poczucie winy

 

Egotyzm, to potrzeba i dążenie do utrzymywania oraz rozwijania korzystnej, pozytywnej opinii o własnej osobie. Oczywistymi sposobami potwierdzającymi taki wizerunek są próby imponowania, pokazywanie siebie z jak najlepszej strony, często podkoloryzowanie faktów, udawadnianie swojej wartości itd.

Poczucie winy jednak może być i często jest takim ukrytym wewnętrznym sposobem potwierdzania o swojej wyjątkowości czerpiącej ją z negatywnych uczuć. Dla ego nie jest ważne, co jest źródłem podtrzymującym jego wypaczony wizerunek, zewnętrzne potwierdzanie przez innych ludzi w formie pozytywnych opinii, czy też wewnętrzna tragedia i czerpanie wyjątkowości z własnego cierpienia. W obu wypadkach na głębokim, nieświadomym poziomie widzi siebie jako bohatera, pozytywnego lub tragicznego. W obu jest usatysfakcjonowany.

Ba, łatwiej jest nawet być bohaterem negatywnym, bo w świecie można znaleźć w każdej chwili dziesiątki powodów do bycia grzesznikiem i wzbudzania w sobie poczucia winy, niż budować mizernie pozytywny wizerunek w oczach innych.

Zastanów się czy przypadkiem nie karmisz się swoimi „grzechami” lub „grzechami” innych ludzi?

Energia emocjonalna poziomu świadomości winy jest bardzo ograniczająca, wywołująca bardzo dużo psycho-fizycznych reperkusji i budując na niej swoją ukrytą wyjątkowość nie będziesz w stanie pójść dalej i się rozwinąć w takim stopniu, by czerpać więcej radości i odnosić sukcesy w życiu, bo po prostu wewnętrznie będziesz się sabotować. Wina z każdej potencjalnej okazji rozwoju zobaczy, to czym sama jest, powód do winy, wstydu, żalu i skutecznie obróci to na swoją „korzyść”.

Pomyśl czy korzyści, które z tego masz, są warte ceny, którą musisz płacić?

Poczucie wyjątkowości tragicznego bohatera w zamian za możliwości rozwoju. Choć to może wydawać się szalone, to czerpiesz korzyści z poczucia winy i własnego cierpienia. Inaczej po co byś się tego trzymał?!

Uwolnienie się od winy wymaga wyrzeczenia się i porzucenia tego podstawowego egotyzmu, ponieważ ego żywi się jego negatywnością.

(Visited 174 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
  Wiosna to piękny czas do wprowadzenia w życie nowych…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: