strach

Ewolucyjny strach

Strach jest naturalnym, podstawowym mechanizmem wbudowanym w mózg każdego żywego organizmu jako systemu obronnego warunkującego możliwość przetrwania danego organizmu w czasach, gdy zagrożenie fizyczne było bardzo realne w każdym momencie. U ludzi z czasem został przetworzony dzięki zdolnościom poznawczym w formę, która ma abstrakcyjne znaczenie i nie musi dotyczyć fizycznego zagrożenia. Zdolności wyobrażania, marzenia, analizowania i abstrakcyjnego posługiwania się czasem (przeszłość i przyszłość) przyniosła wręcz nieskończone możliwości i różnorodność mechanizmów poznawczych, odnoszących się zarówno do prawdziwych jak i iluzorycznych warunków, a ich interpretacja (ocena) pozwala na tryliardy możliwych obiektów, na które projektowany jest strach.

Poziom świadomości strachu

Strach i lęk same w sobie są emocjami ale gdy zdominują styl życia i postrzeganie świata świadczy to o „podłączeniu” się do ogólnie przyjętego poziomu strachu, który przejmuje nieświadomie kontrolę nad całym życiem, jego funkcjonowaniem, sposobem myślenia, emocjami i zachowaniami.

Świat lęku

Łatwo zauważyć, że strach przed różnego rodzajami zagrożeniem (zarówno fizycznymi jak i mentalnymi) napędza większość świata i jest przyczyną oraz motywacją do działania. Boimy się być zaatakowani przez drugą osobę, przez inny kraj, boimy się starości, biedy, nieatrakcyjności. Boimy się oceny innych, wyjść na głupków, boimy się spełniać marzenia, zagadać do dziewczyny, zmienić pracę, przeprowadzić się itd. Lista rzeczy, których się boimy nie ma końca. Jeśli się przyjrzysz zauważysz, że znaczna część współczesnych przedsięwzięć ma na celu usunąć ten strach w sposób zewnętrzny (lepsze wojsko, siłownia, sport, dochodowy biznes, operacje plastyczne, kursy uwodzenia, modne ubrania itd.)

„Z perspektywy tego poziomu świat wydaje się niebezpieczny, przepełniony pułapkami i zagrożeniami. (…) Rozprzestrzenianie się lęków jest tak nieograniczone, jak na to pozwala ludzka wyobraźnia. Gdy ktoś raz skupi się na strachu, zaczyna się on karmić niekończącą się spiralą strasznych wydarzeń świata. Strach przeradza się w obsesję, która może przybrać każdą postać, np. strach przed utratą związku prowadzi do zazdrości oraz chronicznie podwyższonego poziomu stresu. Myślenie przepełnione strachem może urosnąć do rangi paranoi lub spowodować wykształcenie się nerwicowych mechanizmów obronnych, a z powodu swej zaraźliwości stać się tendencją dominującą w społeczeństwie” – D. R. Hawkins

 

Gdy odnosimy funkcjonowanie naszego życia do pola energii strachu, nasz lęk może przyłączyć się do wszystkiego na czym się skupiamy, a co w jakiś sposób jest dla nas istotne. O czym tylko pomyślimy, nowy samochód, podróż, zmiana pracy, otworzenie własnego biznesu czy cokolwiek innego, od razu może zostać zabarwione strachem i wszystkimi konsekwencjami z tym związanymi (np. racjonalizowanie dlaczego nie powinienem tego robić, wyobrażenia katastrofy itd.)

lęk

Przejawy irracjonalnego lęku

Patologiczny, niezdrowy i irracjonalny lęk przejawia się na wiele sposobów: pod postaciom nerwic lękowych, fobii, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zespołu stresu pourazowego, zahamowań, obaw różnego rodzaju, czy nadużywaniu zachowań kompensacyjnych mających przykryć ogólny lęk, jak np. uzależnienia od różnych substancji.

Przekraczanie strachu

Jest wiele skutecznych narzędzi uwalniania się od strachu, którymi przez najbliższe tygodnie będziemy się z wami dzielić, dostarczając z jednej strony podstawowych informacji potrzebnych do uświadomienia sobie istoty strachu i koniecznej postawy oraz świadomości potrzebnej do jego przekroczenia, a z drugiej konkretnych, prostych technik zaczerpniętych z psychologii, duchowości i zdrowia fizycznego w myśl maksymy, że żeby wyzdrowieć trzeba zająć się uzdrawianiem na wszystkich trzech poziomach funkcjonowania człowieka: poziomie fizycznym, poziomie umysłowym i poziomie duchowym (ciało, umysł, dusza) – jednym słowem CUD ?

 

(Visited 913 times, 1 visits today)

Bartłomiej Raczkowski

Na co dzień korzystam z wyuczonych narzędzi psychologicznych i duchowych, by skutecznie uwalniać się od swoich ograniczeń i pomagać w tym innym. Jako wykształcony trener osobowości, terapeuta psychologiczny, life coach i uczestnik wielu psychologicznych kursów poznałem i opanowałem dziesiątki technik pracy z umysłem. Natomiast jako student metafizycznego kursu bezwarunkowej miłości, praktyk medytacji, uczestnik kursów duchowego rozwoju, pasjonat duchowej literatury, poznałem i wciąż poznaję techniki pracy na najgłębszych poziomach umysłu, których nie zawaham się użyć 🙂 ?

Więcej o mnie
Wyświetl wszystkie posty
Recommended
Wiele ludzkich zmartwień pochodzi z zaniżonego poczucia własnej wartości. Często…
Dołącz do Lekcji Miłości
Zapisz się, by otrzymywać informacje o najlepszych artykułach, materiałach i darmowych kursach!
Nikomu nie udostępnimy Twoich danych. Obiecujemy też nie męczyć Cię wieloma mailami :)
Dziękujemy
Sprawdź proszę skrzynkę pocztową. Przesłaliśmy Ci wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu email. Kliknij w wysłany link, byśmy mogli do Ciebie pisać.
Podziel się naszą stroną z innymi: