rodzina

 

Forma relacji rodzinnych podlega ewolucji. Niegdyś, to plemię stanowiło rodzinę. Kobiety wspierając się wzajemnie dbały o domowe ognisko, wspólnie wychowywały dzieci. Mężczyźni troszczyli się o to, by nie zabrakło pożywienia. Osoby starsze, były szczególnie szanowane, ze względu na życiową mądrość. Ludzie żyli blisko natury i korzystali z jej mądrości. Dziś rodzina wygląda zupełnie inaczej. Co się zmieniło? Niemal wszystko.

 

Rodzina i zmiany na przestrzeni lat

Świat pędzi. Dziś większość osób żyje w ciągłym biegu. Dopóki jedna osoba, była w stanie zarobić na rodzinę, życie było łatwiejsze. Emancypacja kobiet doprowadziła do zatarcia różnic między płciami. Wszyscy mają te same obowiązki. Sprostanie wyzwaniom w postaci pracy zawodowej, wypełnianie obowiązków domowych, wychowywanie dzieci, jest trudne. W większości przypadków obowiązkami domowymi zajmują się kobiety. Ciągłe zmęczenie prowadzi do frustracji, żalu do męża, kłótni, braku ochoty na bliskość fizyczną. Z powodu niezadowolenia z sytuacji życiowej, mogą pojawiać się nałogi. Niedoceniani mężczyźni, niekochane kobiety, zaniedbywane emocjonalnie dzieci, to smutna rzeczywistość w wielu rodzinach.

 

Więcej smartfonów, mniej bliskości

Pojawienie się telewizorów dało możliwość ucieczki zmęczonym życiem umysłom. Facebook i Instagram zapewniają rozrywkę młodzieży i dorosłym. Tym samym niejednokrotnie, relacje rodzinne są zaniedbywane na rzecz telewizora, czy portalu, dzięki którym możliwe staje się stawianie oporu przed spędzaniem czasu z rodziną. Kondycja seksualna spada. Wyobrażenia vs rzeczywistość, zmęczenie, stres, wyimaginowane fantazje seksualne, wszystko to prowadzi do napięcia i niezadowolenia z tego, co aktualnie jest, a co za tym idzie nieudanego życia seksualnego w związku.

 

Czerpanie z tradycji

Na terenach wiejskich można jeszcze zaobserwować kultywowanie wartości rodzinnych. Podtrzymanie tradycji, wspólnie wykonywane czynności (rytuały), takie jak wspólne jedzenie przy stole, spotykanie się w niedzielę w większym gronie, ciocie w całej wsi.  Dzieci biegające po lasach i polach.

 

Samotność w rodzinie

Coraz częściej rodzinom towarzyszy “samotność wśród bliskich”. Doprowadza do tego egoizm jednostek, brak wyrozumiałości dla odmienności oraz izolacja. W miastach żyjemy w ogromnych domach (blokach), każdy w swojej klatce. Zmęczeni są dziadkowie, zmęczeni są rodzice. Dziadkowie niechętnie pomagają przy wnukach. Czują się samotni. Kobiety po urodzeniu dziecka, często same tkwią całymi dniami z dzieckiem w mieszkaniu, czekając na przybycie męża zmęczonego pracą. Będąc same płaczą po kątach, wpadają w depresje. Dzieci, które nie mają ciepła, nie czują głębokiej więzi z rodzicami. Zamiast spędzać czas z bliskimi grają na PSP lub oglądają bajki na smartfonach. Brak wpajania rodzinnych wartości w wieku dziecięcym może doprowadzić do tego, że Ci z których mądrości niegdyś korzystaliśmy, trafią do domów starców.

 

Wyjątki potwierdzają regułę

Oczywiście są wyjątki. Zapewne wciąż jest wiele kochających rodzin. Członkowie spędzają ze sobą czas. Rodzice dają swoją uwagę dzieciom. W żadnej rodzinie nie jest idealnie. Prawdopodobnie zawsze będą pojawiały się jakieś przeciwności losu, jednak mając obok siebie bliskich łatwiej jest przetrwać nawet największe życiowe zawirowania.

 

Co możemy zrobić, by w naszej rodzinie było lepiej?

?Szanujmy swoje potrzeby, patrzmy na to czego pragną inne osoby, nie tylko my sami;

?Dbajmy o siebie. Nie bagatelizujmy problemów bliskich. Dajmy im czas i uwagę. Wysłuchajmy, gdy mają coś do powiedzenia. Gdy jest im źle, przytulmy ich do serca;

?Bawmy się z dziećmi, czytajmy im książki;

?Dorośle rozwiązujmy konflikty za pomocą spokojnej rozmowy, bez uników i ucieczek;

?Nie trzymajmy w sobie żalu i nie wypominajmy “błędów” z przeszłości, które zostały przebaczone;

?Spędzajmy razem czas. Miejmy rytuały, takie jak wypady do kina, rodzinne spacery do lasu, czy wspólne wyjazdy nad jezioro.

 

Ideałem miłości w rodzinie według Bogdana Wojciszke jest Agape.  Forma spotykana niezwykle rzadko lub wcale 🙂 Jej założeniem jest obdarowywanie partnera i dziecka wszystkim co najlepsze. Nie bez znaczenia jest podobne podejście do relacji również drugiej strony. Kiedy wszyscy chcą brać, pojawia się brak i konflikty. Kiedy wszyscy chcą dawać, pojawia się dostatek i bezwarunkowa miłość ?

 

Relacje z najbliższymi bywają trudne. Uwierz mi twój tata, mama, dziecko, partner są idealni. Wybrałeś ich, by móc rozwijać w sobie zrozumienie, akceptację i miłość. To oni dają Ci możliwość do nauki przebaczania, zaczynania każdego dnia po kłótni, zupełnie od nowa. Kochaj ich i dawaj im to co w Tobie najpiękniejsze, a wszelkie relacje zostaną uzdrowione. Otworzysz serce. Pojawi się szczęście i spełnienie.??

 

 

 

(Visited 55 times, 1 visits today)

Agnieszka Salwa

Jestem miłośniczką rozwoju osobistego. Moje wpisy na blogu nawiązują do psychologii, parapsychologii oraz duchowości. Pragnę dzielić się swoim punktem widzenia, podważać przekonania, inspirować. Wzrost świadomości sprawi, że nasz świat stanie się jeszcze piękniejszy ❤️??

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
System Rodzinny Rodzina to nie kilka niezależnie żyjących jednostek egzystujących…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: