Wszyscy pragniemy miłości i szczęścia. Skoro chcemy być szczęśliwi, dlaczego nie jesteśmy? Dlaczego sabotujemy nasze marzenia? Gonimy króliczka, biegniemy za miłością. I kiedy wydaje nam się, że jest tuż obok, że udało nam się chwycić szczęście za rogi, okazuje się, że to jednak nie to… Co leży u podstawy naszych niepowodzeń? Zapewne odpowiedź nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Przyczyną naszych niepowodzeń jest lęk przed miłością (świadomy lub nieuświadomiony).

Nie ma większej przeszkody do szczęścia niż lęk, że nie zasługuję na miłość, że moim przeznaczeniem jest cierpienie. – Nathaniel Branden

Co leży u podstawy lęku przed miłością?

Przyczyną pojawiania się lęku jest niska samoocena. Zaistniałe doświadczenia utwierdziły nas w przekonaniu o byciu niewystarczająco dobrym. Dla osób z niskim poczuciem własnej wartości charakterystyczne jest unikanie relacji damsko-męskich, wchodzenie w rolę poddanego, bądź kontrolującego lub angażowanie się w powierzchowne relacje.  Samotność jest bezpieczna. Kiedy jesteśmy sami znikają obawy związane z odrzuceniem. Nie ma lęku, przed tym, że nasz partner mógłby „zmienić nas na lepszy model”.

Świadomie możemy lubić bliskość drugiej osoby, jednak jakiekolwiek zaangażowanie może stać się przyczyną bolesnego doświadczenia. Nawet, gdy jesteśmy w relacji z drugą osobą, zachowania płynące z podświadomości doprowadzają do spełnienia najgorszych z możliwych scenariuszy.

Nie wiem, co to znaczy być kochanym

Wzorce, których doświadczamy w domu warunkują nasze doświadczenia i zachowania w dorosłym życiu. Jeżeli twoi rodzice nie obdarzali się czułością, w ich relacji nie było bliskości, ani dotyku, możesz czuć się nieswojo, gdy ktoś będzie pragnął w ten sposób ofiarować ci miłość. Poznaj 5 języków okazywania miłości.

Jeżeli nie byłeś doceniany przez bliskich, możesz nie potrafić docenić uczucia osoby, która otwiera dla ciebie serce. Wydaje Ci się, że tylko ten który cię odrzuca, jest wart twojej miłości. Nie kochając siebie, nie jesteś zdolny do tego, by kochać. Nie masz do zaoferowania drugiej osobie nic poza własnymi niezaspokojonymi potrzebami.

Odcięcie się od uczuć

Nie podobają Ci się emocje takie jak lęk, czy agresja? Nie chcesz ich odczuwać? Brak konfrontacji z uczuciami tworzy blokadę w twoim ciele. Blokada iluzorycznie chroni Cię przed doświadczaniem „bolesnych” emocji. Niestety za jej sprawą również odcinasz się od pozytywnych emocji, takich jak radość czy miłość. Bez emocji stajemy się żywymi trupami. Ograniczony przepływ energii, naraża na powstawanie chorób. Otwórz się na emocje. Obserwuj je. Pozwól, by przepływały przez Twoje ciało. Dzięki pracy nad sobą, możesz z czasem odczuwać w większości sytuacji radosny spokój, ale to nie to samo, co odcięcie.

Co zrobić, by miłość stała się silniejsza, niż lęk przed miłością?

Czy wiesz dlaczego boisz się miłości? A może nawet nie wiesz, że się jej boisz? Zwróć się do swojego wnętrza. Posłuchaj swoich najczęściej powtarzających się myśli na temat świata, ludzi, rodziny, kobiet i mężczyzn oraz samej miłości. Zastanów się nad tym, jak wyglądały relacje twoich najbliższych. Czy chciałbyś tworzyć identyczny związek, jak twoi rodzice? Weź kartkę. Zanotuj wszystko, co Ci przyjdzie na myśl. Przeczytaj i odpowiedz na pytanie, czy pragniesz w ten sposób tworzyć świat? Jeżeli nie, zacznij podważać prawdziwość każdego z przekonań i przede wszystkim zacznij pracować nad poczuciem własnej wartości.

Recommended
Świat materialny odzwierciedla nasze myśli i przekonania. Ciało jest jednym…