asertywność

Asertywność

Powszechnie przyjęło się, że asertywność, to po prostu umiejętność mówienia „NIE”. I choć dawanie sobie prawa i zdolność do odmowy jest jednym z elementów asertywności, to nie jest jedynym. Asertywność, to cały zbiór z działu umiejętności interpersonalnych. Jest to przede wszystkim zbiór praw pozwalających być po prostu sobą, co jest podstawą naturalnej i zdrowej pewności siebie oraz umiejętności realizacji swoich życiowych celów.

Ogólnie rzecz ujmując asertywność, to umiejętność wyrażania swojego zdania (a nie tylko mówienia „Nie”), emocji, postaw, idei i potrzeb w sposób nie naruszający dobra i godności drugiej osoby. Przeczytaj o postawie wygrany – wygrany, która doskonale opisuje to, w jaki sposób osoba asertywna komunikuje się z innymi.

Bycie asertywnym oznacza także umiejętność przyjmowania i wyrażania krytyki, przyjmowania pochwał, komplementów, zdolność doceniania siebie i swoich umiejętności jak i umiejętności innych. Asertywnością zazwyczaj charakteryzują się osoby o wysokim poczuciu własnej wartości, dojrzałe, kierujące się w życiu adekwatnym do rzeczywistości wizerunkiem siebie i świata. Opierają się na faktach i możliwych do realizacji celach. Pozwalają sobie i innym na porażki, ucząc się na swoich błędach zamiast się krytykować i zniechęcać.

Osoby asertywne z reguły są bardziej od innych zadowoleni z siebie, łagodniejsi, wykazują się zdrowym dystansem i poczuciem humoru Z racji wysokiego poczucia wartości trudniej ich urazić i zniechęcić. Są przyjaźni, otwarci i ciekawi życia jednocześnie potrafią zadbać o swoje potrzeby i potrzeby swoich bliskich.

Brak asertywności

Osoby u których brakuje tej postawy często podporządkowują się innym i żyją życiem im narzuconym. Łatwo ulegają wszelakim prośbom i choć tego wewnętrznie nie chcą, spełniają „przysługi” z poczucia obowiązku i braku umiejętności wyrażenia sprzeciwu. W pewnym sensie stają się marionetkami w rękach rodziny, znajomych, przełożonych i kolegów w pracy zaspokajając ich potrzeby, a nie własne, na które już po prostu brakuje siły i czasu. Są niezdecydowane i konformistyczne. Łatwo wywołać w nich poczucie winy. Same często się krytykują. Są niepewne siebie, niezdecydowane, nie znają swoich potrzeb i wartości.

Asertywności można się nauczyć

Jest to umiejętność w dużej mierze nabyta jako wypadkowa poczucia własnej wartości, świadomości swoich potrzeb oraz znajomości odpowiednich technik i ćwiczeń, które to pozwalają, z jednej strony wzbudzać w sobie taką emocjonalną postawę, a z drugiej dają narzędzia komunikacyjne dzięki którym umiemy zachować się asertywnie i adekwatnie do sytuacji.

Umiejętność tą można rozwijać samemu. Pojutrze opiszemy kilka ćwiczeń i technik w tym pomocnych. Można też skorzystać z pomocy terapeuty lub coacha z którym wypracujesz potrzebne do tego i opisane przed chwilą zasoby.

Obserwuj siebie

A na razie przez najbliższe dni postaraj się bardziej skupić na tym jak zachowujesz się w konkretnych sytuacjach i sprawdź w których jesteś asertywny, a w których tej asertywności ci brakuje. Może zauważysz jakiś wzorzec. Np. nie potrafisz odmawiać jedynie w pracy lub rodzinie. Może nie potrafisz mówić o swoich potrzebach lub przyjmować komplementów. A być może nie pozwalasz sobie na wyrażanie swojej opinii lub źle reagujesz na krytykę. A może nie dajesz innym prawa do bycia asertywnym? Obserwuj się. Świadomość swoich zachowań, to cenny i potrzebny materiał na którym możesz pracować. Bez świadomości swoich niedociągnięć wprowadzenie zmian nie jest możliwe.

A jutro napiszemy o 12 prawach asertywności, które pomogą Ci w dokładnym uświadomieniu sobie czym i jak wyraża się asertywność. Zapraszamy

(Visited 127 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Dojrzała komunikacja - 4 postawy Ja vs Ty W codziennych relacjach…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: