cele

Wczoraj Agnieszka pisała o realizowaniu celów metodą Kaizen, metodą małych, bezstresowych i naturalnych kroków, które mają być lekkie i przyjemne ale jednocześnie z każdym dniem przybliżać do celu.

Celowe życie

Czy jednak znasz swoje cele? Czy wiesz czego naprawdę chcesz w życiu? W lekcji 7 Nawyków skutecznego działania pisałem o celowym życiu:

Zaczynać z wizją końca, to wiedzieć co się chce osiągnąć, co zdobyć, dokąd trafić. Wyobraź sobie swój pogrzeb za kilkadziesiąt lat. Co byś chciał, by na nim o tobie mówili? Co chcesz by wspominali i za co chcesz by cię podziwiali?

Co jest dla Ciebie naprawdę ważne i jak chcesz by to wyglądało? Działanie z wizją końca, to wiedzieć jak chcesz by wyglądał każdy obszar Twojego życia. Jak chcesz by wyglądała twoja rodzina i relacje w niej? Co chcesz osiągnąć w sferze pieniędzy, kariery zawodowej? Jakie chcesz mieć stosunki z innymi ludźmi? Co chcesz robić dla przyjemności? Jak chcesz wyglądać? Jakie chcesz mieć zasady? Itd…

Określ dokładnie to wszystko, wyobraź sobie, że już to osiągnąłeś, a następnie codziennie działaj z wizją końca, wtedy wszystko co robisz, będziesz robił z myślą o celu i to powoli będzie cie do niego prowadziło.

Pytania sięgające sedna

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedzi na poniższe pytania. Każdą odpowiedź zapisz na kartce, opisz wszystko co Ci przychodzi na myśli. Pisanie pozwoli zaangażować twój nieświadomy umysł i wydobyć odpowiedzi, których nie udzieliłbyś gdybyś ograniczył się tylko do myślenia o odpowiedziach.

 • Co chcesz osiągnąć? Jaki jest twój cel?
 • Co jest w nim dla ciebie ważne?
 • Co się stanie jak go zrealizujesz?
 • Co się stanie jak go nie zrealizujesz?
 • Co się nie stanie jak go zrealizujesz?
 • Co się nie stanie jak go nie zrealizujesz?
 • Co ważnego sobie uświadomiłeś odpowiadając na powyższe pytania?
 • Co teraz jeszcze ważnego w nim widzisz?
 • Jak możesz go osiągnąć?
 • Jaki będzie twój pierwszy krok?
 • Kiedy go zrobisz?

To podstawowa seria pytań, która, jeśli tylko odpowiesz na nią szczerze, pozwoli odkryć wartość kryjącą się w twoim celu, co spowoduje większą motywację do jego osiągnięcia lub przyniesie rozpoznanie, że może ten cel nie jest tak ważny jak się wydawał.

Pytania te możesz użyć do każdego ważnego obszaru twojego życia (pieniądze, kariera, rodzina, przyjaciele, sport, związki, zdrowie, podróże itd.) tak, by zbudować solidny obraz twoich życiowych potrzeb i pragnień oraz dostrzec możliwości podjęcia pierwszego kroku. Pamiętaj. Każda podróż zaczyna się od takiego małego kroku, a gdy już go zrobisz, będzie łatwiej zrobić kolejny.

Odpowiedzialność

Jesteś w 100% odpowiedzialny za swoje życie. Tylko ty możesz określić, co jest w nim dla ciebie ważne i co chcesz osiągnąć. Nikt inny tego za ciebie nie zrobi nawet jeśli będzie próbował, ponieważ odpowiedzi na wszystkie egzystencjalne pytania, potrzeby i cele są w tobie, i są tylko twoje. Nikt nawet o najlepszych intencjach, nigdy nie będzie wiedział co jest dla ciebie najlepsze. Dlatego ważnym jest, byś to ty, właśnie ty odkrył głęboko w sobie najważniejsze wartości i cele, które sprawią, że twoje życie będzie satysfakcjonujące i po prostu dobre. Jak to zrobić? Zacznij od zaproponowanych pytań, a jeśli będziesz potrzebował więcej przeczytaj o Life & Love Coaching!

(Visited 129 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
  Wraz z początkiem roku przychodzi czas na postanowienia noworoczne.…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: