modlitwa

Skąd bierze się apatia i lenistwo?

„Lenistwo jest wymieniane jako jeden z siedmiu grzechów głównych, ponieważ jest ono odrzuceniem Boskiego daru życia, oraz pozbawionym miłości pobłażaniem samemu sobie” – D. R. Hawkins

Apatia, z którego bierze się lenistwo jest silnym wewnętrznym oporem przed życiem, która jest subtelnie zakamuflowaną dumą i egotyzmem, ponieważ życie = Bóg, a ego jest jego zaprzeczeniem, które w swojej niedoskonałości jest nadmuchane dumą jak paw. Czym więc bardziej chcesz być panem swojego życia, tym bardziej zaprzeczasz prawdziwemu życiu czyli Bogu, a to nieświadomie zwiększa podświadomą winę związaną z ukrytym atakiem na Niego (na życie). (Przeczytaj Lekcje: Ego Idealne)

Będąc w apatii zanika zainteresowanie życiem innych, ich dobrem, a także swoim własnym życiem, które może być widziane jako bezwartościowe, bez znaczenia i niepotrzebne. Takie nastawienie prowadzi do pesymizmu, rozpaczy i w konsekwencji do depresji.

W tym emocjonalnym stanie wewnętrznej rozpaczy, osobista wola, moc i siła do działania jest bardzo słaba i po prostu nieskuteczna, co oznacza że sami, jako odrębna tożsamość (ego), nie jesteśmy w stanie wyjść z tego stanu za pomocą własnej woli i decyzji. Znane slogany typu „jestem zwycięzcą” czy „po prostu zrób to” na tym poziomie nie zdadzą egzaminu. Mogą jedynie wywołać frustracje i jeszcze większe zniechęcenie.

Pokora i akceptacja

Pierwszym krokiem umożliwiającym wyjście z tego stanu jest jego akceptacja, i przyznanie się przed samym sobą z głęboką pokorą (ego nie będzie temu przychylne), że samemu nie jest się w stanie przekroczyć tego stanu.

Siła Wyższa, Bóg, Miłość

Na szczęście jest coś większego od nas, co jest w stanie nam pomóc. Tym czymś (lub kimś) jest Bóg (=Bezwarunkowa Miłość). Po przyznaniu się do własnej niemocy osobistej woli, jest wezwanie nieskończonej Boskiej Woli (Miłości), która, gdy tylko się jej poddamy i gdy stanie się naszym przewodnikiem w odpowiednim czasie, tempie i sposobie wyprowadzi nas ze stanu apatii.

Zaproszenie Boskości do swojego życia świetnie widać w grupach samopomocy opartych na 12 krokach, które to mają dużą skuteczność. Drugi i trzeci krok jest właśnie oparty o Siłę wyższą:

„Uwierzyliśmy, że Siła większa od nas samych może przywrócić nam zdrowy rozsądek”

i

„Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy”.

Modlitwa

Pomocą w poddaniu swojej własnej dumy, na rzecz uzdrawiającej Woli Boga jest modlitwa.

„Wybór miłości do Boga, aktywuje miłość od Boga dzięki modlitwie i uwielbieniu” – D. R. Hawkins

Przykładem takiej modlitwy może być ta, którą używał św. Franciszek z Asyżu:

Panie, uczyń mnie narzędziem Twego pokoju.
Tam, gdzie nienawiść – pozwól mi siać miłość,
gdzie krzywda – przebaczenie,
gdzie zwątpienie – wiarę,
gdzie rozpacz – nadzieję,
gdzie mrok – światło,
tam gdzie smutek – radość.
Spraw, Panie, abym nie tyle szukał pociechy,
ile pociechę dawał;
nie tyle szukał zrozumienia, co rozumiał
nie tyle był kochany, ile kochał.
Albowiem dając – otrzymujemy,
przebaczając – zyskujemy przebaczenie,
a umierając – rodzimy się do życia wiecznego.

Lub modlitwa poddania:

Wzywam Twoją Wolę Boże, by wypełniła mnie i prowadziła przez cały dzień.

Poddaje Ci siebie, swoje pragnienia, lęki i potrzebę myślenia. Poddaje Ci swoje osądy, potrzebę posiadania racji i przekonanie, że „wiem”.

Bez Ciebie nic nie wiem Panie, więc proszę o to, by być Twoim sługą, któremu ukażesz drogę, którą mam podążać, ponieważ sam z siebie nie mogę nic uczynić.

Proszę, mów mi więc co mam dziś robić, gdzie mam chodzić oraz co i komu mówić.

Wybierz Miłość

Miłość jest pamięcią Boga w życiu na ziemi. Wybierając ją w każdej chwili jako jedyną odpowiedź, wybierasz Boga, by cię prowadził. Tym w zasadzie jest prawdziwa modlitwa – nie regułką powtarzaną rano i wieczorem, a życie modlitwą, bycie jej przykładem i przejawem w każdym momencie życia.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zdecyduj się na nią właśnie teraz. Pomocne w tym są pierwsze trzydzieści Lekcji Miłości, a w szczególności:

 

(Visited 1 317 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Seksualność może być doświadczana na różnych poziomach świadomości. Niezrozumienie istoty…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: