jak stać się odważnym

O szeroko rozumianym poziome Odwagi będziemy pisać przez dwa miesiące, dzieląc się wiedzą poruszającą wiele jej aspektów z różnych obszarów życia – duchowego, emocjonalnego, fizycznego i społecznego. A każdy z tych obszarów będzie opisywany z różnych perspektyw, które mogą nieco się od siebie różnić. Spowodowane jest to ewolucją samej Odwagi, którą można podzielić na trzy etapy, a każdy z nich różni się od poprzedniego – posiada więcej wewnętrznej mocy i energii, a co za tym idzie charakteryzuje się coraz większym poczuciem szczęścia i Miłości. Skutkiem tego są ewoluujące postawy, zachowania, emocje i procesy wewnętrzne. Ujmując to prostymi słowy – Odwaga dojrzewa. Robi to w trzech etapach:

Etapy Odwagi

1.Odpowiedzialność

Pierwszy etap to przyjęcie wewnętrznej mocy i odpowiedzialności, o której pisałem wczoraj. Na tym etapie wciąż może występować wiele konfliktów wewnętrznych, trudności emocjonalnych (wina, lęk, złość), możemy być uwikłani w uzależnienia, trudne relacje, a życie może dawać w kość ale my już wiemy, że możemy sobie z tym wszystkim poradzić i szukamy sposobów, by to zrobić.

Życie postrzegamy jako wykonalne wyzwanie; dominującym uczuciem jest afirmacja wyrażająca się w pewności swojej mocy i możliwości; wewnętrzna postawa to wzmocnienie, energia i moc.

2. Neutralność

Neutralność cechuje dostęp do jeszcze większej mocy, pewności i poczucia wartości. Wzrasta zestrojenie z w wewnętrznym Ja, z życiem i Bogiem (jakkolwiek jest pojmowany). To rodzi zdrowy dystans i życiową elastyczność. Z silnego dębu, który mógł wytrzymać wiele ale wciąż był podatny na złamanie, teraz stajemy się wierzbą, która potrafi ugiąć się pod wiatrem i płynąć z jego prądem. Oznacza to także mniej przywiązań, oczekiwań, potrzeb, a także mniej opinii i zasad które uważamy, że musimy bronić. Ważniejsze od posiadania racji i wygranej jest dobre samopoczucie, własne i innych, a od własnej satysfakcji, wygrana i pomoc bliźniemu.

Jesteśmy bardziej otwarci, łagodni i uśmiechnięci, łatwi w odbiorze i bezkonfliktowi.

Postrzegane dotąd problemy zostają widziane jako sprawy do rozwiązania, którym trzeba poświęcić czas i energię, ale które nie mają już takiego wpływu na emocje i samopoczucie. Np. utrata pracy może być skomentowana jako „cóż, trudno, na pewno znajdę inną, a teraz skorzystam z wolnego popołudnia by się przespacerować i pomyśleć o pojawiających się możliwościach”.

Na pierwszym etapie odwagi wewnętrzny dialog mógłby wyglądać tak „straciłem pracę, niedobrze, źle mi z tym, może być ciężko ale wiem że sobie poradzę, zaraz pójdę do sklepu kupić gazetę z ofertami pracy i na pewno coś znajdę”. Dla porównania na niższych opisywanych poziomach mógłby wyglądać tak: „Jak on śmiał mnie zwolnić, kretyn. Co ja teraz powiem żonie, pewnie znowu będzie kłótnia, co ze mnie za facet jak nie potrafię utrzymać domu, może nic nie powiem dopóki nie znajdę nowej” (duma); „Jak ja sobie teraz poradzę, czy mi starczy do pierwszego, mam kredyt do spłaty, nie wiem co robić, pójdę się napić by na razie o tym nie myśleć” (strach), „zwolnił mnie kretyn ale wykorzystam to, pójdę po zasiłek, niech Państwo mi płaci, a ja dorobie trochę na boku sprzedając podrabiane telefony i oskubię durnych polaczków” (pożądanie).

Życie postrzegamy jako satysfakcjonujące; dominującym uczuciem jest zaufanie, do siebie jak i do samego życia; wewnętrzna postawa to wolność i elastyczność.

3. Ochota

Poziom ten odznacza się dużym entuzjazmem, energicznością, wewnętrzną stałą motywacją do działania. Te z kolei cechują się wytrwałością, determinacją i przede wszystkim łatwością wykonywania. Brak oporu, stresu i strachu (który gdy się pojawi szybko zostaje uwolniony i zastąpiony) pozwala na działania z werwą, pasją, inspiracją wielkimi ideami, wizją zmienienia świata (choćby to był świat jednej osoby, na poziomie dumy skala wpływu ma duże znaczenie, teraz ważniejsza jest jakość i prawdziwa służba bliźniemu).

Poczucie wartości jest całkowicie wolne od opinii innych, własnego statusu, posiadanych dóbr materialnych, wykształcenia i umiejętności. Bazuje na wewnętrznej jakości, wolnym od większości uwarunkowań poczucia „ja”, oraz więzi z czymś większym od siebie – Bogiem lub Miłością, która coraz częściej i wyraźniej staje się inspirującym głosem, inaczej zwanym intuicją.

Chętnych praktycznie nie dotyka bezrobocie ponieważ podejmą się każdej pracy jeśli będzie taka potrzeba – „żadna praca nie hańbi” – tak więc praca na zmywaku czy zaczynanie kariery od najniższego szczebla nie wzbudza żadnych negatywnych emocji jak choćby upokorzenia czy wstydu.  W kontraście do takiego stanu rzeczy, osoba na tym poziomie piastująca wysokie stanowiska, majętna, wpływowa itd. nie będzie czuła się lepsza od innych, bardziej wartościowa, nie będzie to powodem czerpania dumy i szczęścia. Będzie poza tym, co oznacza, że wszystkich ludzi będzie traktowała tak samo niezależnie od jej „wartości rynkowej”. Na tym etapie postrzegamy ludzi wyłącznie przez to kim są, a nie co mają, a słowa Matki Teresy stają się swoistą myślą przewodnią – „nie ważne ile robimy i co robimy ale ile miłości wkładamy w działanie”.

Ochota to etap prawdziwej pokory, szacunku do życia, otwartości na naukę i nieustanną zmianę.

Życie postrzegane jest jako pełne nadziei; dominującym uczuciem jest optymizm; a wewnętrzna postawa to inspiracja i intencja.

Wejście na poziom Odwagi

Wejście na poziom odwagi może być zadziwiająco proste i ogranicza się do jednej decyzji, jednak dopiero gdy jest wspierana trzema dodatkowymi narzędziami staje się dominującym stanem zdolnym ewoluować i wzrastać. Tak więc efektywne wejście w odwagę wymaga 4 kroków:

1. Decyzja

Wystarczy podjąć wewnętrzną decyzję, co wiąże się z odwagą przyjrzenia się swoim wszystkim uczuciom, emocjom, problemom mentalnym, niedoskonałościom i chęcią poradzenia sobie z nimi.  Sama ta chęć spojrzenia na swoje „demony” jest wielkim aktem odwagi podnoszącym samoocenę i poczucie wewnętrznej mocy. Tak więc afirmuj swoją gotowość i chęć zmierzenia się ze swoim strachem, żalem, smutkiem, cierpieniem itp.

2. Uwolnij całą negatywność, która będzie wychodzić na wierzch i się pojawiać. Jak to robić poświęciliśmy lekcje od 65 aż do 127!

3. Umiejętności

Naucz się umiejętności kompetencji miękkich takich jak planowanie, zarządzanie czasem, rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych, techniki komunikacji, sposoby motywowania się, zdrowych i budujących nawyków itp. które będą wspierać twoje poczucie wartości i pewności siebie. Będziemy o nich sporo pisać przez najbliższe tygodnie.

4. Postawy

Pamiętasz jak pisaliśmy o wybraniu postaw Miłości? Podobnie jest z odwagą. Wybranie pewnych postaw i konsekwentne ich ćwiczenie niezależnie od okoliczności szybko wzmacnia związany z nim poziom świadomości. Nie potrzebujesz do tego konkretnych umiejętności, które mogą być pomocne ale nie są niezbędne. Wybierz z listy jedną lub dwie postawy i codziennie je ćwicz:

Łagodność – spokój – bycie miłym – serdeczność – zadowolenie – opanowanie – uczciwość – wierność – stałość – przyjacielskość – pracowitość – elastyczność – bycie pomocnym –życzliwość – otwartość – uprzejmość – troskliwość – tolerancyjność – rzetelność

To co jest przy tym najważniejsze, to konsekwencja o której napisałem. Tylko bycie np. życzliwym w każdej sytuacji, nie ważne jak trudnej czy wymagającej pozwoli przyswoić tę postawę i związaną z nią wewnętrzną moc. W istocie po wybraniu postawy szybko pojawi się trudna sytuacja weryfikująca czy nasz wybór jest całkowity czy tylko udawany.

Recommended
Czym jest odwaga? Witalność Gdy już poradzimy sobie z ograniczającymi…