, tego co “bolało” nas najbardziej. Różne systemy (Joga, Radykalne Wybaczanie, Uwalnianie Emocji) mają na celu uleczenie naszych problemów. Otwarciu serca zwykle towarzyszy wzruszenie i łzy.

“Doświadczając cierpienia i akceptując je, rodzisz energię, która jest silniejsza niż to cierpienie, a dodatkowo wzbogacona o pierwiastek dobroci. Dlatego tolerancja rodzi się z wcześniejszej wrogości, akceptacja z gniewu, pewność z wątpliwości, siła z lęku” Ego-rcyzmy, Mateusz Grzesiak

Tylko najsilniejsze osoby potrafią wybaczać. Mimo zaznanych krzywd w przeszłości, przebacz ♥.

Ograniczające przekonania na temat dobroci:

  • Kto ma miękkie serce, ten ma twardą dupę;
  • Nikomu nie można ufać, nawet sobie;
  • Gołębie serce, ptasi móżdżek;
  • Ludzie to wilki;
  • Świat jest zły.

Dobroć nie oznacza bycia wykorzystywanym, nie ma nic wspólnego z naiwnością, czy głupotą. Dobroć otwiera serce, łączy z innymi na głębszym poziomie, powoduje wyłonienie się empatii i bezwarunkowej miłości.  Bądź dobry tak po prostu bez powodu i dla każdego. Praktykuj dobroć każdego dnia poprzez czyste intencje, myśli, wspierające słowa.

Kocham Cię ♥

“Kimkolwiek jesteś, bądź dobry.” Abraham Lincoln

Recommended
Początki znajomości są pasmem radosnych uniesień.  Częste spotkania, kino, seks…