Czy twoje cele są naprawdę twoje?

Czy ustaliłaś już swoją wizję, misję i cel i czy już go zaplanowałaś? Jeśli tak, to czy jesteś pewna, że twoje ustalenia, cele, marzenia i intencje są zgodne i spójne z twoim najważniejszymi życiowymi wartościami?

Widzisz, często zdarza się tak, że chcemy i realizujemy nieswoje marzenia, potrzeby i zaspokajamy nie swoje wartości i nawet o tym nie wiemy. Poszedłeś na medycynę lub informatykę sugerując się argumentami i aspiracjami rodziców wierząc, że to najlepszy wybór. Pragniesz jak miliony kobiet wyjść za mąż, założyć rodzinę i kupić mieszkanie. Planujesz swoją ścieżkę zawodową w korporacji lub innej firmie, by piąć się po szczeblach kariery i osiągnąć sukces. Planujesz kupić mieszkanie, nowy samochód, kolejną podróż do nowego kraju. Chcesz nauczyć się nowego języka, założyć biznes, zaliczyć kolejną dziewczynę, pozyskać wielu obserwujących na Instagramie itd…

Czy zastanawiałaś się kiedyś czy to, co chcesz zdobyć i osiągnąć jest twoją potrzebą czy zaspokojeniem potrzeb kogoś innego – rodziców, przyjaciół, społeczeństwa, kultury w której żyjemy?

Może tak naprawdę nie chcesz iść na medycynę, a na sztukę, którą skrycie kochasz? Może wolałabyś być wolna i zwiedzać z plecakiem świat. Może zamiast pracy w korporacji bardziej uszczęśliwiłoby cię proste życie gdzieś w małej górskiej miejscowości? Może zamiast kolejnej podróży więcej radości sprawiłby ci kurs gotowania, a zamiast kolejnych podbojów seksualnych prawdziwa przyjaciółka?

Ćwiczenie

Mam dla ciebie proste ćwiczenie, które pozwoli odkryć twoje wartości i je zdefiniować. Dzięki niemu dowiesz się co jest dla ciebie naprawdę ważne, a co jest ważne mniej i bez czego mogłabyś się obyć.

Wykonując ćwiczenie pamiętaj, że odkrywasz wartości, których potrzeba realizacji jest ważna w tym okresie twojego życia. To nie znaczy, że inne wartości nie są dla ciebie ważne w ogóle, ale że nie są tak ważne na ten moment twojego życia. Inne mogą być równie istotne ale np. mogą być zaspokojone lub ich realizacja będzie ważna dopiero za jakiś czas.

Poniżej masz tabelę z wypisanymi 70 wartościami.

Wykreśl wszystkie te które na ten moment nie są dla Ciebie ważne – może są zrealizowane, może nie są istotne, a może będą istotne za jakiś czas.

Zacznij od wykreślenia 10 najbardziej nieistotnych.

Autentyczność Bezpieczeństwo Cierpliwość Ciekawość Prawość
Czułość Delikatność Duma Dyskrecja Stabilność
Elastyczność Efektywność Entuzjazm Godność Bliskie relacje
Harmonia Honor Konsekwencja Kreatywność Czystość
Lojalność Mądrość Miłość Nadzieja Doskonałość
Niezależność Odpowiedzialność Odwaga Otwartość Kompetencja
Pasja Pogoda ducha Prestiż Przyjaźń Pomoc innym
Prawda Pokora Prostota Przyjemność Rodzina
Radość Rozwój Rozwaga Ryzyko Sława
Rzetelność Spontaniczność Sprawiedliwość Szczęście Stanowczość
Szczerość Szczodrość Spokój Szacunek Zadowolenie
Szlachetność Tolerancja Troskliwość Twórczość Zaangażowanie
Uczciwość Wolność Wierność Wyrozumiałość Zdrowie
Wrażliwość Wiara Wiarygodność Zaufanie Zaradność

Teraz wykreśl jeszcze 20.

Gdy to zrobisz wykreśl kolejne 20.

Robi się coraz trudniej ale…

Wykreśl jeszcze 10.

I na koniec jeszcze 5!

Tym sposobem zostanie ci 5 wartości, które są dla ciebie najważniejsze!

Co dla ciebie oznaczają?

Zostało ci 5 wartości, które tak naprawdę są tylko słowami, a ich interpretacji może być tyle ile ludzi na świecie. Weź po kolei każdą z nich i odpowiedz na poniższe pytania. Zrób to koniecznie na jeden z dwóch sposobów – albo mów głośno (najlepiej nagrywając głos na dyktafon) wszystko co na ten temat myślisz lub pisz w notatniku ale nie jednym zdaniem, tylko wyczerpująco, dopóki będzie przychodziło ci coś na myśl. Gdy pominiesz to zalecenie i będziesz odpowiadał jedynie w głowie, to będziesz oszukiwał sam siebie i nie da to takiego efektu. Przeczytane potem notatki lub nagrany dźwięk pozwoli spojrzeć ci na odpowiedzi świeżym okiem i dostrzec rzeczy, których nie zauważysz jedynie o nich myśląc

  1. Co ta wartość dla ciebie oznacza? Czym dla ciebie jest?
  2. Czy to jest twoja głęboka wartość oparta o pragnienia twojej duszy czy też wartość przejęta od kogoś innego? (rodzica, kultury itd.)
  3. Jeśli wartość jest od kogoś innego zapytaj siebie: Co w tej wartości jest dla mnie tak naprawdę ważnego?
  4. Na ile jest dla ciebie ważna? W skali od 1 do 10?
  5. Na ile realizujesz tę wartość w życiu? W skali od 1 do 10? I co ta wybrana cyfr na skali dla ciebie oznacza? Np. jeśli wybrałeś 3, to co dla ciebie oznacza ta trójką na skali realizacji?
  6. Na ile chciałabyś realizować tę wartość w skali od 1 d 10? I co to dla ciebie oznacza?
  7. Na ile twoje życiowe cele, marzenia, aspiracje itd są zgodne z tymi wartościami?

Nie śpiesz się z odpowiedziami. Niech każde pytanie osadzi się głęboko w twoim umyśle i pozwoli poruszyć, to co jest w nim głęboko schowane. Daj sobie czas i pozwól, by wypłynęło z niego to co się w nim znajduje. Może to wymagać ogromu uczciwości i odwagi. Wierzę w ciebie 🙂

Recommended
Zaplanuj swój cel Cel powinien mieć wydźwięk pozytywny. Istotne jest…