W ostatnich dniach pisaliśmy długie lekcje i była to głownie teoria, ważna, bo potrzebna do zbudowania świadomości jednak nie dająca konkretnych narzędzi i rozwiązań, które można by wykorzystać w swoim związku, a które dałyby mierzalne efekty w postaci poprawy relacji, pogłębienia więzi, ustrzeżenia się konfliktów lub rozwiązania już istniejących.

 

Dzisiaj trochę to nadrobimy i przedstawimy garść porad i narzędzi z psychologii relacji, dzięki którym będziesz mógł (lub mogła) stworzyć świadome więzy intymne, a tym samym szczęśliwy związek ze swoim partnerem, pogłębić je, lub rozpoznać, że już czas coś zmienić lub się rozstać. A jeśli aktualnie nie jesteś w żadnym związku, zrobienie sugerowanych ćwiczeń pomoże Ci w świadomym określeniu tego jak chcesz by wyglądał Twój związek, co bardziej otworzy Cię na jego przyciągnięcie, bo będąc czegoś świadomym łatwiej jest tym kierować i to osiągnąć. A jeśli się zakochasz – to nie będzie już wielka niewiadoma, ponieważ rozpoznasz, że jest to konsekwencja zaspokojenia potrzeb, które już Ci są znane, a nie jak do tej pory były ukryte.

 

1. Określ potrzeby, których zaspokojenia oczekujesz

 • Napisz 5 najważniejszych dla Ciebie potrzeb i wartości (np. poczucie bezpieczeństwa, seks, dzieci, pieniądze), których spełnienia oczekujesz od związku i swojego partnera. Opisz je dokładnie, dla każdego człowieka ta sama wartość może mieć zupełnie inne znaczenie. Czym są dla Ciebie? Często mamy tez mylne przeświadczenie, że partner ma taką samą wizję związku i identyczne pragnienia, co nie musi być prawdą.
 • Wypisz 30 rzeczy które lubisz robić i które chciałbyś robić (np. uprawiać sport, czytać książki, podróżować, chodzić do kina itd.). Podstawą dobrej relacji z partnerem jest poznanie własnych potrzeb, o których następnie będzie można porozmawiać.
 • Niech Twój partner (jeśli go masz) też wykona te dwa ćwiczenia, a potem porównajcie je ze sobą i o nich porozmawiajcie.
 • Pamiętaj by w komunikacji nie wywierać presji poprzez wymaganie spełnienia Twoich potrzeb przez partnera. Mów o nich ale nie w kontekście tego, że wszystkie mają być zaspokojone przez niego. Zapytaj które może i chciałby spełniać i jak może to zrobić. Znajdźcie po kilka sposobów na to.
 • Bądź zdrowym egoistą. Jeśli nie wszystkie pragnienia mogą być zaspokojone przez partnera, to omówcie zgodę i warunki ich dostarczania bez siebie. Np. chciałbyś podróżować ale Twój partner z jakich względów nie chce lub nie może. W takim wypadku możesz to robić ze znajomymi. Omówcie warunki tego (kiedy, jak, gdzie ,z kim, jak często itd.)

 

2. Pielęgnuj własną niezależność

 • Rozwijaj swoją indywidualność. Odkrywaj kim jesteś. Miej pasje którym poświęcasz czas i robisz to bez partnerki. Dzięki temu lepiej poznajesz siebie, a dla partnera nie przestajesz być zaskakującym, który bez końca poznaje w Tobie coś nowego.
 • Miej własne zasady i wartości, których nie złamiesz nawet dla swojego partnera.
 • Cały czas się rozwijaj. W szczególności, gdy jesteś już w długoletnim związku w którym to często można zauważyć jego zanik. Wymierzaj cele indywidualne jak i razem z partnerem i dąż do ich realizacji.
 • Poszerzaj krąg znajomych. Przyjaźniąc się z wieloma osobami stymulujemy swój rozwój i jesteśmy bardziej atrakcyjni dla partnera. Miejcie wspólnych znajomych, ale miej też takich z którymi spotykasz się sam.
 • Wzajemnie się uzupełniajcie i uczcie się od siebie. Jeśli oboje pielęgnujecie swoje pasje i indywidualność, to możecie uzupełniać się swoimi umiejętnościami, wspierać się, rozwijać i nawzajem uczyć.

 

3. Intymność

 • W równym stopniu rozwijajcie swoją unikalną więź.
 • Miejcie miejsca zarezerwowane tylko dla was – ulubione restauracje, przytulne kawiarnie, park do spacerów, miejsce do którego wyjeżdżacie, małe klimatyczne kino itp. Odwiedzacie je tylko we dwoje, nigdy sami lub z innymi ludźmi. To pozwoli wam stworzyć wspólne unikatowe wspomnienia i emocje.
 • Znajdźcie wspólną pasję, która tak jak poprzednio będzie tylko wasza, np. oglądanie starych filmów, słuchanie konkretnego gatunku muzyki, sztuka, taniec, tantra itd.
 • Regularnie chodźcie na randki. Nawet jeśli mieszkacie ze sobą czy jesteście długoletnim małżeństwem. Niech to będzie wyjątkowy wieczór. Strójcie się, bawcie, ekscytujcie jakbyście dopiero się poznawali. Planujcie wieczór, wymyślajcie nowe formy randkowania. Niech te chwile należą tylko do was.
 • Miejcie tajemnice. Nie przed sobą, a przed światem. To co robicie w łóżku, w domy czy na randkach, to o czym rozmawiacie, w szczególności jeśli są to intymne rozmowy o pragnieniach i fantazjach, niech zostanie między Wami. To wasz kawałek życia. Dzięki temu będziecie czuć się przy sobie bezpiecznie, swobodnie. Nie zapominajcie o wzajemnej akceptacji.

 

4. Harmonia w zaspokajaniu potrzeb

 • Starajcie się aby wasze pragnienia były zaspokajane w równym stopniu tak, by żadne z was nie czuło się pokrzywdzone i wykorzystywane. Miłość zamiera, gdy partnerzy zaniedbują własny rozwój lub gdy jedno prze do przodu, a drugie stoi w tym samym miejscu.
 • Uszczęśliwiaj ukochaną osobę i okazuj jej miłość (więcej o tym będzie w jutrzejszej lekcji: 5 języków miłości)

 

5. Regularnie rozmawiaj

 • Nasze potrzeby, cele, zainteresowania i pasje się zmieniają dlatego musimy o tym regularnie rozmawiać, by nie obudzić się pewnego dnia i nie spostrzec, że związek się rozjeżdża, a my nie wiemy kiedy to się zaczęło.
 • Ustalcie na to czas, np. raz w tygodniu dla bieżących potrzeb, raz w miesiącu dla krótkoterminowych celów, a raz na pół roku by raz jeszcze zrewidować wszystkie potrzeby i wartości.

 

Jeśli chcesz możesz też  w komentarzu podzielić się swoją listą z punktu 1. Napisz 3 główne wartości i 10 swoich potrzeb. Zobaczymy wtedy jak różne mamy wartości i potrzeby, a zarazem jak bardzo podobne.

 

Recommended
Zdrowy związek, to związek oparty na partnerstwie, ustalonych granicach, wspólnych…