dzieci

System Rodzinny

Rodzina to nie kilka niezależnie żyjących jednostek egzystujących ze sobą pod jednym dachem i funkcjonujących bez wpływu na siebie nawzajem. To coś więcej. Dużo więcej. Idąc za myślą Arystotelesa który powiedział że „całość to więcej niż suma jej składników”  rodzina to system współgrających i bezpośrednio (oraz pośrednio) wpływających na siebie elementów (członków rodziny) które wchodząc ze sobą w interakcje tworząc synergiczny nowy byt zwany właśnie rodziną. W jej obrębie każda jednostka wpływa na wszystkich pozostałych jej członków. Zmiana w jednym elemencie wpływa na zmianę w całym systemie.

„Systemowe ujęcie rodziny wskazuje, że jest ona systemem, czyli pewną złożoną rzeczywistością i zbiorem elementów w dynamicznej interakcji, w której każdy element jest określany przez pozostałe. Takie rozumienie zakłada, że na jakość funkcjonowania całej rodziny jako wspólnoty osób, mają wpływ wszyscy jej członkowie. System rodzinny charakteryzuje się jeszcze jedną ważną cechą – cyrkularnością, która oznacza, że relacje międzyludzkie nigdy nie są jednostronne, a zachowanie jednej osoby ma wpływ na cały rodzinny układ” – wikipedia

 

Odpowiedzialność

Odnosząc powyższe podejście do poziomu świadomości w rodzinie, komunikacji i emocji, które w niej się pojawiają szybko zauważymy, że każdy z członków jest w równej mierze odpowiedzialny za emocje i zachowanie innych osób przez to jak sam się czuje, myśli i zachowuje. O ile jest to zrozumiałe w bezpośrednim przełożeniu na np. relacje rodzica z dzieckiem, które w oczywisty sposób podlega emocjom i zachowaniom rodzica, to już trudniejsze w codziennym funkcjonowaniu może być zauważenie, że to dziecko tak samo jak jest skutkiem rodziców, jest też przyczyną ich relacji, które z kolei znowu zwracają się w stronę dziecka, wzajemnie miedzy rodziców i reszcie członków rodziny (np. dziadków).

Każdy członek rodziny jest zarazem skutkiem pewnych konkretnych form relacji jak i ich przyczyną. Można to sobie wyobrazić jako zamknięte koło w którym nie ma początku ani końca, a wszystko w środku jest wymieszane i na siebie wpływa. Na próżno więc szukać konkretnej przyczyny i początku jakiegoś problemu rodzinnego, cokolwiek by to było, ponieważ takiej jednej przyczyny i początku po prostu nie ma. Przyczyną jest wszystko co się dzieje w rodzinie, a początkiem jest sama rodzina.

Często zdarza się, że rodzice obwiniają dzieci o jakieś zachowanie, męża, że miał na nie złe wpływ, żonę, że nie poświęcała czasu dziecku itd. Pojawiają się konflikty, z dzieckiem, miedzy małżonkami, między dzieckiem, a rówieśnikami, problemy w szkole, rodziców w pracy itd. Ogólnie rzecz ujmując może popsuć się na każdej płaszczyźnie.

Każdy myśli, że jest jakiś początek problemu za który odpowiedzialność ponosi jedna osoba, ewentualnie część rodziny, ale nie bierze się pod uwagę całości i jej wpływu na siebie.

Konflikty, kłótnie, brak wyrażania miłości, to tylko jedne ze skutków poprzednich decyzji oraz zachowań, a jednocześnie przyczyny kolejnych waśni, które to jednocześnie będą skutkiem jak i przyczyną kolejnych. I tak bez końca.

 

Terapia Miłością

Jest w tym jednak dobra wiadomość. Cokolwiek nie działoby się w rodzinie, w każdej chwili masz moc, by zacząć zmieniać ten system. Zmieniając swoje zachowanie, wybierając nowe, wpłyniesz na całą rodzinę. Niezależnie od tego czy jesteś dzieckiem, mężem, zoną czy dziadkiem, w każdej chwili twoje zachowanie wpływa na całą rodzinę, a to znaczy, ze świadomie zmieniając swoje myśli, swoje uczucia, zachowania, podejście do innych, wpływasz na relacje wszystkich w rodzinie. Zdaj sobie sprawę, że jesteś odpowiedzialny w 100% za to co dzieje się w rodzinie. Każdy członek jest odpowiedzialny w 100%. Zamiast więc szukać przyczyn, obwiniać innych, obwiniać przeszłość podejmij decyzje, by zmienić siebie, teraz, a gwarantuje, że zmieni to relacje w rodzinie. Nie od razu w spektakularny sposób, ale od razu, jeśli tylko będziesz konsekwentny zauważysz małe zmiany, drobne sytuacje, symboliczną poprawę która jednak będzie postępować.

 

Co możesz zrobić? Możesz umówić się na profesjonalną sesję terapeutyczną w nurcie psychoterapii systemowej (Kliknij: Life & Love Coaching), podczas której dokładnie przyjrzymy się każdej składowej systemu twojej rodziny i podejmiemy kroki, które pozwolą w jej naprawie.

Możesz też sam, w swoim sercu wybrać MIŁOŚĆ! Po prostu, tylko tyle i aż tyle. Postanów kochać bezwarunkowo całą swoją rodzinę przez najbliższy tydzień i zobacz co się zmieni. Wybacz każdemu z osobna wszystkie urazy, za które miałeś żal i myślałeś, że są jedyną przyczyną aktualnej sytuacji. Gdy spojrzysz na to jak na system, który opisaliśmy, to zobaczysz, że nie ma co wybaczać tej osobie, bo była ona za to odpowiedzialna w takim samym stopniu jak ty, i każdy inny. Konkretne wskazówki znajdziesz w naszych pierwszych trzydziestu Lekcjach Miłości. Dzięki zawartym w nich wskazówkom i ćwiczeniom będzie to proste (choć nie łatwe) i pozwoli Ci skutecznie wpływać na system rodzinny tylko dzięki zmianie własnego postrzegania i zachowania. Naprawdę warto to zrobić.

 


 

Recommended
  Rozstanie bywa nieuniknione. Dlaczego do niego dochodzi? Jakie sytuacje…