Wraz z początkiem roku przychodzi czas na postanowienia noworoczne. Jeżeli podjąłeś się realizacji postanowień, jak długo udało Ci się wytrwać? Czy udało Ci się zrealizować zamierzony plan w stu procentach? W Japonii znaleziono sposób na skuteczne wprowadzanie życiowych zmian. Filozofia kaizen pomaga w rozwoju osobistym, a także przyczynia się do uzyskania satysfakcjonujących efektów w prowadzeniu biznesu.

Wyznaczanie trasy kaizen do celu

Skuteczne wprowadzanie zmian rozpoczyna się od zaplanowania celu wraz z drogą do przebycia. Filozofia kaizen mówi nam: droga do celu ma być prosta, przyjemna, nie wymagająca wysiłku. Doktor Robert Maurer dowodzi, że nawet z pozoru irracjonalne metody jak np. stanie na bieżni przez minutę, zamiast biegania, prowadzą do zaplanowanego celu, którym jest systematyczny jogging.

Wizja zmiany wyzwala lęk

Nasz organizm funkcjonuje zgodnie z zasadą walcz lub uciekaj. Wprowadzenie zmian w życiu w postaci zaprzestania jedzenia słodyczy, nauki angielskiego, zrzucenia kilku kilogramów, jest trudne. Dlaczego, tak twierdzę? Gdyby było proste, ot tak byśmy zaczęli realizować wyznaczony cel zamiast się nad nim zastanawiać. Ze względu na to, że coś jest dla nas zbyt wymagające angażujemy się w działania, które nie pozwalają nam na realizację celu. Oglądamy filmy, siedzimy na portalach społecznościowych, krótko mówiąc obijamy się. Istnieją wyzwania, które są odkładane “na później” przez wiele lat, ze względu na skalę trudności i podświadomy lęk przed niepowodzeniem.

Jako przykład mogę przedstawić naukę języka angielskiego. Dotychczas z jakiegoś powodu nie nauczyłeś się angielskiego. Być może miałeś problem z zapamiętywaniem, może bałeś się, mówić do kogoś w obcym języku. Żeby ominąć lęk, należy podjąć kroki, które nie będą wymagały zbyt wiele wysiłku. Nie myśl zbyt wiele o ostatecznym celu. Konsekwentnie realizuj wyznaczone zadania. W przypadku języka angielskiego, może to być nauka jednego nowego słowa, każdego dnia. Jeżeli nie możesz go zapamiętać, przez trzy kolejne dni ćwicz to samo słowo. Zmiana dokona się z czasem, gdy przyzwyczaisz swój organizm do systematycznej nauki. Małymi krokami dotrzesz do celu. W książce “Filozofia kaizen” przeczytasz:

“Twój mózg jest zaprojektowany tak, by przeciwstawiać się zmianom. Jednakże, podejmując małe kroki, zmieniasz swój układ nerwowy, tak że:

  • usuwa on blokady twórczego myślenia
  • omija reakcję walki lub ucieczki
  • tworzy nowe połączenia między neuronami, dzięki czemu twój mózg ochoczo włącza się w proces zmiany, co bardzo skutecznie zbliża Cię do wyznaczonego celu.”

Powoli do celu

Nie przejmuj się czasem, jaki upłynie, nim zrealizujesz wybrany cel. Decydując się na drastyczne wprowadzanie zmian, prawdopodobnie nie uda Ci się wytrwać dłużej niż kilka tygodni. Dzięki systematycznym małym kroczkom, zrobisz znacznie więcej, bez zbędnych wyrzeczeń, bez lenistwa, bez irytacji. Zapewne pamiętasz bajkę o żółwiu i zającu. Chęć wygranej, talent i umiejętności, mogą mniej znaczyć, niż systematyczna praca.

Pomysły na wprowadzanie zmian, wszystkie działania rób zawsze o tej samej porze dnia:

  • przez minutę obserwuj swoje myśli (staniesz się bardziej świadomy);
  • chcesz systematycznie biegać? Zakładaj buty do biegania i idź na 5 minutowy spacer;
  • chcesz zacząć mniej jeść? Z każdej potrawy oddzielaj i odkładaj pierwszy kęs;
  • chcesz więcej czasu poświęcać rodzinie? Usiądź z dzieckiem na 5 minut. Zostaw telefon w drugim pokoju, niech Cię nic nie rozprasza. Nie myśl o niczym innym. Bądź cały (ciałem i myślą) zaangażowany w zabawę.

“Wszystkie wielkie rzeczy mają małe początki” – Peter Segne

Zastanów się co pragniesz zrealizować. Jakie podejmiesz kroki? Już wiesz? To do dzieła!

Recommended
Odkąd przyszliśmy na świat, mamy ciało, z którym się identyfikujemy. …