Wielu ludzi ma problemy z umiejętnym radzeniem sobie i wyrażaniem złości. Jest to o tyle silna emocja, że skutecznie potrafi zawładnąć świadomością przejmując kontrolę nad zachowaniem i bez odpowiedniego wytrenowania mocy świadomości jest prawie niemożliwe, by nie pozwolić jej zawładnąć, gdy zaczyna się pojawiać. Może być ci znanym z doświadczenia zrobienie lub powiedzenia czegoś, czego potem żałowałeś i zachodziłeś w głowie dlaczego tak postąpiłeś. Złość przejęła kontrolę nad tobą.
Sposoby wyrażania złości
By nauczyć się sposobów radzenia sobie z napływającą złością, należy najpierw uświadomić sobie w jaki sposób jest wyrażana:
- Pasywny – charakteryzuje się tłumieniem złości, autoagresją, zatrzymywaniem uczuć dla siebie, brakiem działania, które mogłyby wpłynąć pozytywnie lub rozwiązać sytuacje w której pojawiła się złość. Taki sposób wyrażania może prowadzić do dolegliwości psychosomatycznych, jak ból głowy, karku czy ogólne napięcie mięśniowe.
- Agresywny – czyli jawny i najczęściej zewnętrzny w formie ataku słownego, kłótni, obrażania, krytykowania, hejtowania, trolingu, aż po przemoc fizyczną, wyżywanie się, defastacje itp.
- Pasywno-agresywny – ukryty gniew, często schowany za udawaną serdecznością, hipokryzją czy sarkazmem. Przeczytaj o tym więcej w Lekcji: Pasywna, ukryta i utajona agresja.
- Asertywny – jedyny konstruktywny i skuteczny sposób wyrażania gniewu i złości. Charakteryzuje się asertywnością, postawą wygrany – wygrany i koncentracją na rozwiązanie konfliktu. Może przejawiać się w formie wyładowania agresji przez sport zamiast kłótnie, wypłakanie do poduszki zamiast obrażanie lub rozmowę opartą na faktach, oraz potrzebach i szacunku do wszystkich, których dotyczy sytuacja. Przeczytaj Lekcje: Sposoby rozwiązywania konfliktów
Radzenie sobie ze złością
Najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście zajęcie się ich źródłem (przeczytaj kilka ostatnich lekcji) i przekroczenie całej energii złości tak, by już się po prostu nie pojawiała. Konkretne sposoby na to opiszę w kolejnych lekcjach. Dopóki jednak się od niej nie uwolnimy warto znać kilka sposobów pozwalających na skuteczne i asertywne radzenie sobie z nią.
- Przyswój i naucz się zasad asertywności.
- Naucz się skutecznej komunikacji. Więcej o tym będziemy pisać w nadchodzących miesiącach.
- Naucz się i posługuj 7 nawykami skutecznego działania
- Ćwicz swoją uważność i świadomość. To pozwoli ci skuteczniej oddzielać siebie od uczucia złości. Wtedy gdy nadejdzie, nie zawładnie tobą i nie przejmie kontroli. Będziesz mógł ją obserwować bez jej agresywnego egzekwowania.
- Rozładuj złość. Biegaj, ćwicz aerobik, wyżyj się na poduszce, wypłacz złość, wyraź ją głośno słowami np. do wyobrażonej osoby na pustym krześle, wykrzycz złość w lesie. Jeśli jesteś np. w biurze i nie możesz sobie pozwolić na takie formy ekspresji, weź kilka kartek i podrzyj je energicznie i zrób kilka głębokich energetycznych i oczyszczających oddechów.
- Posłuchaj relaksującej muzyki, obejrzyj dobra komedię.
- Wymyśl dodatkowe sposoby działające najlepiej dla ciebie. Może już takie masz? Jak tak, to będę wdzięczny jak się nim podzielisz.
Podobne posty, które mogą Cie zainteresować:
- Recenzja gry rozwijającej intuicję – INTUITION.vision - Październik 9, 2017
- 153 Lekcja Miłości: Wyzwanie#7 Bądź otwarty. Akceptacja i poddanie kluczem do wewnętrznej mocy! - Czerwiec 23, 2017
- 152 Lekcja Miłości: Wyzwanie #6: Bądź Miłością - Czerwiec 22, 2017
- 151 Lekcja Miłości: Wyzwanie #5 Bądź wybaczający - Czerwiec 21, 2017
- 150 Lekcja Miłości: Wyzwanie #4 Bądź wdzięczny. Wdzięczność, to najtańszy bilet do szczęścia. - Czerwiec 10, 2017