Kontrola stwarza iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa. Kiedy myślimy, że wszystko mamy pod kontrolą ulegamy fantazji własnego umysłu. Może się wydawać, że kontrola jest doskonałym sposobem na to, by pozbyć się lęku przed przyszłością. Niestety chęć kontrolowania świata i ludzi jest przyczyną narastania lęku. Nasza ziemska rzeczywistość podlega bezustannym zmianom.

Strefa komfortu

Gdy nasze życie jest podporządkowane poczuciu bezpieczeństwa, idziemy na ustępstwa, zadowalamy się rzeczami, które nie dają nam radości, aczkolwiek przyczyniają się do tego, by nasza egzystencja mogła trwać. W ostatnim czasie dość modne jest wulgarne powiedzenie „ch.. ale stabilnie”.

Przyzwyczajenie jako substytut lęku przed zmianą

Kolejnym aspektem, który przyczynia się do trwania w lęku, jest przyzwyczajenie. Coś może nam nie odpowiadać, jednak ze względu na to, że dobrze to znamy, lepiej nic nie zmieniać. Przywykliśmy do sytuacji. Kto wie, może zmiana sprawi, że będzie gorzej… Mój kolega kiedyś mi powiedział a propos żony: „Lepszy wróg, którego już dobrze znasz, niż zupełnie obcy.” Myślenie w kategoriach: „zawsze może być gorzej” uniemożliwia podjęcie skutecznych działań, mających na celu poprawę obecnej sytuacji.

“- Leonia Pawlak: Kargul to wróg najgorszy ze wszystkich! – Kazimierz Pawlak: Wróg? A wróg! Ale mój, swój, nasz – na własnej krwi wyhodowany!” Sami swoi

Lęk przed przyszłością

Co nas czeka w przyszłości? Tego zwykle nie wiemy. Lęk przed przyszłością jest ściśle związany z lękiem egzystencjalnym oraz z lękiem przed śmiercią. Są to lęki, które najmocniej oddziałują na nas oraz mają największy wpływ na podejmowanie życiowych decyzji. Choć może to zabrzmieć niewiarygodnie, z pomocą myśli możemy wykreować swoją rzeczywistość. Myśląc intensywnie o jakiejś rzeczy, może pojawić się ona w naszym życiu. Ale teraz uważaj… To, że się pojawi nie oznacza, że będzie dokładnie taka jak byśmy chcieli, bądź że sytuacja potoczy się według wymyślonego przez nas scenariusza. Podświadome lęki mogą w szybkim czasie zniweczyć nasze marzenia.

Pamiętaj, to przed czym uciekamy. Goni nas. Przestań uciekać, pogódź się z najgorszym scenariuszem. Kiedy pogodzisz się z największymi lękami, które skrywasz od lat, nie będzie potrzeby, by się zmaterializowały w twoim życiu. Nie traktuj zmiany, jak kary.

“Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Zamiast tego daj się ponieść życiu. I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami. Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?” – Elif Şafak, „Czterdzieści zasad miłości”

Dążenie do celu

Wczoraj przyszła do mnie myśl: „Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi.” Odniosłam ją do życia. Możemy mieć pomysł, możemy go realizować, możemy pomóc sobie poprzez wyzbycie się ograniczeń w postaci lęków oraz odpowiednie zaprogramowanie podświadomości, ale… Ostateczny wynik i tak zależy od czegoś, nad czym nie możemy mieć kontroli. Dlatego, jeśli tylko będziesz mógł rób to, co lubisz, dąż konsekwentnie do celu, ale nie przywiązuj się nadmiernie do niego. Jeżeli uda Ci się go zrealizować, będziesz spokojny. Jeżeli Ci się nie uda, bądź okoliczności ulegną zmianie również będziesz czuł spokój.

Jeżeli chcesz coś zmienić w swoim życiu, ale się boisz, zrób to, właśnie taki. Niech lęk przed zmianą Cię nie powstrzymuje. Bojąc się zacznij realizować swoje marzenia. Z czasem lęk przeminie. W celu ograniczenia strachu, możesz wykorzystać wskazówki z lekcji dotyczącej filozofii kaizen.Trzymam za Ciebie kciuki. ❤️

“Gdziekolwiek się teraz znajdujesz, to dobre miejsce, aby zacząć. Wysiłek, który zainwestujesz dzisiaj, będzie się liczył jutro.” – Andrew Matthews, „Bądź szczęśliwy”

Recommended
Kult ciała jest wszechobecny. Podziwiamy piękno modelek, aktorek oraz osób…