strach

Poziomy lęku

Przez ostatnie dni do wczoraj, pisaliśmy o winie, wstydzie, żalu i depresji, które odnoszą się i odzwierciedlają przeszłość. Natomiast strach i lęk zawsze jest związany z oczekiwaniem przyszłości.

Można wyróżnić 3 poziomy lęku:

  1. Pierwszy dotyczy lęku w konkretnych sytuacjach, które mogą (ale nie muszą) zdarzyć się w przyszłości (np. napad, śmierć kogoś bliskiego, choroba, wojna, utrata pieniędzy itd.) lub lęku przed podjęciem jakiejś czynności (pójście na rozmowę kwalifikacyjną, odebranie telefonu, umówienie się na randkę).
  2. Drugi poziom nie dotyczy już zewnętrznej sytuacji i jej irracjonalnej interpretacji wywołującej lęk, a przekonania o samym sobie i o tym jak konfrontacja ze zdarzeniem wpłynie na ciebie, twoje emocje i postrzeganie samego siebie na powierzchownym poziomie (lęk przed odrzuceniem, oceną, wyśmianiem, krytyką).
  3. Trzeci poziom, to uogólnione pole strachu, poziom świadomości strachu, który można zamknąć w kilku bardzo fundamentalnych i głęboko w psychice zakorzenionych nieświadomych przekonań o sobie i świecie jak „nie poradzę sobie”, „jestem bezwartościowy”, „jestem gorszy od innych” czy „świat jest niebezpieczny”.

To z tego poziomu i kilku bardzo głębokich przekonań powstałych w pierwszych latach życia, powstają wszystkie dorosłe lęki i ograniczenia. By trwale uwolnić się od strachu trzeba zająć się tymi właśnie fundamentalnymi ale irracjonalnymi przekonaniami w które uwierzyliśmy, a które nie są prawdziwe. Jak to zrobić będziemy pisać w kolejnych lekcjach. Proces jest prosty ale nie jest łatwy, co oznacza, że potrzeba długiej i systematycznej pracy, by uwolnić cały nagromadzony przez lata, w większości nieświadomy lęk, którego zewnętrzny przejaw w formie strachu przed czymś, jest tylko wierzchołkiem góry lodowej strachu schowanej pod powierzchnią świadomości.

Lęk przed lękiem

Gdy kilkukrotnie doświadczymy lęku związanego z jakąś sytuacją, to potem zaczynamy bać się samego pojawienia się lęku. Gdy z kolei zostanie to uogólnione do całego życia, to przeradza się on w chroniczny lęk przyczepiający się do wszystkiego jak pijawka. Wtedy wszystko w życiu może wydawać się straszne, włącznie doznawanie samego strachu przed którym czuje się potężny opór. Obawa i opór przed pojawieniem się po raz kolejny lęku, jednak go jeszcze bardziej wzmacnia, potęgując wszystkie psycho-fizyczne objawy. Te z kolei znowu są interpretowane jako katastroficzne, i jak w błędnym kole, same siebie potęgując w końcu doprowadzają do ataków paniki. Potem cykl zaczyna się od nowa, za każdym razem się umacniając.

Dlatego też przy przekraczaniu strachu i uwalnianiu się od lęku ważnym jest tak naprawdę zajęcie się samym strachem przed strachem, który gdy zostanie uwolniony, to sam lęk nie będzie już stanowił takiego problemu.

“Gdy przestajemy się go [strachu] już bać, staje się on bardzo prostą sprawą. Czy to nie strach przed strachem był problemem? Człowiek boi się strachu, podobnie jak osoba idąca do dentysty boi się bólu; to jest początkowy strach…” – D. R. Hawkins

 

(Visited 865 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Ewolucyjny strach Strach jest naturalnym, podstawowym mechanizmem wbudowanym w mózg…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: