Różnica pokoleń

Kiedyś jedna epoka trwała kilkaset lat, w której rozwój, postęp i zmiany następowały powoli, a kolejne pokolenia, były bardzo podobne do poprzednich, czerpały z tych samych wzorców, zasad, miały prawie identyczne wartości, przekonania i wiedzę. Gołym okiem trudno było zauważyć różnicę w tych obszarach pomiędzy sędziwym dziadkiem, a dorastającym wnukiem. Można więc powiedzieć, że pokolenia głównie różniły się wiekiem swojego ciała i życiowym doświadczeniem.

Dziś ten proces zachodzi kilkukrotnie w ciągu życia jednego człowieka, który nie jest w stanie mentalnie nadążyć za błyskawicznie następującymi zmianami, zarówno technologicznymi, jak i komunikacyjnymi, biznesowymi, rodzinnymi, zawodowymi itd. Wymaga to nieustannego uczenia się, dostosowywania do nowych warunków i umiejętności wpływania na nie.

Nigdy do tej pory w historii w tym samym czasie nie ścierały się tak różne pokolenia, z jednej strony pamiętające obrazy II wojny światowej, system funkcjonowania komunizmu, z drugiej upadek tego systemu i wprowadzenie kapitalizmu, otwieranie się na podróże, inne kultury, religie i kolory skóry, pojawienie się magicznego pudełka, które przyciągało do niego całe wioski – telewizora, i wreszcie z trzeciej – ery technologicznej rewolucji – Internetu, telefonów komórkowych i wszystkiego co z tym związane.

W nowoczesnej potocznej mowie te trzy pokolenia nazywane są kolejno: Baby boomers, Pokolenie X i Pokolenie Y.

Baby boomers

Tak nazywane są osoby urodzone między 1946 a 1964, dzisiejsi 50 i 60 latkowie. Mają tradycyjne, oparte na patriarchacie podejście do rodziny i władzy. W rodzinie mężczyzn widzi się jako dostarczycieli pieniędzy i pożywienia, kobiety przede wszystkim jako żony i matki dbające o dom. Świat i karierę postrzegają w sposób liniowy jako drabinę kariery po której trzeba żmudnie się wspinać, przy tym zachowując szacunek i podległość dla funkcjonującej władzy i przekonań religijnych.

Są to osoby urodzone w czasach komunizmu posiadające mentalną postawę roszczeniową w stosunku do Państwa wyrażająca się przekonaniem, że co wspólne jest też moje. Są podejrzliwi, nieufni, nastawieni na eliminacje wszystkiego co nie pasuje do ich modelu przeciętnej równości, stąd ich brak tolerancji na wszystko co nowe i wyrażające indywidualizm. W ich przekonaniu każdy, kto ma pieniądze, to na pewno je ukradł lub „wykombinował” i się dorobił kosztem innych.

Są przyzwyczajeni do stagnacji i tego, że niewiele się zmienia. W tym czują się bezpieczni. Jeśli nic złego się nie dzieje, to znaczy, że jest dobrze – związek bez wielu kłótni to dobry związek, stała i stabilna praca z której szef nie planuje zwolnień, to dobra praca, a dobre zdrowie to takie w którym nie czuć żadnych dolegliwości, które wymagają interwencji.

Pokolenie X

Urodzeni w latach 1965–1981. Pokolenie buntownicze, sprzeciwiające się autorytetowi ojca i władzy w ogóle, które przestają być autorytetem, któremu trzeba być posłusznym i którym należy się szacunek z samej racji tego że są jeśli widzą, że są niekompetentni w tym co robią. Postanawiają żyć  po swojemu i robić to w ich mniemaniu lepiej – zaczyna się era indywidualizmu i kreatywności.

Osoby z tego pokolenia urodziły się w czasach rewolucji obyczajowej w której do lamusa zaczęły odchodzić wartości konserwatyzmu i przywiązanie do tradycjonalizmu poprzednich pokoleń.

Obok produkcji zaczęły rozwijać się usługi, które wymogły zdobywanie nowych miękkich umiejętności tj. komunikacja, sprzedaż, negocjacje, inteligencja emocjonalna, zarządzanie itd. Pojawiła się potrzeba ryzyka indywidualnego i pierwsze porażki, które to wzmogły potrzebę adrenaliny, ciężkiej pracy indywidualnej i nastawionej na sukces pracy. Wartościami staje się samodzielność i indywidualizm, a celami lepsze i dostatniejsze życie. Wzrasta poczucie własnej wartości, odwaga i chęć oraz potrzeba rozwoju, by zaspokajać nowe, dotąd niewystępujące potrzeby ludzi.

Ludzie z tego pokolenia pracują dla siebie, a nie dla szefa. Pracują by żyć i spełniać swoje potrzeby, a nie dla samej komunistycznej idei życia dla pracy i państwa. Nie są przywiązani do jednego szefa i pracy, chętnie zmieniają pracę, by się rozwijać, są bardziej otwarci, chętni na osobiste zmiany. Mają większe poczucie humoru, dystans, są bardziej tolerancyjni i nastawieni na wzajemną komunikację.

Pokolenie Y

Urodzeni po 1981 roku do 1997. Tzw. milenialsi.  Najmłodsze pokolenie. Od swoich rodziców dostawali wszystko co najlepsze – uwagę, pieniądze, poczucie wartości, czas. Nie byli bici pasem za nieposłuszeństwo (baby boomers), a w szkole nie słyszeli, że są głupi, świat jest zły i że sobie nie poradzą, dostawali natomiast same pochwały i wszystko na co mieli ochotę stąd też oskarżanie ich o narcyzm, to podcinanie gałęzi drzewu, które spłodziło te liście.

Rodzice stworzyli w milenialsach bardzo wysokie mniemanie o swoich kompetencjach, umiejętnościach, zaszczepili im wygórowany optymizm i poczucie „just do it” czego konsekwencją jest ich brak skromności i poczucie, że są „panami świata” którym wszystko z samej racji tego że są (odwrócenie z pokoleniem bb, w którym takiego szacunku i postrzegania oczekiwały władze i ojcowie).

Ciężka praca przestała być wartością, a szybki pieniądz jest ich celem dlatego ważny jest pomysł, kreatywność, reklama i szybkie wdrożenie planu do realizacji w Internecie czy w formie start-up’u.

 

Cechami charakterystycznymi tego pokolenia sią:

– poczucie wyjątkowości

– duża pewność siebie

– dłużej mieszkają z rodzicami, opóźniając wejście w dorosłość

– są dobrze wykształceni i chcą to robić dalej

– są tolerancyjni i otwarci na nowe

– według badań przeprowadzonych w University of New Hampshire, cechuje ich wysokie mniemanie o swoich umiejętnościach, przekonanie o własnej wyjątkowości, nadmierne oczekiwania oraz silna awersja wobec krytyki (wikipedia)

– ważne jest dla nich poczucie szczęścia. Pracują by „być”, a nie „mieć”

– z drugiej strony ciągle chcą więcej i więcej, więcej wszystkiego

– są optymistyczni

– przyjaciele są dla nich tak samo ważni jak rodzina, ważniejsi niż praca.

Pokolenie Z

Inaczej generacja Z lub pokolenie internetowe. Ludzie urodzeni po 2000 roku którzy dopiero wkraczają na rynek pracy i w dorosłe życie. Nazywane jest również „generacją multitasking”[7], „cichym pokoleniem”, „generacją @”, „Generation V”, „Generation C” (wikipedia) Są to ludzie najmłodszego pokolenia, dla których technologia to główne narzędzie do poszerzania wiedzy.

W odróżnieniu od poprzedniej generacji, określanej mianem generacji Y, która stopniowo wkraczała do cyfrowego świata, dla pokolenia Z cyfrowy świat istnieje od zawsze, to pokolenie dorastające już w świecie nowoczesnych technologii. Uznawani są za pokolenie spędzające mało czasu w „realnym” świecie (wikipedia).

 

(Visited 61 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
  Wczoraj Agnieszka pisała o etapach związku od zajścia w…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: