strach

Będąc na poziomie strachu z przepełnionym emocjonalnym ciałem bolesnym twój umysł jest w swego rodzaju więzieniu tego poziomu, co oznacza że nieświadomie będziesz się ograniczał jego możliwościami, postawami, myślami, emocjami oraz adekwatnym do nich zachowaniem. Również będziesz organizował swoje życie tak, by do niego pasowało i potwierdzało twoje jego postrzeganie.

Ujmując to prostymi słowami, pesymista będzie wyszukiwał i tworzył sytuacje w których będzie mógł narzekać, tracić i przegrywać. Optymista wszędzie będzie widział okazje, do których oczywiście sam nieświadomie będzie doprowadzać, będzie szukał dobrych stron i rozwiązań. Osoba pełna Miłości we wszystkim będzie widziała okazje do kochania, pomagania, służenia i dzielenia się.

A osoba pełna lęków będzie swoje obawy projektować na świat przyłączając go do każdej możliwej rzeczy. I zmiana świata czy konkretnej sytuacji nic by nie zmieniła (Przeczytaj lekcje: Czym jest stres?). Wewnętrzny strach przyczepiłby się do czegoś innego. Taka osoba może potwornie bać się w całkowicie bezpiecznej sytuacji, a inna nie bać się w ogóle w pozornie bardzo niebezpiecznej. Za przykład weźmy napad. Czym innym jest sam napad, a czymś zupełnie innym strach przed nim. Gdy dochodzi do trudnej, wymagającej sytuacji strach może być naturalny, choć jak prześledzimy relację wielu osób, które znalazły się w bezpośrednim zagrożeniu swojego życia lub życia innych, strach jest minimalny, ponieważ do głosu dochodzą inne silniejsze emocje i stany pozwalające przetrwać lub pomóc innym i na strach po prostu nie ma miejsca. Natomiast bać się jakiejś sytuacji zanim nastąpi można bez końca wyobrażając sobie za każdym razem coraz straszniejsze scenariusze i produkując nieskończone ilości lęku. Z rzeczywistą sytuacją, choćby nie wiem jak trudna, zawsze sobie jakoś poradzisz i przetrwasz. Z tą urojoną w umyśle nigdy nie wygrasz. Zastanów się ile z twoich lęków i obaw istnieje tylko w umyśle i czy warto się ich trzymać? Przeczytaj Lekcje: Co ci daje twój lęk?

„Człowiek, który się boi, a nie jest w realnym niebezpieczeństwie, wymyśli je, aby uzasadnić swój lęk” – M. Grzesiak

To był przykład ekstremalny jednak na co dzień sam możesz doprowadzać do dziesiątek sytuacji, które pozwolą twojemu lękowi się uaktywnić, a Ty sprytnie korzystając z racjonalizacji i innych mechanizmów obronnych znajdziesz „logiczne” argumenty potwierdzające zasadność swojego lęku. Możesz bać się mówić w grupie, chodzić sam po zmroku, bać się wchodzić do ciemnej piwnicy, możesz bać się pewnych dzielnic, ludzi wyglądających w określony sposób, obcokrajowców, ludzi o innym wyznaniu, braku pieniędzy, utraty pracy, samotności, choroby itd.  I prędzej czy później (pewnie prędzej) dojdzie do tego, że znajdziesz się sam na ciemnej ulicy, będziesz musiał zrobić prezentację czy zejść do ciemnej piwnicy. Lęk z tym związany będzie ogromny i będziesz mógł zrobić jedną z dwóch rzeczy:

1. Poddać się tej emocji i pozwolić jej naturalnie przepłynąć, uwolnić się i zredukować. O tym jak to robić pisaliśmy wielokrotnie w ostatnich lekcjach. Przeczytaj: Uwolnij swój lęk.

2. Opierać się doznawanym emocjom. Nie godzić się na nie. Walczyć z nimi, co tylko go wzmocni i nawet jeśli przetrwasz tę sytuację, to będzie go tyle samo a nawet więcej, co oznacza, że będzie szukał kolejnej okazji do przejawienia się. O tym wyborze pisałem we wczorajszej Lekcji: Twoja MOC decyzji!

 

Recommended
Jeśli regularnie czytasz nasze Lekcje i dajesz sobie chwilę na…