Komunikacja między ludźmi nie jest doskonała. Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że nasze słowa nie są rozumiane w taki sposób, jak byśmy chcieli. Możesz mówić i być niesłyszanym, możesz również podczas rozmowy zostać opacznie zrozumiany, mimo przytakiwania rozmówcy. Masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie? Może to ty z jakiegoś powodu nie wyrażasz się jasno? Zacznij rozmawiać w sposób świadomy, a jakość twoich relacji znacznie się poprawi. Co zrobić, by ograniczyć niedopowiedzenia? Przede wszystkim należy przestać bać się wyrażać własną opinię. Rozmawiać w sposób klarowny przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla drugiej osoby.

“Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa: a czasem był jak piorun jasny, prędki, a czasem smutny jako pieśń stepowa, a czasem jako skarga nimfy miętki, a czasem piękny jak aniołów mowa…” – Juliusz Słowacki

Nie owijaj w bawełnę

Kiedy chcesz coś powiedzieć, ale zaczynasz się zastanawiać nad reakcją rozmówcy, nad tym czy wypowiedzenie jakiegoś zdania jest na miejscu, mówisz w sposób niejasny, utrudniasz drugiej osobie zrozumienie swojego przekazu. Możesz obawiać się, że ktoś się na ciebie obrazi, kiedy wypowiesz zdanie będące w opozycji do jego światopoglądu. Uwierz, że jeżeli tego nie zrobisz, jeśli nie powiesz czegoś co jest dla ciebie istotne, skrzywdzisz siebie. Jeżeli coś jest dla Ciebie ważne, wypowiedz to. Mów w sposób precyzyjny. Gdy krytykujesz, nie krytykuj osoby, a zachowanie. W wyrażaniu swojego zdania pomoże Ci schemat: (Komunikat JA) Czuję złość, kiedy Ty (opis sytuacji oparty na faktach), ponieważ (wyrażenie swojej opinii, potrzeby), chcę/pragnę (opis tego, co byś chciał osiągnąć/zmienić).

Słowa stanowią jedynie 8% przekazywanej informacji, 37% to sposób mówienia, natomiast reszta to komunikaty niewerbalne. Pamiętaj o zachowaniu spójności. Podczas rozmowy mają znaczenie takie detale jak: twój wygląd zewnętrzny, mimika twarzy, kontakt wzrokowy, postawa ciała oraz ton głosu. Zachowuj się, mów i wyglądaj w taki sposób, jak byś chciał być postrzegany. Kiedy powiesz, że jesteś odważny, jednak będziesz zgarbiony, a słowa zostaną wypowiedziane cichym, drżącym głosem, nikt nie uwierzy w twoją odwagę.

Lęk przed oceną lub krytyką

Jeżeli masz problem z rozmową przez telefon, boisz się mówić do grupy obcych osób, gdy nie wyrażasz swojego zdania ze względu na to, że obawiasz się wypowiedzieć, coś co zostałoby uznane za głupie, to znak, że boisz się zostać oceniony przez innych. Lęk może dotyczyć również krytyki ze strony rozmówcy, czy też grupy. Nie wszyscy muszą się z tobą zgadzać. Każdy ma prawo do swojego zdania. Opinie innych osób stanowią ich stanowisko, nic więcej. Jeżeli relacje są zdrowe i dojrzałe, każdy wypowiada się za siebie, nie umniejsza wartości drugiej osoby, ani jej nie obraża.

Lęk nie zawsze jest uświadomiony. Niekiedy reakcja w naszym ciele pozostaje jego echem. Podczas wystąpień drżą i pocą się ręce, nie możemy wyrazić swoich myśli, bądź uginają się nam kolana. Technika uwalniania będzie pomocna w zmianie dotychczas występujących zachowań.

Jąkanie

Zamykanie się na wyrażanie poprzez słowa: agresji, seksualności i niezadowolenia, powoduje “ściśnięcie gardła”, co pozwala na kontrolę wypowiadanych słów, jednocześnie uniemożliwiając płynną mowę. Osoba zaczyna się jąkać, dopiero gdy zostanie wypowiedziane, wszystko to co dotychczas było tłumione, nie będzie potrzeby jąkania się. Louis L. Hay proponuje stosowanie afirmacji:

“Wolno mi wypowiadać się w swoim imieniu. Jestem teraz pewny w wyrażaniu siebie. Porozumiewam się w sposób pełny miłości.”

Mów w sposób pełny zrozumienia i miłości, a kiedy trzeba postaw granicę.?

Recommended
Zakładanie masek odcina od doświadczania swojej prawdziwej istoty. Pamiętasz kim…