Forma relacji rodzinnych podlega ewolucji. Niegdyś, to plemię stanowiło rodzinę. Kobiety wspierając się wzajemnie dbały o domowe ognisko, wspólnie wychowywały dzieci. Mężczyźni troszczyli się o to, by nie zabrakło pożywienia. Osoby starsze, były szczególnie szanowane, ze względu na życiową mądrość. Ludzie żyli blisko natury i korzystali z jej mądrości. Dziś rodzina wygląda zupełnie inaczej. Co się zmieniło? Niemal wszystko.

Rodzina i zmiany na przestrzeni lat

Świat pędzi. Dziś większość osób żyje w ciągłym biegu. Dopóki jedna osoba, była w stanie zarobić na rodzinę, życie było łatwiejsze. Emancypacja kobiet doprowadziła do zatarcia różnic między płciami. Wszyscy mają te same obowiązki. Sprostanie wyzwaniom w postaci pracy zawodowej, wypełnianie obowiązków domowych, wychowywanie dzieci, jest trudne. W większości przypadków obowiązkami domowymi zajmują się kobiety. Ciągłe zmęczenie prowadzi do frustracji, żalu do męża, kłótni, braku ochoty na bliskość fizyczną. Z powodu niezadowolenia z sytuacji życiowej, mogą pojawiać się nałogi. Niedoceniani mężczyźni, niekochane kobiety, zaniedbywane emocjonalnie dzieci, to smutna rzeczywistość w wielu rodzinach.

Więcej smartfonów, mniej bliskości

Pojawienie się telewizorów dało możliwość ucieczki zmęczonym życiem umysłom. Facebook i Instagram zapewniają rozrywkę młodzieży i dorosłym. Tym samym niejednokrotnie, relacje rodzinne są zaniedbywane na rzecz telewizora, czy portalu, dzięki którym możliwe staje się stawianie oporu przed spędzaniem czasu z rodziną. Kondycja seksualna spada. Wyobrażenia vs rzeczywistość, zmęczenie, stres, wyimaginowane fantazje seksualne, wszystko to prowadzi do napięcia i niezadowolenia z tego, co aktualnie jest, a co za tym idzie nieudanego życia seksualnego w związku.

Czerpanie z tradycji

Na terenach wiejskich można jeszcze zaobserwować kultywowanie wartości rodzinnych. Podtrzymanie tradycji, wspólnie wykonywane czynności (rytuały), takie jak wspólne jedzenie przy stole, spotykanie się w niedzielę w większym gronie, ciocie w całej wsi.  Dzieci biegające po lasach i polach.

Samotność w rodzinie

Coraz częściej rodzinom towarzyszy “samotność wśród bliskich”. Doprowadza do tego egoizm jednostek, brak wyrozumiałości dla odmienności oraz izolacja. W miastach żyjemy w ogromnych domach (blokach), każdy w swojej klatce. Zmęczeni są dziadkowie, zmęczeni są rodzice. Dziadkowie niechętnie pomagają przy wnukach. Czują się samotni. Kobiety po urodzeniu dziecka, często same tkwią całymi dniami z dzieckiem w mieszkaniu, czekając na przybycie męża zmęczonego pracą. Będąc same płaczą po kątach, wpadają w depresje. Dzieci, które nie mają ciepła, nie czują głębokiej więzi z rodzicami. Zamiast spędzać czas z bliskimi grają na PSP lub oglądają bajki na smartfonach. Brak wpajania rodzinnych wartości w wieku dziecięcym może doprowadzić do tego, że Ci z których mądrości niegdyś korzystaliśmy, trafią do domów starców.

Wyjątki potwierdzają regułę

Oczywiście są wyjątki. Zapewne wciąż jest wiele kochających rodzin. Członkowie spędzają ze sobą czas. Rodzice dają swoją uwagę dzieciom. W żadnej rodzinie nie jest idealnie. Prawdopodobnie zawsze będą pojawiały się jakieś przeciwności losu, jednak mając obok siebie bliskich łatwiej jest przetrwać nawet największe życiowe zawirowania.

Co możemy zrobić, by w naszej rodzinie było lepiej?

?Szanujmy swoje potrzeby, patrzmy na to czego pragną inne osoby, nie tylko my sami;

?Dbajmy o siebie. Nie bagatelizujmy problemów bliskich. Dajmy im czas i uwagę. Wysłuchajmy, gdy mają coś do powiedzenia. Gdy jest im źle, przytulmy ich do serca;

?Bawmy się z dziećmi, czytajmy im książki;

?Dorośle rozwiązujmy konflikty za pomocą spokojnej rozmowy, bez uników i ucieczek;

?Nie trzymajmy w sobie żalu i nie wypominajmy “błędów” z przeszłości, które zostały przebaczone;

?Spędzajmy razem czas. Miejmy rytuały, takie jak wypady do kina, rodzinne spacery do lasu, czy wspólne wyjazdy nad jezioro.

Ideałem miłości w rodzinie według Bogdana Wojciszke jest Agape.  Forma spotykana niezwykle rzadko lub wcale 🙂 Jej założeniem jest obdarowywanie partnera i dziecka wszystkim co najlepsze. Nie bez znaczenia jest podobne podejście do relacji również drugiej strony. Kiedy wszyscy chcą brać, pojawia się brak i konflikty. Kiedy wszyscy chcą dawać, pojawia się dostatek i bezwarunkowa miłość ?

Relacje z najbliższymi bywają trudne. Uwierz mi twój tata, mama, dziecko, partner są idealni. Wybrałeś ich, by móc rozwijać w sobie zrozumienie, akceptację i miłość. To oni dają Ci możliwość do nauki przebaczania, zaczynania każdego dnia po kłótni, zupełnie od nowa. Kochaj ich i dawaj im to co w Tobie najpiękniejsze, a wszelkie relacje zostaną uzdrowione. Otworzysz serce. Pojawi się szczęście i spełnienie.??

Recommended
Rozstanie bywa nieuniknione. Dlaczego do niego dochodzi? Jakie sytuacje prowadzą…