realizacja celu

Zaplanuj swój cel

  • Cel powinien mieć wydźwięk pozytywny. Istotne jest sformułowanie swojego celu w sposób, który będzie wspierający dla ciebie i twojej podświadomości. Więc np. Zacznę spędzać więcej czasu wśród ludzi, zamiast przestanę być takim odludkiem.
  • Ustal co jest dla ciebie istotne, co byś chciał osiągnąć. Jakie korzyści będą wynikały z osiągnięcia celu?
  • Licz na siebie. Ostateczny wynik powinien zależeć od ciebie. Możesz znaleźć osoby, które będą cię wspierać. Dołączenie do grupy osób pracujących nad określonymi umiejętnościami, które jest zmotywowane wzajemnym wsparciem, będzie jak najbardziej ok, jednak pamiętaj, że osiągnięcie celu powinno zależeć głównie od ciebie.
  • Założenia celu mają być realne. Czasami warto zacząć od realizacji rzeczy postrzeganych jako łatwiejsze, które będą prowadzić do zrealizowania większego planu. Przykładowo jeśli chcesz zostać filologiem angielskim, zacznij od uzyskania kolejnych certyfikatów. Informacje nabyte na filologii będą uzupełnieniem zdobytej wiedzy. Znając słabo język i idąc na filologię angielską, możesz się zniechęcić. Nauka historii danego kraju w obcym języku, może okazać się zbyt dużym wyzwaniem, bez solidnych podstaw językowych.
  • Im bardziej cel jest spójny z Tobą, tym łatwiej będzie ci go osiągnąć. Na początku zrób krótki rachunek sumienia. Zastanów się nad tym co byś chciał osiągnąć. Jakie masz w tej chwili zasoby, które pozwalają na zrealizowanie celu. Nad czym jeszcze musisz popracować? Czego ci brakuje. W jaki sposób możesz uzupełnić braki? Być może doskonałym rozwiązaniem będzie kurs, wiedza znaleziona w Internecie, czy szkoła. Zastanów się w jaki sposób możesz zdobyć to, czego ci jeszcze brakuje.

Realizacja celu – systematyczność

Rób mniej, ale bądź systematyczny. Decydując się na zryw, stracisz wiele energii na starcie, co może okazać się zbyt wyczerpujące i doprowadzić do rezygnacji. Już na początku określ ile realnie jesteś w stanie poświęcić czasu na daną rzecz, tak by nie zaniedbywać dotychczasowych obowiązków. Uwzględnij czas na odpoczynek i sen.

Zacznij teraz

Jeżeli chcesz coś zacząć robić, nie odkładaj tego na jutro, czy na poniedziałek. Pewnie z doświadczenia wiesz, że długo w ten sposób można odkładać… Może jest coś co chcesz zrobić od dawna, aczkolwiek nie możesz zacząć i nie wiesz co cię blokuje? Zachęcam cię do wykonania ćwiczenia:

Weź kartkę i długopis i odpowiedz na pytania:

  1. Co będę musiał poświęcić, by zrealizować zamierzony cel? Na co dotychczas wykorzystywałem czas, który teraz ma zostać spożytkowany w inny sposób? Czy naprawdę chcę tej zmiany?
  2. Ile wysiłku będę musiał włożyć w realizację celu? Czy warto?
  3. Co się zmieni w moim życiu, gdy zrealizuje ten cel?
  4. Jakie korzyści przyniesie mi realizacja celu?

Gdy postanowisz, że gra jest warta świeczki, czas zakasać rękawy… 😉

Recommended
Każdy ma swój obraz rzeczywistości Od pierwszych dni życia uczymy…