po co żyję

Sens istnienia

Jaki jest sens istnienia?! Po co żyję na tym świecie? Są to pytania, które każdy w swoim życiu zadał sobie chociaż raz. Niewielu jednak znalazło odpowiedź ponieważ szukało odpowiedzi na poziomie, na którym zostało zadane – prawdopodobnie na poziomie apatii. Odpowiedź można znaleźć jedynie wznosząc się ponad poziom pytania na którym zostało zadane. I w zależności od poziomu, który wybierzemy odpowiedź będzie różna.

Jak ona wygląda na poziomie Odwagi?

Na poziomie odwagi sens życia się tworzy. Przyjmując odpowiedzialność za siebie i swoje życie zyskujemy potrzebną moc do wprowadzania zmian (pisałem o tym w pierwszych lekcjach o Odwadze) i stania się kowalem swojego losu. Życie jest gorącym metalem w twoich rękach. Od ciebie zależy jaki mu nadasz kształt. A jego kształt zależy od celu, który mu nadasz. Cel nadajesz mając ustaloną misję życiową, a tą definiujesz przez wybór tego co jest dla ciebie najważniejsze, co sprawia ci najwięcej radości i co jest wyrazem twoich najgłębszych wartości płynących z wizji tego co byś chciał po sobie zostawić:

Wizja

Ustal więc swoją wizję życia. Wizja, to nic innego jak to co byś chciał zostawić po swojej śmierci dla innych. Odpowiedz sobie na pytanie: Co chcę zostawić po sobie jak umrę? Nie ograniczaj się w odpowiedzi, załóż że wszystko jest możliwe i że nie ma żadnych ograniczeń. Jaki chcesz zostawić po sobie świat? Co chcesz, by było inne niż teraz? Wizja jak widzisz opiera się o coś większego niż twoje własne ego, opiera się o to, co swoim życiem ofiarujesz innym.

Przeczytaj lekcje:  7 nawyków skutecznego działania oraz Szczęśliwe życie zainspirowane poczuciem celu

Misja

Misja, to inaczej droga, którą będziesz podążał, by zrealizować swoją wizję. Dla przykładu, jeśli twoją wizją jest budowanie więzi, to w jakim obszarze będziesz ją realizował? Możesz przecież to realizować będąc nauczycielem, terapeutą, inżynierem budującym domy, programistą tworzącym odpowiednie algorytmy itd. Każdą wizję można realizować na wiele sposobów w bardzo różnych obszarach życia. Ważne, by zdecydować się na jeden. W ten sposób będziesz mógł odrzucić wszystko inne i przestać się rozpraszać. Nie będziesz efektywny starając się realizować swoją wizję w wielu obszarach życia jednocześnie. Zastanów się w jakim obszarze czujesz się najlepiej, co sprawia ci najwięcej przyjemności, w czym jesteś najlepszy, o pomoc w jakich problemach najczęściej proszą cię inni itd.?

Przeczytaj lekcje Szczęśliwe nawyki dla życia z poczuciem celu w której znajdziesz pomocne ćwiczenia.

Cel

Kiedy już ustalisz swoją wizję i misję, będą ci potrzebne konkretne cele umożliwiające realizowanie powyższych punktów. By to robić niezbędna będzie także osobowość, która pozwoli ci dojść tam gdzie chcesz się znaleźć. O tym napiszę jutro.

Przeczytaj lekcje: Jak spełnić swoje marzenia?

Integracja

Ustalenie tych trzech elementów nada twojemu życiu sens i skieruje odpowiednią drogą do jego realizacji oraz pozwoli określić i stworzyć odpowiednie ego (osobowość), które będzie zdolne to osiągnąć.

Recommended
Energia życiowa (prana, chi, siła życiowa – różnie nazywana w…