Nathaniel Branden (Nathan Blumenthal), wybitny psycholog, psychoterapeuta i coach zapisał się w pamięci ludzkości, jako jeden z prekursorów propagowania wiedzy na temat samooceny. Jego książka pt. “6 filarów poczucia własnej wartości”, to międzynarodowy bestseller! Czas byś się z nią zapoznał.

Książka pt. “6 filarów poczucia własnej wartości” ma na celu znalezienie odpowiedzi, na 4 podstawowe pytania:

 • Czym jest poczucie własnej wartości?
 • Dlaczego nasza samoocena jest istotna?
 • Jakie działania można podjąć w celu zwiększenia poziomu samooceny?
 • Jaką rolę w kształtowaniu naszego poczucia wartości odgrywają ludzie będący wokół nas?

 

Książka stanowi zwieńczenie pracy Nathaniela Brandena w zakresie prowadzenia wieloletnich badań nad samooceną. Według autora poza zaburzeniami o podłożu biologicznym, problemy tj. niepowodzenia w pracy lub szkole, uzależnienia, lęk, depresja, zaburzenia seksualne, czy przemoc w rodzinie są związane z niskim poczuciem własnej wartości.

 

6 filarów poczucia własnej wartości

Książka Brandena, to doskonały podręcznik dla osób dążących do poprawy jakości swojego życia. Nathaniel Branden przeprowadza nas przez “6 filarów poczucia własnej wartości”, jednocześnie zwracając uwagę na dwa szczególnie istotne zagrożenia:

 1. Pierwsze z nich, to pragnienie szybkiej gratyfikacji. Podczas zmiany własnych wzorców postępowania, które były powielane od lat, wskazany jest spokój i cierpliwość. Systematyczna praca, uważność oraz wprowadzanie zmian techniką małych kroków, pozwalają na osiągnięcie pełnego sukcesu.
 2. Drugim zagrożeniem jest determinizm. Jeżeli czytelnik uważa, że “starych drzew się nie przesadza”, że “już taki jestem i nic na to nie poradzę”, samo przeczytanie książki nie będzie pomocne. Należy całym sobą oddać się lekturze. Dostrzec swoje słabe strony i rozpocząć pracę nad ich modyfikacją. Przyznać się przed sobą, że dotychczasowe działania i wzorce, nie były optymalne, a następnie zainicjować czynne wprowadzanie nowych idei do swojego życia.

Struktura książki

Branden podzielił książkę na trzy części:

 1. Poczucie własnej wartości – podstawowe zasady

Nathaniel Branden na pierwszych stronach swojej książki omawia istotę poczucia własnej wartości. Podkreśla, że jest ona niezmiernie ważnym czynnikiem, determinującym jakość naszej egzystencji. Pokazuje jej wartość w pracy, w relacjach międzyludzkich i w związkach. Mówi na temat samospełniających się przepowiedni, wyzwań współczesnego świata, kompetencji, wartości, a także złudzenia wysokiego poczucia własnej wartości.

 1. Wewnętrzne źródła poczucia własnej wartości

W drugiej części autor zapoznaje czytelnika z 6 filarami poczucia własnej wartości, którymi są:

 • Świadome życie
 • Samoakceptacja
 • Odpowiedzialność za siebie
 • Asertywność
 • Życie celowe
 • Prawość
 1. Czynniki zewnętrzne: Ja a inni

W trzeciej części autor pokazuje, w jaki sposób możemy wspierać kształtowanie samooceny u innych osób. Ostatnia część zawiera tematy tj. pielęgnowanie samooceny u dziecka, poczucie własnej wartości w szkole, zależności między poczuciem własnej wartości a pracą zawodową, psychoterapią i kulturą.

Istotnym elementem książki są ćwiczenia. Dzięki nim, czytelnik może wejść głębiej w proces zmiany.

 

Poczucie własnej wartości – moja zmiana

Co książka zmieniła w moim życiu? Moja komunikacja uległa znacznej poprawie. Stałam się bardziej asertywna, a przede wszystkim spójna. Przestałam godzić się na to, co jest dla mnie destrukcyjne. Zaczęłam pracować na lepszych warunkach, niż przed przeczytaniem książki. Stawiam na siebie, wierzę we własne siły. Czuję swoją moc.

 

Czy zastanawiałeś się już, jak wiele zyskasz, dzięki przeczytaniu książki pt. “6 filarów poczucia własnej wartości”?

“Samoocena nie zastąpi dachu nad głową ani pokarmu w żołądku, ale zwiększy prawdopodobieństwo znalezienia sposobów, by te potrzeby zaspokoić.”  – Nathaniel Branden

Agnieszka Salwa

Bio:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nathaniel_Branden
Nathaniel Branden “6 filarów poczucia własnej wartości”
zdj. pixabay.com

Recommended
Intuition.vision – gra, która ćwiczy wiedzę intuicyjną Ponad dwa miesiące…