lęk

Lęk egzystencjalny

Jak pisałem w Lekcji Strach, to poziom świadomości, lęk jest naturalnym wbudowanym w ludzką kondycje stanem, pierwotnie potrzebnym do przeżycia. Nie inaczej jest z konkretnym lękiem przed odrzuceniem. Ludzie jako osoby stadne i społeczne musiały przynależeć do grup dzięki którym miały szanse na przeżycie. Wykluczenie ze społeczności i skazanie na samotność wiązało się z dużym prawdopodobieństwem nieprzetrwania w dzikim, niesprzyjającym środowisku i śmiercią. Tak więc pragnienie przynależności, aprobaty i akceptacji, było niezbędne i nadal jest – dzieci naturalnie przez wiele lat nie są same w stanie przeżyć i są uzależnione od rodziców lub opiekunów.

Lęk oddzielenia

Z drugiej, duchowej strony, życie na ziemskim padole jest życiem z dala od naszego stwórcy, ojca – Boga. I tak jak bycie wychowywanym bez biologicznego ojca, psychologicznie może poskutkować poczuciem odrzucenia i lękiem, że nastąpi to i ze strony innych, tak samo w nieświadomym umyśle możemy czuć się w stosunku do Boga- jako odrzucone (lub jako ci którzy odrzucili), nic nieznaczące, bezsilne i niekochane istoty, które zasługują na karę Boga.

Mamy więc już trzy powody dla których lęk przed odrzuceniem jest tak powszechny: 1. Lęk przed przetrwaniem. 2. Lęk spowodowany odrzuceniem przez rodzica (i nie musi faktycznie żadne z rodziców opuścić dziecka. Wystarczy, że jakaś sytuacja z dzieciństwa zostanie tak przez nie zinterpretowana). I wreszcie 3. Nieświadomy lęk spowodowany oddzieleniem od Boga.

Lęk psychologiczny

Główną psychologiczną przyczyną lęku przed odrzuceniem jest ten kształtujący się w dzieciństwie i na etapie dorastania podczas którego np. w szkole, gdy zostaliśmy wywołani do tablicy, po czym nauczycielka obdarowała nas np. słowami „Jasiek, ty się do niczego nie nadajesz, pała, siadaj”, a cała klasa zaczęła się śmiać. Już jedno takie wydarzenie wystarczy (choć prawdopodobne, że w okresie dorastania spotkało nas wiele podobnych sytuacji w różnych sferach funkcjonowania) do wywołania lęku przed odrzuceniem, oceną, krytyką i brakiem akceptacji. Każdy kolejny raz może być coraz trudniejszy i w umyśle dorastającego dziecka być potwierdzeniem tego, co kiedyś o sobie usłyszał, co oczywiście nie musi być oparte na faktach. W lekcji 3 poziomy lęku i lęk przed lękiem pisałem o samonapędzającym się mechanizmie strachu.

Odrzucenie własnej mocy i Miłości

Ważnym jest jeszcze, by zrozumieć, że każdy lęk w tym lęk przed odrzuceniem jest zaprzeczeniem własnej mocy i Miłości, która w nas jest. Doznając odrzucenia spowodowanego którymkolwiek z wyżej wymienionych czynników, nie chcemy go czuć i w procesie mechanizmu zwanego wyparciem spychamy go do nieświadomości lub podświadomości i uciekamy w jeden ze sposobów radzenia sobie z lękiem. On jednak nadal jest, tylko, że nieświadomy. Za każdym razem, gdy jest wypierany gromadzi się go coraz więcej. Przykrywa on naszą naturalną moc i Miłość, nasze naturalne zdolności i predyspozycje. Przeczytaj Lekcje: Miłość to nieskończona moc

Konsekwencje

Odrzucenie i zaprzeczenie swojej wewnętrznej mocy i Miłości czyli temu Kim Naprawdę Jesteśmy w codziennym życiu, poza zahamowaniem naturalnych zdolności, prowadzi między innymi do:

  • Poczucia osamotnienia, poczucia samotności, pustki, braku zrozumienia
  • Niskiego poczucia własnej wartości i braku pewności siebie
  • Brak bliskich relacji i silnych więzi z innymi
  • Unikanie realizacji planów, celów, marzeń oraz brak podejmowania działań
  • Objawy nerwicowe oraz depresyjne

 

(Visited 480 times, 2 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Kult ciała jest wszechobecny. Podziwiamy piękno modelek, aktorek oraz osób…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: