Odkąd przyszliśmy na świat, mamy ciało, z którym się identyfikujemy.  Zastanów się przez krótką chwilę. Jesteśmy ciałem, czy mamy ciało? Jeśli ciało, to my, a człowiek ulega wypadkowi i traci rękę, czy nadal jest tą ręką? Nie jest… Mamy ciało i powinniśmy o nie dbać. Ciało może stać się źródłem radości, może również przysporzyć zmartwień.  Co zrobić, by poczuć się dobrze w swojej skórze?

BQ – inteligencja ciała

Będąc niemowlakiem korzystałeś ze swojego ciała oraz z jego mądrości. W zależności od doznań, które odczuwałeś, (łaskotania, głodu) śmiałeś się lub płakałeś. Z czasem Twoje ciało zostało nauczone reguł. Jedzenie obiadu o 14.00, pobudka o 7.00. Siedzenie w ławce szkolnej 8 lekcji. Wypełnianie napiętego harmonogramu dnia. Twoje ciało nie miało zbyt wiele do powiedzenia…

Przemęczenie, stres mogą dawać się we znaki w różnych okresach życia, nie należy ich bagatelizować. Kiedy ciało jest zmęczone, pozwól mu odpocząć. Gdy odczuwasz zdenerwowanie, nie obwiniaj się. Nie blokuj żadnych emocji, nie uciekaj przed nimi. Odczuwanie emocji z wdzięcznością sprawi, że reakcja Twojego ciała na emocje zaliczane do grupy trudnych (lęk, złość, smutek) umożliwi czerpanie budującej energii z tych stanów. Jeśli dotychczas ciało kurczyło się, gdy np. miałeś iść po podwyżkę do szefa, możesz zmienić występującą reakcję. Pracując z emocjami przeprogramujesz nawyki i zamiast obezwładniającego lęku, pojawi się motywacja. Blokowanie emocji, prowadzi do odcięcia poprzez wytworzenie bariery pomiędzy ciałem, odczuciem i myślą. Synchronizacja tych trzech aspektów, ułatwia funkcjonowanie, pomaga odróżnić realne zagrożenie, jak np. możliwość spowodowania wypadku, od wyimaginowanych problemów.

Przestań się porównywać

Jako dziecko byłeś idealny. Nie zastanawiałeś się nad tym, czy Twój wygląd jest “odpowiedni”.  Dopiero po spotkaniu z rówieśnikami, bądź poprzez porównania z rodzeństwem miałeś okazję, by zapoznać się z myślą świadczącą o tym, że z twoim ciałem jest coś nie tak, jak powinno być.

Przychodząc do szkoły jesteśmy już w pełni świadomi naszego wyglądu. Ktoś jest najładniejszy w klasie. Ktoś jest gruby. Ktoś niski, ktoś wysoki. Pojawia się brak akceptacji własnego ciała i kompleksy. Zawsze będą wokół nas osoby młodsze, bardziej wysportowane, o piękniejszym uśmiechu, porównywanie się nie ma najmniejszego sensu. Dzięki porównaniu poczujesz się przez chwilę lepszy lub gorszy. Na Ziemi nie ma lepszych i gorszych. Jesteśmy równi. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga.

Nie krytykuj się

Jeżeli nie jesteś zadowolony z wyglądu swojego ciała, zapewne nie raz słyszałeś uwagi na temat np. swojej tuszy od bliskiej ci osoby. Być może Twój wygląd był obiektem kpin w szkole. Przypomnij sobie jak wiele osób dostrzegało coś, co Ci się nie podoba w Twoim ciele. Może masz jakąś chorobę związaną z układem ruchowym, bądź twoja skóra nie jest nieskazitelnie gładka? Jak twoje ciało reagowało kiedyś na uwagi innych? Spinało się? Jakie emocje przychodziły do Ciebie, gdy słyszałeś słowa krytyki? Odczuwałeś smutek, a może złość? Z pewnością nie było to przyjemne doświadczenie. Dlaczego więc wciąż pozostajesz oprawcą dla swojego ciała? Dlaczego ty sam je krytykujesz? Zastanów się nad tym. Drogą do zmiany jest akceptacja. Gdy Ty zaakceptujesz swoje ciało, również inni pójdą Twoim śladem. Przestaniesz przywiązywać wagę do tego co mówią inne osoby.

Zaakceptuj siebie takiego jakim jesteś

Niektórzy ludzie mimo, że nie wyglądają jak modele z magazynów, są postrzegani jako atrakcyjni i pociągający. Jak to jest możliwe? To proste! Oni kochają siebie! Kochają swoje ciało i akceptują, dzięki czemu czują się pewnie. Chodzą z uniesioną głową i z uśmiechem na twarzy. Skupiają się na osiąganiu celów, a nie na ograniczeniach i przeszkodach, serwowanych przez ciało.

Dbaj o swoje ciało

Ciało jest Twoim odzieniem, zadbaj o nie. Zaangażuj się w uprawianie sportu, niech to będą chociażby półgodzinne spacery do lasu. Kąpiąc się używaj żelu pod prysznic o ulubionym zapachu. Z miłością wcieraj olejki w swoją skórę. Głaszcz ją i masuj. Karm swoje ciało pożywieniem bogatym w składniki odżywcze. Kupuj odzież, która w składzie materiału ma nie mniej niż 50% naturalnych składników. Chodź na spacery do lasu, kochaj się z partnerem, tańcz i śpiewaj. Kiedy patrzysz w lustro, obdarz się uśmiechem i powiedz do siebie: Jesteś piękna/ny!

Przeczytaj więcej w lekcji: Kochaj i akceptuj siebie!

???

Recommended
Wczoraj, gdy miałam wychodzić z moją czteroletnią córką z przedszkola,…