dobroć

 

Wczoraj, gdy miałam wychodzić z moją czteroletnią córką z przedszkola, poprosiła mnie żebym chwilę zaczekała. Pobiegła z powrotem do dzieci i zaczęła je po kolei przytulać i całować na pożegnanie. Przyglądała się temu pani dyrektor przedszkola. Zapytałam Ją, czy dzieciom nie przeszkadza zachowanie mojej córki? Nie uzyskałam odpowiedzi. Niektóre dzieci wyglądały na zdziwione, u innych można było dostrzec zadowolenie. Po chwili Amelka podbiegła do mnie i powiedziała: “Mamusiu, bo ja kocham wszystkich ludzi”. Dobroć, jest postrzegana przez niektóre osoby jako słabość, nie zgadzam się. Według mnie dobroć to wielka siła.

Dlaczego jesteśmy dobrzy?

Tak jak wszystkie zachowania dobroć może wynikać z miłości lub lęku (przeczytaj więcej w lekcji pt. Lęk przeciwieństwem miłości). Dlatego też, podobne zachowania u różnych osób mogą być odzwierciedleniem innych motywów. I tak oto np. pracę charytatywną mogą wykonywać osoby, które:

? Mają niskie poczucie wartości, dlatego chcą zostać zauważone, zaakceptowane, docenione;

? Chcą czuć się lepsze od innych, od tych którzy “są egoistyczni i tylko myślą o pieniądzach”;

? Czują się winne, dlatego uważają że w ten sposób odpokutują swoje winy, poświęcają się;

? Nie akceptują świata i chcą go zmieniać, zbawiać (wszelkie zdarzenia mają swoją przyczynę, której zwykle nie znamy, jeżeli motywem działania jest złość, praca nie będzie pozytywnie wpływać na daną osobę);

? Ostatnią formą jest praca dla dobra innych jako przejaw życia. Praca wykonywana z miłości, z pełną akceptacją. Takie osoby nie potrzebują poklasku. Są życzliwe, ciepłe i pełne radości.

Źródło dobroci

Czakra serca odpowiada za wyrażanie miłości, empatię, otwartość. Kiedy trzymamy urazy i żale z przeszłości, nasze serce zamyka się. Powstaje blokada, która ma za zadanie ochronę przed cierpieniem. Drugą funkcją blokady jest odcięcie od uczuć. Zarówno wzniosłych, jak i tych, których wydaje nam się, że nie chcemy czuć. Wszystkie uczucia są równie potrzebne. Życie przynosi w pakiecie uczucia postrzegane jako pozytywne oraz negatywne. Blokada może doprowadzić do problemów emocjonalnych a także do chorób związanych z serem i układem krążenia.

Na stronie portalyogi.pl czytamy: ” Jeśli Twoja czakra serca je zablokowana możesz też odczuwać lęk, niewiarę w siebie a także brak wiary i nadziei w życie. Osoby z dysharmonią tego czakramu charakteryzuje chłód emocjonalny, mało elastyczne podejście do wielu tematów i dystans.”

Otwarcie czakry serca następuje w efekcie przebaczanie sobie lub innym, tego co “bolało” nas najbardziej. Różne systemy (Joga, Radykalne Wybaczanie, Uwalnianie Emocji) mają na celu uleczenie naszych problemów. Otwarciu serca zwykle towarzyszy wzruszenie i łzy.

“Doświadczając cierpienia i akceptując je, rodzisz energię, która jest silniejsza niż to cierpienie, a dodatkowo wzbogacona o pierwiastek dobroci. Dlatego tolerancja rodzi się z wcześniejszej wrogości, akceptacja z gniewu, pewność z wątpliwości, siła z lęku” Ego-rcyzmy, Mateusz Grzesiak

Tylko najsilniejsze osoby potrafią wybaczać. Mimo zaznanych krzywd w przeszłości, przebacz ♥.

Ograniczające przekonania na temat dobroci:

  • Kto ma miękkie serce, ten ma twardą dupę;
  • Nikomu nie można ufać, nawet sobie;
  • Gołębie serce, ptasi móżdżek;
  • Ludzie to wilki;
  • Świat jest zły.

Dobroć nie oznacza bycia wykorzystywanym, nie ma nic wspólnego z naiwnością, czy głupotą. Dobroć otwiera serce, łączy z innymi na głębszym poziomie, powoduje wyłonienie się empatii i bezwarunkowej miłości.  Bądź dobry tak po prostu bez powodu i dla każdego. Praktykuj dobroć każdego dnia poprzez czyste intencje, myśli, wspierające słowa.

Kocham Cię ♥

“Kimkolwiek jesteś, bądź dobry.” Abraham Lincoln

 

(Visited 234 times, 1 visits today)

Agnieszka Salwa

Jestem miłośniczką rozwoju osobistego. Moje wpisy na blogu nawiązują do psychologii, parapsychologii oraz duchowości. Pragnę dzielić się swoim punktem widzenia, podważać przekonania, inspirować. Wzrost świadomości sprawi, że nasz świat stanie się jeszcze piękniejszy ❤️??

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Miłość podstawą naturalnej asertywności Prawdziwa pewność siebie i asertywność płynie…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: