pewność siebie

Pewność siebie

Zdrowa, naturalna pewność siebie jest wynikiem integracji naszych wypartych do cienia części, zasobów, umiejętności i energii, która była poświęcana na utrzymywaniu głęboko w nieświadomości tego wszystkiego, czego nie akceptowaliśmy i wstydziliśmy się pokazywać światu.

Jest więc pogodzeniem się z samym sobą, odzyskaniem poczucia własnej wartości, pozwoleniem Miłości by świeciła z naszego wnętrza. Jest konsekwentnym wybieraniem postaw Odwagi, zmianą myślenia z negatywnego na racjonalne (nie pozytywne, które może być taką samą ucieczką jak negatywizm). Jest też umiejętnością zarządzania samym sobą, wewnętrznymi konfliktami, czasem, priorytetami, motywacją itd. przy jednoczesnej łagodności w stosunku do siebie, życzliwości, wdzięczności, wybaczaniu niedoskonałości, trosce o siebie i innych, współczuciu i radości.

Pewność siebie pozwala czuć się dobrze ze sobą i spokojnie oraz pewnie z innymi, daje swobodę w komunikacji, wyrażaniu swojego zdania, proszeniu, byciu asertywnym, realizacji celów, rozwiązywaniu konfliktów i codziennych wyzwań i problemów.

Pewność siebie, to Odwaga w działaniu!

Wyobraź sobie pewność siebie

Ważnym w budowaniu pewności siebie jest nadanie umysłowi odpowiedniego kierunku, tak by wiedział dokąd zmierza i by zaczął budować potrzebne do tego struktury mentalno-emocjonalne. Ćwiczenie to pozwoli nadać umysłowi taki kierunek oraz znacząco wspomoże budowanie postaw odwagi jeśli takie wybrałeś i je ćwiczysz.

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że siedzisz w sali kinowej na której oglądasz film ze sobą w roli głównej. Obejrzyj film w którym jesteś pewnym siebie bohaterem przejawiającym wszystkie te cechy, których teraz ci brakuje, a które chcesz mieć. Wyobraź sobie dokładnie kilka scen z przyszłości w których czujesz się doskonale pewny siebie, w których emanujesz nią, w których pewnie siebie rozmawiasz z innymi itd.

Gdy będziesz gotów wciel się w bohatera na filmie stając się z nim jednym. Odczuj w ciele jak to jest czuć pewność siebie, spokój i luz. Przyjmij postawę ciała bohatera, mów pewnie i przeżyj tak kilka kolejnych scen. Następnie sprawdź jaki kolor mają te uczucia pewności siebie. Niech ten kolor i uczucie zaleje całe twoje ciało. Rozpłyń się w nim.

Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy dziennie przez najbliższe dni.

A za każdym razem jak wychodzisz z domu przypomnij sobie o ćwiczonej cesze odwagi. Postanów taki być i wyobraź sobie jak cały wypełniasz się kolorem pewności siebie.

Ćwiczenie w lustrze

Codziennie rano poświęć 3 minuty na proste ćwiczenie przed lustrem. 1 minutę poświęć na wyobrażanie sobie siebie w niedalekiej przyszłości w której osiągasz różnego rodzaju sukcesy dzięki pewności siebie, mogą to być małe sukcesy jak rozmowa z nowo poznaną dziewczyną czy trochę większe jak np. zrobienie prezentacji w pracy i związane z tym korzyści. Drugą minutę poświęć na prawienie sobie komplementów. W trzeciej zamknij oczy, wyobraź sobie kogoś kogo bardzo kochasz lub po prostu przywołaj uczucie miłości kilka razy łagodnie powtarzając to słowo. Jak będziesz je mocno odczuwał, otwórz oczy i w tym stanie przyglądaj się sobie. Na koniec powiedz do siebie: „Jesteś świetnym facetem (kobietą), kocham cię”

Przypomnij sobie też pozycje siły, którą możesz przybrać przed lustrem.

Recommended
Wybierz jedną z rozpoznanych w poprzednich ćwiczeniach cech, np.: agresja,…