Wiele ludzkich zmartwień pochodzi z zaniżonego poczucia własnej wartości. Często nie uświadamiamy sobie jak wielkie znaczenie ma dla naszego życia postrzegania własnej osoby. Widzimy innych ludzi, jako źródło naszych zmartwień i smutków. Czy słusznie? Absolutnie nie! Wyłącznie my sami decydujemy o tym, jakie emocje wyzwoli w nas sytuacja, w której uczestniczymy.

Smutek spowodowany postawą przegranego

Gdy postrzegamy życie z pozycji przegranego, cały świat wydaje się straszny, ludzie są źli. Twierdzimy, że nie ma sensu podejmować działań, ponieważ i tak nam się nie powiedzie. (Przeczytaj Lekcję 4 sposoby traktowania siebie i innych). Świat, czy ludzie posiadają zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy. To w jaki sposób reagujemy na fakty, ma znaczenie. Gdy podchodzimy do zdarzeń z pełną akceptacją, jedyne co odczuwamy to spokój, radość i miłość. Niestety przegrany nie będzie odczuwał w swoich relacjach tych pozytywnych stanów. Nawet nie będzie miał ochoty spojrzeć na coś co jest piękne, posłuchać wzniosłej melodii, czy konwersować na radosny temat. Będzie wolał znaleźć podobnego sobie i poużalać się, ponarzekać, poobgadywać. Kochani Polacy! Przestańmy narzekać, bierzmy odpowiedzialność za to co nas spotyka. Weźmy życie w swoje ręce.

Relacje z ludźmi

Gdy masz niskie poczucie własnej wartości, podczas rozmów nie wyrażasz swojego zdania w asertywny sposób. Z jakiegoś powodu się wycofujesz. Być może boisz się, że ktoś się na ciebie obrazi, że nie będzie cię lubił, bądź że odejdzie. Odejdzie to trudno, obrazi się ok, jednak kiedy zaczynasz sygnalizować, to co odczuwasz, automatycznie przestajesz krzywdzić siebie. Dyskomfort, smutek, żal, agresja, irytacja, zażenowanie, lęk, odchodzą w niepamięć.

Kiedy pojawia się smutek. Wtedy właśnie wydaje ci się, że ktoś lub coś cię zasmuciło. To ty się zasmuciłeś, tym co ktoś do ciebie powiedział. Jakaś osoba mogła zachować się nieodpowiednio w kontekście ogólnie przyjętych norm. Pamiętaj jednak, że do twoich norm nikt nie musi się dopasować. Każdy ma prawo powiedzieć to, co mu się podoba, a ty masz prawo reagować tak, jak uważasz za stosowne. W kontekście duchowości jedyną reakcją powinno być wybaczenie osobie, która “sprawiła ci smutek”. Ludzie atakują cię tylko dlatego, że jest w tobie coś, co powinieneś dostrzec. Najprawdopodobniej ma to związek z poczuciem własnej wartości. Jeżeli poczujesz się na siłach, wyślij osobie, która wyzwoliła w tobie smutek, swoją miłość. ❤️

Kiedy kochasz siebie, niezależnie od tego co się dzieje na zewnątrz, jesteś spokojny. Nie jest wtedy istotne, co ktoś zrobi. To, czy dotrzyma obietnicy, czy też nie. Czy będzie ci wierny, czy też nie. Czy powie ci coś przykrego, czy tego nie zrobi. W każdej sytuacji zareagujesz spokojem. Zbierzesz wszystkie fakty i zastanowisz się, co odpowiedzieć (bez potrzeby ataku). W przypadku zdrady zastanowisz się, czy taka relacja cię satysfakcjonuje, czy nie. Pamiętaj, jeżeli czujesz, że coś nie jest dla ciebie, że się męczysz, zmień to. Znajdź nową pracę, rozstań się z partnerem.

Zmiana nastawienia

Kiedy zmienisz nastawienie do siebie, będziesz miał siłę do tego, by wziąć odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w Twoim życiu. Zaczniesz bardziej świadomie funkcjonować. Przestaniesz mieć oczekiwania wobec innych osób. W związku to ty będziesz tworzył swój związek z drugą osobą, a partner będzie odpowiedzialny za tworzenie związku z tobą. Jeśli jeszcze nie czytałeś zachęcam cię do przeczytania lekcji Bartka: Rzecz fundamentalna: Kochaj samego siebie!

Kiedy zaczniesz zauważać siebie, dbać o swoje dobro, smutek coraz rzadziej będzie się pojawiał. Jeśli przyjdzie do ciebie, nie wypędzaj go. Pozwól, by posiedział obok ciebie, przyjrzyj mu się. Zapytaj go dlaczego przyszedł i czego pragnie. Jaka jego potrzeba nie jest zaspokajana? Powiedz mu, że go kochasz. Pomyśl: “Wysyłam miłość do źródła mojego smutku”. Z czasem wypłynie z ciebie ostatnia kropla smutku i pozostanie w tobie wyłącznie spokój.

Kochaj siebie, realizuj swoje plany, rób to co postanowisz, nie chodź na kompromis. Żyj takim życiem, jakiego pragniesz ❤️

Recommended
Seksualność może być doświadczana na różnych poziomach świadomości. Niezrozumienie istoty…