Za każdym razem jak rozpamiętujesz przeszłość lub martwisz się o przyszłość, to ranisz się ponownie, tak jakby to zdarzało się po raz kolejny. Dla twojego umysłu, ciała i mózgu nie ma znaczenia czy coś sobie wyobrażasz czy faktycznie z tym się właśnie mierzysz w świecie fizycznym. Jeśli wyobrażasz sobie co może pójść nie tak na kolejnej rozmowie o prace czy jak wypadniesz na spotkaniu towarzyskim, to jeszcze za nim do tego dojdzie, już wielokrotnie twoje ciało to przeżyje i poniesie konsekwencje (np. pod postacią wypłukiwania cennych substancji odżywczych), a twój umysł nauczy się wzorca, który za każdym razem będzie się utrwalał i będzie wywoływał silniejsze reakcje emocjonalne. Choć w tej lekcji będziemy mówić o tym w kontekście lęku, to odnosi się do wszystkiego co odtwarzasz w umyśle – rozpamiętywanych uraz, straconych szans, gniewu na kogoś, wstydu, winy itp.

Dlatego tak ważnym jest umiejętność odpuszczania. Jeśli jej się nauczysz, dana sytuacja będzie mogła wpłynąć na ciebie tylko raz – wtedy kiedy faktycznie się wydarzy. Nigdy później, ani nigdy wcześniej. Czyż to nie wspaniała wiadomość? Czyż ta umiejętność nie dałaby ci wolności emocjonalnej, która pozwoliłaby Ci zachować spokój i cieszyć się chwilą obecną?

1. Jeśli jest za ciężkie – puść to

Podczas spaceru leśnymi ścieżkami uczeń zapytał swojego mistrza jak odpuścić trudne dla niego sprawy. Mistrz podniósł duży patyk i zapytał ucznia: – „czy to jest ciężkie?” po czym puścił patyk dodając „to jest ciężkie tylko wtedy, kiedy to trzymasz, ale jeśli pozwolisz temu odejść, nie ma to już żadnej wagi”.

Jakie ty masz ciężkie sprawy, które zaprzątają twoją głowę tym samym odbierając ci jedyny moment który faktycznie masz (teraz)? Boisz się czy wystarczy Ci do pierwszego? Boisz się wizyty u dentysty? Obawiasz się rozmowy z partnerem? Jesteś chory? Nie wiesz co robić, by osiągnąć sukces? Boisz się, że marnujesz swoje życie? Lękasz się innych ludzi, zatłoczonych miejsc, samotności, starości itp.?

Puść to. Idź do lasu. Znajdź duży ciężki patyk, który będzie symbolizował twój jeden problem. Napisz na nim mazakiem lub wyryj nazwę problemu. Potrzymaj go trochę, by sobie uświadomić jak ciężki był to do tej pory temat i jak silnie się go trzymałeś. A jak będziesz gotów, to go wyrzuć. Rzuć go najdalej jak potrafisz. Następnie odwróć się i z ulgą odejdź. Taki rytuał, choć wydaje się banalny może naprawdę ci pomóc. Spróbuj.

Ciągłe przeżywanie swoich obaw, rozterek i problemów jest jak chodzenie z dużym plecakiem wypełnionym ciężkimi kamieniami. Każdy krok wtedy staje się ciężki i bardzo wyczerpujący. Nie masz już wtedy siły mierzyć się z wyzwaniami, które cie spotykają. Wtedy z poczucia winy dokładasz sobie tylko kolejne kamienie. Czy uważasz, że następnym razem będzie łatwiej? Dlatego puść to. Pozbądź się kamieni, wyrzuć z umysłu sprawy z przeszłości oraz wszystkie swoje obawy o przyszłości i idź swobodnie, a kiedy będzie trzeba będziesz miał wystarczająco dużo siły i energii do zmierzenia się z tym, co cię czeka.

2. Przestań narzekać

Nastawienie umysłu szukającego we wszystkim wad i powinności może doprowadzić cię do szaleństwa. Świat nigdy nie będzie doskonały, ludzie nie będą doskonali i ty nigdy nie będziesz doskonali. Przestań narzekać. Psy szczekają, nastolatkowie głośno słuchają muzyki, kierowcy szybko jeżdżą, drogi są dziurawe, a tobie brakuje pieniędzy. Nigdy nie będzie idealnie. Jeśli chcesz zawsze znajdziesz powód do poczucia nieszczęścia, bólu i lęku. Nawet wtedy jeśli byś rozwiązał wszystkie swoje problemy, które teraz uznajesz za przeszkody. Gdy je naprawisz, gdy zaczniesz zarabiać więcej, a nawet wtedy gdy psy przestaną szczekać nie przestaniesz się lękać. Pojawią się kolejne problemy i wyimaginowane powody do lęków. Przestań. Odpuść. Weź głęboki oddech i zobacz, że masz się całkiem nieźle – w końcu czytasz te słowa, to oznacza, że w tym momencie nie jest tak źle. To duży powód do wdzięczności – miliony osób w tym momencie nie ma dachu nad głową, nie mówiąc o ciepłym miejscu i dostępie do Internetu.

Przyjrzyj się całemu swojemu narzekaniu. Weź na raz jedną rzecz i po prostu postanów sobie ją odpuścić. To takie proste. Masz wielką moc wyboru. Chcesz być szczęśliwy czy dalej narzekać? Wybór jest prosty.

3. Zmień nastawienie – chęć bycia tam gdzie jesteś

Każde miejsce w którym nie chcesz być, to więzienie. Każda twoja niezgoda na to co właśnie się dzieje zamyka cię w więzieniu własnego umysłu. Co sprawia, że ludzie lgną do klasztorów buddyjskich w których warunki są gorsze niż w zakładach karnych dla więźniów, a żaden więzień nie chciałby zostać w zakładzie? To twoje nastawienie decyduje czy to, co się dzieje i to gdzie jesteś jest dla ciebie więzieniem czy wolnością. Jeśli jesteś w związku którego nie chcesz – jesteś w więzieniu. Jeśli masz wygląd, którego nie akceptujesz – jesteś w więzieniu. Jeśli mieszkasz nie tam gdzie byś chciał – jesteś w więzieniu. Jeśli właśnie czujesz lęk, a pragniesz spokoju, to jesteś w więzieniu. Nawet jeśli chorujesz, a się temu sprzeciwiasz, to jesteś w więzieniu.

Zmień nastawienie. Jeśli zdecydujesz się być i robić, co właśnie robisz, w pełnie się na to zgadzając, to będziesz wolny. Niezależnie od tego jak bolesne to będzie – spowodowane chorobą czy wywołujące w tobie lęk. Jeśli wyrazisz wewnętrzną zgodę i chęć doświadczania tego, co i tak doświadczasz, to odnajdziesz spokój i zadowolenie, odnajdziesz radość i miłość. Niezależnie od tego co będzie się dziać. Jeśli natomiast będziesz chciał w tym momencie być gdzie indziej, wyglądać inaczej, robić coś innego, to zawsze będziesz doświadczał cierpienia. I znowu, to tylko kwestia twojego wyboru. Sam zdecyduj.

4. Dawaj nie oczekując niczego w zamian

Gdy ciągle skupiasz się na sobie, swoich potrzebach, pragnieniach, korzyściach i ciągle odczuwanemu lękowi, to żyjesz zamknięty w swoim umyśle. Jesteś przywiązany, a wręcz uzależniony od korzyści, które mają przynieść ci twoje działania. Jeśli najważniejsza dla ciebie osobą jesteś ty sam, to powodujesz ogromną ilość cierpienia w swoim życiu, bo twoje oczekiwania nigdy nie zostaną w pełni zaspokojone, a skupiając się na tym czego ci brakuje, tylko to pogłębiasz. Jeśli ciągle myślisz o lęku i wszystko co robisz jest po to, by go zagłuszyć, to paradoksalnie go zwiększasz. Przywiązanie do niego, to jeden z głównym powodów, dla którego wciąż go masz.

Skup się na innych ofiarowując im siebie, swoją pomoc, pieniądze, czas itp, bez oczekiwania niczego w zamian. To przeniesie twój punkt skupienia na uczucia innych, na ich potrzeby, troski i problemy. Zdziwisz się ile wtedy odnajdziesz w sobie odwagi, jednocześnie minimalizując doznania strachu i bojaźliwości. Oddając serce w służbie innym przenosisz swoja świadomość na wyższy poziom w którym nie ma miejsca na lęk – jest tam Miłość.

Co już dziś i jutro możesz dla kogoś zrobić, całkowicie bezinteresownie, nie oczekując niczego w zamian, co mu pomoże? Zastanów się, a potem to zrób 🙂

Ponownie, używając mocy swojej decyzji, postanów być dla wszystkich bezinteresownie życzliwy, kochający i wspierający. Postanów dawać nie oczekując niczego w zamian i nie stawiając warunków, które ktoś musi spełnić, by zasłużyć na twoją pomoc i życzliwość. Miłość nie wybiera. Miłość daje wszystko wszystkim!

 

Recommended
Jak wspomniałem w pierwszej Lekcji Miłości dotyczącej strachu, najskuteczniejszym sposobem…