nawyków

 

7 nawyków skutecznego działania, to system kompletnego zarządzania sobą, który w efekcie daje zwiększenie własnych możliwości, zarówno w obszarze kompetencji osobistych jak i komunikacji z innymi. Ich twórcą jest Stephen Covey, amerykański autor książek z dziedzin przywództwa i rozwoju osobistego, który w 1996 roku został został umieszczony na liście najbardziej wpływowych amerykanów.

Nawyk 1. PROAKTYWNOŚĆ

To nic innego jak wzięcie odpowiedzialności za swoje życie. To przyjęcie faktu, że od naszych decyzji zależy to, co się nam przydarza. Osoby proaktywne zajmują się tym na co mają wpływ, np. na swoją rodzinę czy pracę zawodową, a nie tym co leży poza ich zasięgiem, np. polityka. Są nastawieni na szukanie rozwiązań, produktywność i kreatywne rozwiązywanie problemów.

W przeciwieństwie do osób reaktywnych, które po prostu reagują na to, co ich spotyka proaktywne osoby działają, by tą sytuacje zmienić (jeśli jest to w ich obszarze wpływu). Osoba reaktywna żyje z przekonaniami typu: „nie mam na nic czasu”, „życie jest ciężkie”, „co ja mogę zrobić” itp. Osoby proaktywne natomiast z przekonaniami jak : „jak mogę wygospodarować więcej czasu na hobby?”, „Co mogę zrobić by więcej zarabiać?”, „To ode mnie zależy jakie będę miał życie” itp.

Nawyk 2. ZACZYNAJ Z WIZJĄ KOŃCA

Zaczynać z wizją końca, to wiedzieć co się chce osiągnąć, co zdobyć, dokąd trafić. Wyobraź sobie swój pogrzeb za kilkadziesiąt lat. Co byś chciał, by na nim o tobie mówili? Co chcesz by wspominali i za co chcesz by cie podziwiali?

Co jest dla Ciebie naprawdę ważne i jak chcesz by to wyglądało? Działanie z wizją końca, to wiedzieć jak chcesz by wyglądał każdy obszar Twojego życia. Jak chcesz by wyglądała twoja rodzina i relacje w niej? Co chcesz osiągnąć w sferze pieniędzy, kariery zawodowej? Jakie chcesz mieć stosunki z innymi ludźmi? Co chcesz robić dla przyjemności? Jak chcesz wyglądać? Jakie chcesz mieć zasady? Itd…

Określ dokładnie to wszystko, wyobraź sobie, że już to osiągnąłeś, a następnie codziennie działaj z wizją końca, wtedy wszystko co robisz, będziesz robił z myślą o celu i to powoli będzie cie do niego prowadziło.

Nawyk 3. RÓB TO CO NAJWAŻNIEJSZE

Zajmuj się najpierw rzeczami dla Ciebie najważniejszymi i zbliżającymi cie do osiągnięcia twoich celów w każdym obszarze wartości. Zrób listę najważniejszych rzeczy i zacznij je realizować. Ważne by każdą zaczętą czynność doprowadzić do końca, inaczej będzie zabierać energię i sabotować kolejne działania.

Potrzebnymi do tego umiejętnościami jest planowanie i zarządzanie sobą w czasie, których można się nauczyć, jednak wspomnianą przed chwilą listę możesz zrobić już teraz. Zastanów się co jest dla ciebie naprawdę ważne w życiu i zadaj sobie pytanie: „Jaki mogę podjąć pierwszy krok, by to zrealizować?” I zrób go J

Nawyk 4. MYŚL W KATEGORIACH WYGRANA – WYGRANA

Pamiętaj „Kimkolwiek jesteś, bądź dobry”. Tylko granie zespołowe zapewni sukces, zarówno emocjonalny jak i zewnętrzny (relacje, pieniądze). Dokładnie ten nawyk opisaliśmy w lekcji: 4 sposoby komunikacji. Zajrzyj tam i przeczytaj więcej.

Nawyk 5. STARAJ SIĘ NAJPIERW ZROZUMIEĆ, POTEM BYĆ ZROZUMIANY

Większość ludzi nie słucha z zamiarem zrozumienia, ale z zamiarem odpowiedzi. Ile razy zdążyło Ci się, że już wiedziałeś co chcesz odpowiedzieć i o tym myślałeś zanim twój rozmówca zdążył skończyć swoją wypowiedź? To nie jest efektywne słuchanie. Ciężko to w ogóle nazwać słuchaniem.

Jeśli chcesz skutecznie budować więzi interpersonalne, i działać w duchu wygrana – wygrana, to niezbędna jest umiejętność komunikacji opartej na empatii.

Słuchać empatycznie to: słuchać z intencją zrozumienia; rozumieć sposób postrzegania rozmówcy, słuchać nie tylko za pomocą słów, ale wszystkich zmysłów oraz słuchać z intencją zrozumienia.

Nawyk 6. SYNERGIA

Czyli zasady twórczej współpracy opartej na postawie „wygrana – wygrana” oraz komunikacji opartej na empatii. Synergia to założenie, że całość jest czymś więcej niż sumą jej poszczególnych części. Oznacza to, że współpracując z innymi w którymkolwiek obszarze życia, wspólnie tworzymy jakość niedostępną dla jednostki.  Synergia otwiera nas na nowe pomysły, wspiera kreatywność i skuteczność w działaniu. Najlepiej działa, gdy łączą się choć trochę różne idee czy systemy, które, gdy się zetrą ze sobą stworzą coś nowego. Przykładem może być małżeństwo, energia żeńska i męska, tworzy miłosny związek partnerski.

Nie unikaj więc różnic ani konfliktów, spójrz na nie jak na możliwość rozwoju i stworzenia synergii. Wykorzystaj ją twórczo.

Nawyk 7. OSTRZENIE PIŁY

Inaczej mówiąc odnowa (ducha i ciała), czyli troska o wszystkie ważne wymiary życia.

Wymiar fizyczny – dbaj o ciało, zdrowie, dobrze się odżywiaj, uprawiaj sport

Wymiar umysłowy – dbaj o swój intelekt. Rozwijaj się, ucz, próbuj nowych rzeczy. Ćwicz pamięć, bądź aktywny intelektualnie. Szukaj i zapoznawaj się z nowymi ideami, np. przeczytaj magazyn z tematyką, która cię w ogóle nie interesuje.

Wymiar duchowy – zadbaj o swoje wnętrze. Naucz się pracować ze swoimi myślami i uczuciami. Medytuj lub módl się. Odnajdź głębszy sens życia.

 

Recommended
  Wczoraj, gdy miałam wychodzić z moją czteroletnią córką z…