przekonania

Jak postrzegasz siebie i innych?

W czasie dorastania jak i już w dorosłym życiu, mamy tendencje do odtwarzania, powielania i utrwalania zarówno emocjonalnego klimatu domu naszego dzieciństwa jak i konkretnych form zachowań, wartości, zasad i ogólnego sposobu funkcjonowania.

Takie powielanie najbardziej widoczne jest w naszych związkach i relacjach, w których to łatwo można dostrzec te same modele stosunków, jakie łączyły nas z matką czy ojcem. Zastanów się jak często twierdziłeś, że twój partner, szef, a nawet przyjaciel zachowywał się tak jak twój ojciec lub matka.

Podobnie zachowujemy się w stosunku do samych siebie. Przy odrobinie uwagi zauważysz, że mówisz do siebie w myślach, tak jak mówili do ciebie rodzice, każesz i nagradzasz się w podobny sposób i w podobny sposób traktujesz tak swoje dzieci jeśli je masz. Możesz dostrzec więcej podobieństw – podobne ruchy ciała, jego postawę, ton głosu, a nawet identyczne emocje pojawiające się w określonych sytuacjach przy konkretnych zachowaniach.

U siebie jednak, pomimo ewidentnego podobieństwa, często trudno to zauważyć ponieważ działa w tym wypadku mechanizm wyparcia, który polega na tym, że nie chcemy dostrzegać w sobie cech i zachowań, których nie akceptujemy i projektujemy je na swoich najbliższych – między innymi rodzinę. Ten mechanizm projekcji potocznie nazywany jest zasadą Lustra ponieważ umożliwia nam w nim przyjrzeniu się i obnażeniu tego czego sami w sobie widzieć nie chcemy. Więc choć projekcja jest sposobem ego, by pozbyć się tego czego widzieć nie chcemy, jest też możliwością przyjrzenia się temu w lustrze – naszych bliskich.

Poniżej przytaczam fragment książki mojego autorstwa „Autopilot Podświadomości” (do kupienia tutaj) w której opisuje dokładnie zasadę Lustra.

Zasada Lustra

Lustro:

 • Pokazuje jaki jesteś
 • Pokazuje jaki masz program (przekonanie)
 • Informuje o przeniesieniu emocji z jednej osoby na drugą

Koncepcja lustra opiera się o proste założenie, które to mówi, że wszystko czego doświadczamy w życiu fizycznym, jakich ludzi spotykamy, jak jesteśmy przez nich traktowani i jak reagujemy na nich oraz sytuacje które nas spotykają są jedynie odbiciem naszego wewnętrznego życia, naszych podświadomych programów.

Wniosek z tego taki, że bardzo często negatywne cechy jakim ludziom przypisujemy, wcale nie są ich cechami, oni wcale tacy nie są. Natomiast w Twoich oczach są dokładnie tacy jaki Ty sam jesteś.

Przede wszystkim bądź świadomy, że kiedy kogoś osądzasz, oceniasz, krytykujesz, wyśmiewasz, ilekroć ktoś w jakiś sposób prowokuje w tobie gniew, niechęć bądź zniecierpliwienie, zawsze wtedy dokonujesz projekcji własnych wypartych emocji. W rzeczywistości ta osoba prawdopodobnie wcale nie posiada takich cech jakie jej przypisujesz, to TY posiadasz te cechy. Równie łatwo dostrzegamy w ludziach niedociągnięcia, wytykamy im wady i braki. Czy jednak osoba w pełni akceptująca siebie, ze zdrową samooceną ma potrzebę to robić? Oczywiście nie. Zauważamy niedociągnięcia innych ponieważ wywołują w nas niekomfortowe uczucia, przywołują przekonania podtrzymujące niskie poczucie własnej wartości, z jakimi nie umiemy sobie poradzić, jakie wypieramy ze świadomości i chcemy udawać przed sobą, że jesteśmy doskonali. Zwróć uwagę, że inni wcale mogą nie podzielać twojego zdania lub nawet czegoś nie zauważać, mogą także dokonywać własnych projekcji, bądź projekcji zbliżonych do twoich. Świat jest tylko odbiciem naszych myśli i to co w nim dostrzegamy opisuje nasze wnętrze.

Pomyśl teraz o ludziach i sytuacjach które wywołują u Ciebie negatywne emocje, tj. gniew, zdenerwowanie, lęk, brak akceptacji lub jakiekolwiek inne.

Wyobraź sobie…

A teraz wyobraź sobie, że każdy z tych ludzi czy też sytuacji są lusterkiem w którym odpijają się Twoje przekonania.

 • Jeśli bałagan u syna wywołuje u Ciebie emocjonalne zdenerwowanie, to być może, to w Tobie tkwi przekonanie, że musisz zawsze dbać o czystość, by inni Cie tolerowali.
 • Może się denerwujesz jak ktoś popełnia byki ortograficzne, bo w sobie nie akceptujesz i nie tolerujesz popełnianych błędów ortograficznych.
 • Jesteś zazdrosna i zła na swojego męża za to, że uśmiecha się do ludzi i miło z nimi rozmawia, ponieważ podświadomie sama nie potrafisz okazywać serdeczności.
 • Jesteś zła na partnera, bo na imprezach nie jest szczególnie rozrywkowy i towarzyski, a tak naprawdę, to Ty sama byś chciała być bardziej rozrywkowa.
 • Kobiety z nadwagą napawają Cię odrazą i zniesmaczeniem , choć to Ty masz przekonanie, że by podobać się innym, to trzeba mieć rozmiar 36 i wiecznie się odchudzasz.
 • Jeśli idąc ulicą boisz się, że może ktoś wyrządzić Ci krzywdę, to być może jest to odbicie agresji która tkwi w Tobie.
 • Brakuje Ci miłości w życiu, spotykasz jedynie osoby, które Cię ranią lub wykorzystują – wejrzyj w siebie, może masz przekonanie które mówi, że miłość, to cierpienie.
 • Spotykasz ludzi którzy Cie nie szanują, a w głębi masz przekonanie, mówiące o tym, że nie zasługujesz na szacunek, bo nie robisz tego, czego się od Ciebie oczekuje.

 

Jeśli nie akceptujesz w sobie pewnych zachowań, tj. agresja, lęk, złość, brak akceptacji siebie itp., mogłeś je wyprzeć ze świadomości, jednak z godnie z zasadą lustra, będziesz wchodzić w sytuacje i spotykać ludzi u których znajdziesz właśnie te cechy, te zachowania, ten sposób bycia, postępowania, a nawet mówienia i ubierania się, jeśli tylko w swojej podświadomości będziesz miał z tym problem.

I paradoksalnie jest to bardzo dobra wiadomość. To wszystko nie dzieje się po to, byś miał złe życie, a jedynie pokazuje Ci z czym sobie nie radzisz, tak byś mógł się zmienić, stawić czoło wewnętrznym ograniczeniom i poprawić jakość życia!

Od dzisiaj pamiętaj! Za każdym razem jak skonfrontujesz się z sytuacją bądź osobą, która wywołuje u Ciebie silnie emocje lub jesteś traktowany w sposób który byś nie chciał, to jest to odbicie czegoś w Tobie, co chce ci przekazać ważną informację o Twoich przekonaniach.

Zadaj sobie wtedy pytanie:

Co on mi pokazuje tym zachowaniem? Co jego zachowanie chce mi powiedzieć o sobie?

 

Jak zastosować technikę Lustra w praktyce?

Zastanów się czy jest w twoim otoczeniu ktoś kogo nie lubisz, kto cię denerwuje, drażni lub wywołuje w tobie inne emocje. Może to być także sytuacja, z jaką sobie nie radzisz.

 1. Co najbardziej przeszkadza ci w tej osobie lub w danej sytuacji?
 2. Skup się na konkretnych cechach lub emocjach jakie odczuwasz. Zastanów się co przekazuje ci ta osoba?
 3. Jakie sytuacje, wspomnienia przychodzą ci na myśl kiedy odczuwasz swoje rozdrażnienie?
 4. Dlaczego tak bardzo cię to irytuje, drażni, niepokoi?
 5. Do czego wracasz myślą?
 6. Zapisz to wszystko a następnie wyodrębnij z tych notatek konkretne przekonania z którymi będziesz mógł później pracować. Techniki zmiany przekonań i pracy z emocjami znajdziesz w mojej książce „Autopilot Podświadomości” (do kupienia tutaj)
“Ludzie myślą, że bratnia dusza to twoje idealne dopasowanie i tego właśnie każdy chce. Jednak prawdziwa bratnia dusza jest twoim lustrem, osobą pokazującą ci wszystko co cię hamuje, osobą która sprowadza twą uwagę na ciebie abyś mógł/mogła zmienić swe życie. Prawdziwa bratnia dusza jest prawdopodobnie najważniejszą osobą jaką kiedykolwiek spotkasz, ponieważ wyburzy ona twe ściany i plaśnie cię abyś się przebudził/a. Celem bratniej duszy jest tobą wstrząsnąć, rozszarpać trochę twoje Ego, ukazać ci twe przeszkody i uzależnienia, złamać ci serce aby się otworzyło na wpuszczenie nowego światła, uczynić cię tak bardzo poza kontrolą, abyś transformował/a swe życie.” -Elizabeth Gilbert

 

(Visited 434 times, 3 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Różnica pokoleń Kiedyś jedna epoka trwała kilkaset lat, w której…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: