sztuka kochania

Sztuka Kochania

Czym jest dla nas sztuka kochania? Czy seks może być czymś więcej niż rozładowaniem napięcia poprzez krótkie zbliżenie? Oczywiście, że tak. To nasza decyzja, czy postanowimy pielęgnować i rozwijać tę sferę życiową.

Seks staje się smaczniejszy, gdy darzymy drugą osobę uczuciem. Pragniemy wtedy przyjemności nie tylko dla siebie, ale i dla partnera. Łączymy się ze sobą duchem i ciałem. Z miłością pieścimy partnera, poznajemy jego upodobania, odkrywamy wrażliwe miejsca. Seks nabiera głębszego wymiaru.

“Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej (kliknij) szczegółowo omawia metody, dzięki którym para może osiągnąć spełnienie. Kobieta potrzebuje znacznie więcej czasu na osiągnięcie gotowości do odbycia stosunku.

“Jeżeli w początkowym okresie współżycia nie obudzimy wrażliwości zakończeń nerwowych, które uruchamiają mechanizmy erotogenne, kobieta pozostaje istotą seksualnie niedojrzałą i nie potrafi dać z siebie w chwilach miłości wszystkiego, na co stać jej ciało i psychikę. Cierpliwość i dociekliwość w uczeniu kobiety pieszczot sowicie się opłaca z chwilą, gdy w pełni staje się dla mężczyzny partnerem w miłości.” – M. Wisłocka.

 

Rozmnażamy się od początku istnienia ludzkości. Mamy rozwiniętą literaturę naukową w zakresie seksuologii. Doceniamy piękno ciała. Dbamy o wygląd zewnętrzny bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Mimo to wiele osób pozostaje niezadowolonych z życia seksualnego. Dlaczego? Powodów może być wiele.

  • Lęk przed ciążą
  • Egoizm partnera
  • Brak akceptacji własnego ciała lub brak akceptacji ze strony partnera
  • Nieznajomość potrzeb ciała swojego i partnera
  • Nadmierna kontrola ciała lub sytuacji
  • Słaba kondycja psychofizyczna
  • Postrzeganie współżycia jako czegoś nieczystego

Partner z którym się spotykamy może mieć blokady w ciele uniemożliwiające odczuwanie rozkoszy w postaci orgazmu. U mężczyzn mogą pojawiać się problemy z erekcją lub przedwczesny wytrysk. Wszelkie dysfunkcje są frustrujące dla kochanka. Takiemu partnerowi lub partnerce należy dać czas, być cierpliwym. Z szacunkiem traktować jego ciało, pieścić, dotykać, całować, akceptować. Wasza miłość go uzdrowi. Jego ciało otworzy się przed wami, dzięki czemu wspólnie będziecie mogli zacząć cieszyć się z orgazmów.

Mity na temat seksu

Przedstawię teraz (Bartek) od strony terapeutyczne kilka mitów i iluzji na temat seksu,  które gdy są wyznawane, a często są pod wpływem panującej mody i niewiedzy, to powoli prowadzą do związku w którym panuje dużo niejawnego (albo i jawnego) żalu, rozgoryczenia, braku poczucia własnej wartości, poczucia zranienia, konfliktów, a ostatecznie do zdrad (!) i rozpadu związku.

 

Mit nr 1: W łóżku zawsze trzeba ze sobą szczerze rozmawiać

Nie jest łatwo rozmawiać o sprawach łóżkowych, a jeszcze trudniej wyrażać swoje zastrzeżenia i niespełnienie seksualne, tak żeby nie urazić partnera. Mogą być takie fakty na temat seksu, że szczere bezpośrednie zakomunikowanie ich może głęboko zranić drugą osobę i przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Na przykład szczerym komunikatem mogłyby być słowa: „Naprawdę nie poznałeś, że nigdy nie mam orgazmu, tylko udaję?”. Taki szczery komunikat może być szokiem dla partnera i tylko pogrążyć go bardziej w jego niemocy i wywołać wręcz niechęć do seksu, co z pewnością odbiłoby się też echem w codziennych relacjach. Zamiast więc być bezwzględnie szczerym, komunikuj swoje łóżkowe zastrzeżenia i pragnienia z taktem, np.: „kochanie, następnym razem zanim we mnie wejdziesz spędź więcej czasu na pieszczenie mnie „tam” językiem. Jesteś wtedy taki boski, a mnie to bardzo podnieca, podpowiem ci jak lubię byś to robił”.

Moda na absolutną szczerość w łóżku w obszarze seksualności oznacza zazwyczaj chęć przerzucenia odpowiedzialności za tą sferę  na drugą stronę i narzucenia jej swoich pragnień. Sprawdź czy i ty tak nie masz, jeśli tak, to zacznij świadomie pracować nad zmianą komunikacji. Zastanów się też dlaczego chcesz przerzucać odpowiedzialność za to na swojego partnera (partnerkę)?

 

Mit nr 2. Seks jako kontrakt, który można precyzyjnie ustalić

Modne jest także przekonanie, ze życie łóżkowe można precyzyjnie zaplanować, wynegocjować z partnerem jego zasady i warunki, których przestrzeganie zapewni spełnione życie seksualne i zaspokoi wszystkie pragnienia obojga partnerów. „Ja dla ciebie zrobię to i to, w zamian chcę dostawać to i tamto”. Niestety zgadzanie się na kompromisy (czyli zgadzamy się na coś czego nie chcemy, w zamian dostajemy coś innego) w łóżku przynoszą więcej szkód niż pożytku. Zgadzanie się na coś co nie do końca nam się podoba w ramach umowy wywołuje podświadomie gromadzenie się żalu, złości i niechęci, co prędzej czy później w ten czy inny sposób wyjdzie na wierzch i odbije się na związku.

 

Mit nr 3. Seks jest najważniejszy

Nie jest! W zdrowym dojrzałym związku seks jest dopełnieniem i wyrazem miłości, intymności i więzi miedzy partnerami, a nie ich zamiennikiem. Tak, jest ważny jako właśnie przejaw i sposób utrzymywania miłości, namiętności i intymności, ale ich nie zastąpi. Związki w których seks jest najważniejszy zazwyczaj pozbawione są głębokich więzi, a bez nich związek jest skazany prędzej czy później na porażkę.

 

Mit nr 4. Można się nie godzić na seks

Bardzo popularny mit rozpowszechniany głównie przez tzw. wyzwolone kobiety. Oczywiście każdy ma prawo nie mieć z jakiś względów ochoty na seks i odmówić, i to jest w porządku jednak, gdy taka pojedyncza odmowa przeradza się w chroniczne zachowanie, w którym często odmawiamy, jest poważnym sygnałem by się przyjrzeć temu co się dzieje miedzy partnerami. Odmowa zbliżenia dla osoby, która go pragnie zawsze jest frustrująca i gdy to uczucie się potęguje (przez wielokrotne odmowy) prowadzi do głębokich uraz i żalu. Ważnym jest też sobie zadanie pytanie przez osobę odmawiającą dlaczego po raz kolejny nie ma ochoty (siły lub czasu – które zazwyczaj są tylko wymówką)?

 

Mit nr 5. Trzeba realizować wszystkie swoje seksualne fantazje

W związku opartym o seks, którego szybki koniec jest pewny, ten mit może spełniać swoją rolę (stać się prawdą) i być do pewnego czasu satysfakcjonujący jednak my mówimy o mitach w kontekście zdrowego, dojrzałego i trwałego związku opartego o miłość i więzy intymne. W takim związku to przekonanie nie spełni swojej roli ponieważ związek staje się swego rodzaju miejscem do zaspokajania prymitywnych pragnień i fantazji (często bo są modne lub dla sprawdzenia siebie, chwalenia się przed znajomymi lub z powodu stagnacji, niezadowolenia, próby podwyższenia swojej wartości itp. – niezdrowych powodów może być wiele) i nie ma nic wspólnego potrzebami doświadczania głębokich relacji z partnerem poprzez seksualność, która przestaje być rodeo w której ujeżdża się byka, a staje się tańcem dwóch idealnie rezonujących ze sobą łabędzi.

 

Mit nr 6. Seks to umiejętność, którą się doskonali i którą się kontroluje

Choć z doświadczeniem umiejętności się poprawiają, to nie są istotne same w sobie. W dojrzałym związku seks jest mieszanką spontaniczności, emocji, namiętności, intymności i miłości, a umiejętności schodzą na drugi plan i poprawiają się same jako efekt głębokiego poznania się partnerów, nie tylko na poziomie swoich ciał ale przede wszystkim na poziomie synchronizacji emocji, ekspresji i wzajemnego wyczucia wrażliwości oraz zbudowanej świadomie więzi między sobą. Tego żadne wyuczone techniczne umiejętności nie zastąpią. Mogą być niezwykle pomocne w relacjach opartych na seksie, których głównym celem jest powierzchowne zaspokojenie potrzeb, ale w związku miłosnym może wręcz przeszkadzać wprowadzając mechaniczność i sztuczność. Miłość zawsze wyraża się spontanicznie jako wynik wcześniej wspomnianych cech.

„Tajemnica erotyki leży poza naszymi wysiłkami i raczej ona panuje nad nami niż my nad nią”  – E. Liszewska

 

Co myślisz o przedstawionych mitach? Podziel się proszę swoim zdaniem.

I czy znasz jeszcze inne obowiązujące mity, które tak naprawdę tylko szkodzą związkowi zamiast go umacniać?

 

Recommended
  Czy mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus?…