pragnień

Cechy i postawy pożądliwości

Choć przez ostatnie kilka lekcji sporo mówiliśmy miedzy wierszami o cechach charakterystycznych osób owładniętych energią pożądania, to warto ująć je w listę, tym bardziej że nie o wszystkich była mowa.

Pozwoli to przede wszystkim na zidentyfikowanie tych postaw u siebie i ich uwolnienie opisywaną wczoraj techniką. Każda postawa zawiera w sobie swoje przeciwieństwo. Ta dualna para tworzy zestaw czynników przyciągających i odpychających. Oba pochodzą z pożądania i oba trzeba uwolnić, by przekroczyć ten stan.

Wyjątkowość

Dążenie do tego by być wyjątkowym, innym od reszty. Może przejawiać się to na wiele sposobów, od skupiania uwagi i potrzeby wyróżniania się wyglądem, ubiorem, zachowaniem, przez wyjątkowość swoich doświadczeń, odwiedzonych miejsc, opanowanych umiejętności, zdobytych rzeczy itd. By poczuć się wyjątkowym można użyć czegokolwiek nawet choroba może zostać użyta dla poczucia wyjątkowości. Odpychanym przeciwieństwem jest zwykłość, typowość, „szarość” i przeciętność.

Sukces

Nieodparta potrzeba osiągania sukcesów – zawodowych, rodzinnych, miłośnych itd. i uzależnianie obrazu samego siebie i swojej wartości od umiejętności ich osiągania oraz ich ilości. Odpychanym doświadczeniem jest porażka, choćby najmniejsza. Już sama myśl o niepowodzeniu może wprawiać we frustrację i lęk przed nią.

Sława i popularność

Pragnienie uznania, doceniania, bycia znanym i chwalonym za to co się robi i jakim się jest (najlepiej wyjątkowym J ). Przejawiać się może to oczywistym pragnieniem posiadania wielu obserwujących na Instagramie, czy YouTubie, pragnieniem bycia poczytnym autorem bloga czy książki, sławnym aktorem, modelką itd., ale także w mniej oczywistych formach i mniejszych kręgach – pragnieniem bycia popularnym w klasie, na podwórku, w grupie znajomych, w rodzinie, w pracy itd. Niechcianym przeciwieństwem jest bycie niedostrzegalnym i anonimowym.

Wygrana

Ciągła potrzeba wygrywania i zwyciężania. Bycia najlepszym. Drugie miejsce nie wchodzi w grę. Albo jesteś najlepszy, albo w ogóle nie istniejesz. Albo zwyciężasz albo przegrywasz – nic pomiędzy. Potrzeba ciągłej rywalizacji z dewizą „cel uświęca środki” i „po trupach do celu”. Odpychana jest oczywiście możliwość przegranej, a współpraca brana jest pod uwagę jedynie jako środek pozwalający osiągnąć własny cel.

Bogactwo i pieniądze

Pracowanie dla samych pieniędzy i związanym z nim bogactwem. Ciągłe pragnienie posiadania więcej i więcej nawet jeśli ma się już nadmiar. Nigdy nie jest się zaspokojonym i usatysfakcjonowanym z tego co się posiada i ile zarabia. Na świat i relacje patrzy się przez pryzmat możliwości zarobienia i zdobycia jeszcze więcej. Połączone z wyjątkowością charakteryzuje się obnoszeniem, wyniosłością, dumą i próżnością. Odpychanym przeciwieństwem – biedą, gardzi się, unika i krytykuje. Ciągłe zdobywanie więcej wiążę się też często z silnym lękiem przed stratą i biedą. Lęk taki jednak jest charakterystyczny przy każdej postawie energii pożądania.

Kontrola

Będąc zawładniętym zdobywaniem pojawia się silna potrzeba kontroli nad pojawiającymi się wydarzeniami, ludźmi i swojego życia. Pragnienie zapanowania nad każdym momentem życia, dokładne planowanie każdej chwili, drobiazgowość, pedantyzm, perfekcjonizm – to niektóre z przejawów potrzeby kontroli. Jej, mogącym wywołać panikę, przeciwieństwem jest spontaniczność, pasywność i odpuszczenie.

Aprobata i akceptacja

Potrzeba akceptacji i lęk przed jej brakiem. Pragnienie aprobaty nowego chłopaka przez przyjaciół, kierunku studiów przez rodziców, zmiany pracy przez męża. Potrzeba akceptacji naszego wyglądu, zainteresowań, własnego zdania, marzeń, wartości itd. Można być uzależnionym od potrzeby aprobaty w zasadzie wszystkiego. W połączeniu z potrzebą siły i/lub wyjątkowości może przyjąć formę buntu przejawiającym się pozornie jako niewrażliwość na potrzebę aprobaty (co nadal nią jest). Odpychany jest potencjalny krytycyzm, przez co taka osoba może być podatna na wpływy i manipulacje.

Siła

Musisz być silny i nigdy się nie poddawać (never give up). Walczyć do końca i nie dać po sobie poznać, że jest ciężko i że cierpisz. Masz być twardy jak skała i za wszelką cenę dążyć do realizacji celów. Jak się przewrócisz, masz od razu wstać, poprawić koronę i zapier…. dalej. Te i podobne im teksty królują na internetowych memach i są charakterystyczne dla każdego, kto pragnie być silnym. Tylko, że siła to nie moc (charakteryzująca się zdrowym rozsądkiem, odwagą, mądrością i miłością). Nie zawsze koniecznym i rozsądnym jest walczyć za wszelką cenę (powoduje stres i konsekwencje zdrowotne). Pragnienie bycia silnym jednak o tym nie wie. Odpychanym przeciwieństwem jest oczywiście słabość, porażka i przyznanie się do niej. Oznaczałoby to hańbę dla obrazu samego siebie.

Agresja

Agresja idąca w parze z innymi postawami przejawia się w bezpośrednim, nieakceptującym sprzeciwu pragnieniu zdobycia pożądanego obiektu (rzeczy, doświadczenia, poczucia wygranej, kontroli itd.). Połączona z zazdrością może być wyjątkowo destrukcyjna przejawiając się zarówno w formie agresji fizycznej, werbalnej jak i emocjonalnej. Powab agresji wiąże się też ze „skutecznym” przykryciem lęku stojącego u jego podstaw. Czujesz się wtedy niezwyciężony i łatwiej osiągasz upragnione obiekty, często przez zastraszanie lub wymuszanie. Przeciwieństwem przed którym czuje się opór jest poddanie, które może doprowadzać do frustracji, a nawet furii.

Przekraczanie pożądliwości

Zapoznając się z tymi postawami trzeba pamiętać, że same w sobie nie są negatywne, a ich przekroczenie nie wiąże się z ich zaprzeczeniem i wyparciem, a jedynie uwolnieniem od przywiązania od nich, i całego uzależnienia z tym związanego, bo wtedy to one kontrolują nasze życie, a nie my je.

Dla przykładu weźmy wspomnianych autorów jakichś internetowych treści. Czym innym jest jej tworzenie z pasją oraz miłością i chęcią dzielenia się jej owocami z innymi, a czym innym tworzeniem jej i dzieleniem się dla zysku i zaspokojenia (materialnego lub wyjątkowości). Jest to zupełnie inny poziom energii i intencji. W pierwszym wypadku nawet jeśli nie znajdziemy wielu fanów naszej twórczości, to będziemy to robić, ponieważ sama czynność jest wystarczającą dla nas nagrodą. A jeśli przy okazji staniemy się popularni, zarobimy przy tym pieniądze lub wpłyniemy na innych ludzi – fajnie, będziemy cieszyli się tak samo. W drugim wypadku nasze szczęście, samopoczucie i wartość będzie zależało od sukcesu który uda się osiągnąć, a że energii pożądliwości nigdy nie da się w pełni zaspokoić, to zawsze będziemy czuli, że czegoś brakuje – to czego brakuje to wewnętrznej mocy płynącej z Miłości.

(Visited 401 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
  Świat seksu i pożądania Żyjemy w czasach w których…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: