pożądanie

Każde pragnienie i pożądanie tworzy przywiązanie. Przywiązanie tworzy uzależnienie. Każde uzależnienie staje się destrukcyjne i wywołuje cierpienie. Więcej o uzależnieniach jutro. Ale już samo pożądanie jest destrukcyjne. Dlaczego?

Ponieważ oddajesz swoją duszę, poczucie własnej wartości i szczęście przedmiotom i doświadczeniom. Od ich zdobycia zależy to czy będziesz widział siebie jako godnego szczęścia, miłości i wartości czy też jako gorszego od innych.

Poza tym pożądanie rodzi stres i frustracje. Zadowolenie i szczęście bierze się z dokończonych spraw, a nieustanne pragnienie uniemożliwia to poczucie. W tym stanie nawet jak skończysz jedną rzecz, to od razu zaczynasz myśleć o osiągnięciu drugiej. Po kupieniu mieszkania pragniesz je pięknie urządzić, potem wyposażyć, kupić dobry telewizor, pomalować ściany, zrobić imprezę, zmienić wystrój, wyremontować kuchnie, zmienić telewizor, kupić nowe meble i w końcu może zmienić mieszkanie, by znów zacząć wszystko od nowa. A dorzuć do tego niekończące się pragnienia związane z ubraniami, dietami, sportem, umiejętnościami, nowymi doświadczeniami, podróżami, zdrowiem, seksem, rodziną, pracą i masz 1440 minut (24h) na dobę wypełnione ciągłym pożądaniem i osiąganiem.

Czy coś z tego kiedyś dało Ci szczęście?

Nie mówię o krótkiej satysfakcji, ale o szczęściu!

Za kilka dni napiszę więcej o iluzji potrzebowania i sposobach na uwolnienie się od jej uzależniających wpływów. Jak się wtedy przekonamy większość „naszych” pragnień tak naprawdę nie jest nasze, większości w ogóle nie potrzebujemy, a nawet nie chcemy.

Do tego czasu zastanów się jakiego rodzaju pragnienia najczęściej zaprzątają twoją głowę?

Co wydaje Ci się, że potrzebujesz w życiu by być szczęśliwym, pełnym czy godnym miłości?

A następnie zobacz jak to wpływa na twoje samopoczucie. Czy pragnienie tego dodaje Ci energii, wprawia w optymizm, wywołuje uśmiech na twarzy i chęć działania czy może wywołuje napięcie, zarówno w ciele jak i emocjach, frustruje i zniechęca?

(Visited 230 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Czy spostrzegłeś, że dziesiąte przykazanie, samo w sobie nie ma…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: