Wierność i zdrada

Wierność jest w cenie, a słowo zdrada ma negatywnym wydźwięk. Trudno się dziwić, często to właśnie ona doprowadza do rozpadu związku. Misternie budowana miłość natrafia na trudną do pokonania przeszkodę. Porównajmy związek dwóch osób do lustra. Gdy ma miejsce zdrada, na lustrze pojawia się brud. Relacje stają się mniej klarowne, do związku wkrada się dystans. Atmosfera jest napięta. Kiedy partner dowiaduje się o zdradzie, lustro pęka na kawałki. Można je posklejać, ale już nigdy lustro nie będzie takie samo.

Zdarzają się związki w których partnerzy potrafią sobie wybaczyć zdradę. Sporadycznie zdrada, może umocnić więź, pod warunkiem że partnerzy przetrwają ten czas i uświadomią sobie, że to właśnie oni są dla siebie ważni, nie nikt inny. Niestety w większości przypadków zdrada działa destrukcyjnie.

Do zaistnienia zdrady są potrzebne co najmniej trzy osoby. W efekcie finalnym żadna z nich nie jest usatysfakcjonowana. Bliskość fizyczna daje chwilowe zaspokojenie pożądania, jednak chwilę później pojawia się poczucie winy. Osoba z poza związku również nie czuje się komfortowo. Zwykle ta “trzecia” pragnie, by ukochana osoba była bezustannie przy niej. I tak oto z czasem trzy osoby zamiast odczuwania miłości, schodzą na poziom poczucia winy, żalu lub agresji.

Jeżeli poznałeś swoje zachowania wystarczająco dobrze i wiesz że nie potrafisz być wierny, nie kryj tego. Być może drugą osobę zadowoli propozycja pozostania seks przyjacielem, możliwość spotykania się od czasu do czasu w celu realizacji fantazji, czy też bycia razem i wychodzenia na randki z innymi osobami. W momencie, gdy dwie osoby są zgodne, mogą robić, co im się żywnie podoba.

Jak uniknąć zdrady?

 • Można kochać więcej niż jedną osobę. To najważniejszy punkt, a zarazem najtrudniejszy do zrozumienia i przyjęcia w kontekście związku. Miłość sama w sobie nie ma granic więc nie jest przypisana tylko do jednej, wyjątkowej osoby, nie jest też emocją, którą czujesz do tej osoby. Miłość to sposób patrzenia na daną osobę. Możesz więc kochać kilka osób na raz, będą w związku tylko z jedną. Dlaczego? Ponieważ związek, to nie tylko miłość, to także emocjonalna więź, intymność, seks, wspólne wartości, cele, pasje. Związek to decyzja, by dzielić to wszystko i stworzyć przestrzeń o nazwie MY. Natomiast możesz kochać i inne osoby, w sposób platoniczny, bez budowania MY (zawierających wcześniej wymienione elementy – w tym seksu). Mając tego świadomość rozumiesz, że kochanie innych ludzi nie oznacza, że sypiasz z każdym z nich. Seks, to element więzi budowany i rezerwowany dla MY związku, a nie dla Miłości samej w sobie. Zrozum to i bądź tego świadomy, a unikniesz potencjalnej zdrady.
 • Potrzeba bycia potrzebnym. Jak przed chwilą napisałem związek to MY (przeczytaj więcej w 10 etapów związku), a będąc razem chcemy czuć się dla siebie ważni i potrzebni. Jeśli więc chcesz uniknąć potencjalnej zdrady zadbaj o to, by twój partner czuł się potrzebny. Musisz robić to regularnie. Dawaj mu do zrozumienia, zarówno słownie jak i przez różnego rodzaju czynności i zadania, że jest potrzebny, a nawet niezbędny w waszym związku. To zaspokoi jego ego i potrzebę bycia potrzebnym, tym samym nie będzie miał potrzeby szukania swojej ważności w ramionach kogoś innego.
 • Jesteśmy istotami biologicznymi. A każda istota ma emocje, w tym pożądanie i podniecenie, które najczęściej uwarunkowane są biologicznie i na które nie masz wpływu, ani ich nie kontrolujesz. Tak więc podniecenie przy pięknej kobiecie czy ekscytacja męską siłą jest naturalna i nie oznacza zdrady emocjonalnej partnera. Zaakceptujcie w sobie te naturalne instynkty, nie oceniajcie ich, nie róbcie sobie z ich powodów wyrzutów jeśli taką reakcję spostrzeżecie. Możecie natomiast szczerze, bez oceniania o tym porozmawiać, choćby po to, by sprawdzić co konkretnie podnieciło partnera w innej osobie i wykorzystać to dla rozwoju waszego związku. Biologiczne instynkty to jedno – za nie, nie jesteś odpowiedzialny, ale to co z nimi zrobisz już jest zależne od ciebie. Nie oceniaj więc biologii ale skutecznie kontroluj to, co z nimi robisz.

 

 • Unikaj w związku nudy. Jest częstym zapalnikiem prowadzącym do zdrad. Dobry związek, to związek który nieustannie się rozwija, partnerzy w niego inwestują robiąc różne nowe rzeczy, jeżdżąc w nowe miejsca, jedząc nowe potrawy, zaskakując się, robiąc prezenty i setki innych rzeczy. Nie pozwól więc wkraść się nudzie do swojego związku jeśli nie chcesz ryzykować zdradą. Róbcie coś ciekawego przynajmniej raz na tydzień, spróbujcie czegoś nowego raz na miesiąc, wyjedźcie gdzieś wspólnie raz na kilka miesięcy. Bądźcie przy tym jak najbardziej kreatywni, co nie oznacza randki w łodzi podwodnej, wystarczy np. kolacja w nowej restauracji, zamawiając nowe rzeczy. Przeczytaj też lekcję Zasady tworzenia związków intymnych.

 

Jak strzec swojej wierności i zapobiegać zdradzie?

 • Zdecyduj się ostatecznie. Wchodząc w związek wykaż się dojrzałością i po prostu o tym zdecyduj. Zdecyduj się zachować wierność swojej partnerce. Jeśli tego nie potrafisz zrobić nie wchodź w związek lub porozmawiaj o tym z partnerką, by znaleźć rozwiązanie.
 • Zastanów się czy nie jesteś znudzony bardziej sobą niż partnerem. W związku ważna jest równowaga pomiędzy MY i JA. Jeśli twoje JA czyli twoja indywidualność nie jest zaspokojona lub rozwijana, to drogą projekcji możesz przemieszczać te niespełnienie na swoją partnerkę i szukać ekscytacji u kogoś innego choć, to Twoje JA może wiać nudą. Zastanów się więc czy masz pasje którym się poświęcasz, zainteresowania, przyjaciół, cele osobiste i zawodowe którym poświęcasz czas. Ponownie zajrzyj do lekcji Zasady tworzenia więzi intymnych w której pisałem o tym więcej.

 

 • Codziennie dbaj o partnera. Jeśli mieszkacie ze sobą i żyjecie tzw. Codziennością, to możecie o tym szybko zapomnieć. Jesteście zaprzątnięci codziennymi obowiązkami, pracą, dziećmi, domem itd. i zapominacie o sobie. A nie potrzeba wiele – napisz codziennie krótką wiadomość na Messengerze lub smsa pokazująca, że myślisz o partnerze, przytul go bez powodu, doceń jego ubiór, to jaki obiad zrobił, wyręcz go w opłaceniu rachunków, przygotuj za niego śniadanie, posprzątaj za niego, zabierz go do kina, kup kwiatka lub zerwij go z ogrodu, przygotuj mu kąpiel, kup mały prezent, sposobów są setki. Ważnym jest byś wykonał mały gest ale codziennie. To pomoże w zachowaniu więzi i zażyłości, a wtedy nawet przez myśl mu nie przejdzie chęć zdrady.

 

 • Pamiętaj, że seks to nie wszystko. Seks jest wyrazem intymności, więzi i miłości, a nie ich dostarczycielem. Sam seks Ci tego nie zapewni więc potencjalny skok w bok nie da ci nic więcej niż zaspokojenie powierzchownych pragnień, a może głęboko zranić więź, którą miałeś do tej pory. Czy kilka minut podniecenia jest warte zażyłości, intymności i więzi, którą wypracowywałeś przez długi czas? Sam sobie odpowiedz.

 

 • Dbaj o życie płciowe. To, że seks nie jest najważniejszy, nie znaczy, że nie jest ważny w ogóle. Jest. I należy o niego zadbać. Regularność to podstawa, kochając się minimum raz na tydzień utrzymujesz seksualne połączenie i zaspokajasz podstawowe potrzeby. Ważne są też wspólne rozmowy o seksie, potrzebach, preferencjach itp. Przeczytaj więcej w lekcji Seks oraz mity na jego temat.

 

 • Unikaj dłuższej rozłąki. Każda rozłąka trwająca dłużej niż kilka dni odbija się na zbudowanej relacji. Unikaj jej jeśli to możliwe, a jeśli już takie się pojawią zadbaj o to, by w tym czasie codziennie poświecić dłuższą chwilę na innego rodzaju kontakt – telefon, skype, smsy, w których będziecie rozmawiać o bieżących sprawach, ale też o tym jak się czujecie bez siebie.

 

 • Ufaj partnerowi. Zazdrość potrafi zerwać najsilniejsze więzi, jest jak nożyk, który je powoli ale systematycznie przecina aż pękną bez możliwości ich ponownego nawiązania. Zaufanie to podstawa zdrowego związku więc zadbaj o nie. Jego brak może mieć wiele przyczyn, od lęku przed stratą partnera przez brak poczucia własnej wartości, po nieświadomy wyniesiony z dzieciństwa sposób okazywania w ten pokręcony sposób miłości. W tych wypadkach może być potrzebna interwencja specjalisty – terapeuty, psychologa czy coacha. Jeśli potrzebujesz wsparcia w radzeniu sobie z zazdrością lub pomocą na którymkolwiek z innych etapów rozwiązywania problemów i konfliktów, budowania relacji czy wsparcia emocjonalnego, to zapraszamy do zapoznania się z Life & Love Coaching.
Recommended
Sztuka Kochania Czym jest dla nas sztuka kochania? Czy seks…